Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Poetické fantasy s Janem Třískou v obnovené podobě. AMU a Česká televize digitálně restaurovali Radúze a Mahulenu

31. 10. 2017

Po Kamenném mostu Tomáše Vorla a unikátním snímku Place de la Concorde, se podařilo zrestaurovat do rozlišení 4k film režiséra Petra Weigla Radúz a Mahulena v hlavní roli s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou. Digitálně vyčištěnou verzi mohou aktuálně vidět diváci v kinech Světozor a královohradeckém Biu Central.

„Snímek Radúz a Mahulena je již třetím filmem, který byl digitálně restaurován metodikou DRA. Technologie nám umožnily restaurovat filmové dílo tak, aby se vzhled obrazu i zvuková složka co nejvíce přiblížily snímku v době jeho vzniku před šestačtyřiceti lety,“ popisuje digitální restaurátor z Akademie múzických umění Marek Jícha. Diváci Československé televize snímek poprvé viděli v premiéře 1. ledna 1971.

Pohádku Radúz a Mahulena restaurovala Akademie múzických umění v Praze v rámci výzkumného programu NAKI (národní kulturní identity) společně s Českou televizí. „Česká televize mimo jiné zapůjčila AMU filmové negativy a provedla více než sto padesát hodin trvající barevné korekce. Zhruba čtyři sta hodin nám pak zabralo elektronické čištění naskenovaného materiálu. Stejnou metodou se nyní dokončuje restaurování filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce,“ vysvětluje vedoucí obrazové a zvukové techniky České televize Jaroslav Sládek.

Takzvaná metodika DRA, kterou se snímek restauroval, získala letos v září certifikační osvědčení od Ministerstva kultury České republiky. Celý proces spočívá v rozdělení digitalizace na tři restaurátorské úkoly. „Nejprve dojde k historickému průzkumu a identifikaci nejvhodnějších a zároveň použitelných výchozích materiálů. Poté následuje čištění nečistot, škrábanců, doplnění poškozených částí filmu a celková obrazová a zvuková restaurátorská rekonstrukce snímku. Výsledky jsou pro nás důkazem, že autorizovaná digitalizace přináší nejen vynikající podobu snímku, ale rovněž velké finanční úspory,“ vysvětluje projektový manažer řešitelského týmu NAKI Ivo Mathé.

Díky spolupráci České televize s filmovou distribuční společností Aerofilms mohou digitálně restaurovaný příběh Radúz a Mahulena vidět diváci již dnes od 20:45 v pražském kině Světozor a v Hradci Králové v kině Bio Central v úterý 13. listopadu od 17:30.

(ukázka ke stažení zde: ftp://ceskatelevize.cz/Fotoservis/raduz_a_mahulena/)

Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Přílohy:

Další zprávy:

 • Zlatí ledňáčci pro koprodukce ČT

  25. 4. 2016

  Z letošního festivalu Finále Plzeň si ČT odnesla celkem 8 cen: 5 statutárních a 3 studentské. Obě hlavní ceny - Zlaté ledňáčky – si odvezly koprodukční filmy ČT.

 • Úspěchy českého filmu v USA

  13. 4. 2016

  Tři tituly podporované Českou televizí se úspěšně uplatňují v zámoří.

 • Hong Kong ocenil dokument V paprscích slunce

  6. 4. 2016

  Na 40. mezinárodním filmovém festivalu v Hong Kongu se v úterý 4. 4. 2016 rozdělovaly ceny. V dokumentární sekci získal Cenu poroty dokument V paprscích slunce režiséra Vitalije Manského. Jeho miniaturnímu štábu se podařil husarský kousek – jako jedni z mála získali severokorejské povolení natáčet.

 • Uspěje drama nebo pohádka? FILMOVÁ NADACE se znovu chystá oceňovat scenáristy

  6. 4. 2016

  Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.

 • Chystáte se na Jeden svět?

  9. 3. 2016

  V rámci festivalu srdečně zveme také na projekce osmi dokumentárních filmů, které vznikly v koprodukci s Českou televizí:

 • Dokument o Divadle Sklep míří v květnu do kin

  7. 3. 2016

  Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.

 • Jedenáct Českých lvů pro ČT

  7. 3. 2016

  Z výsledků 23. ročníku cen Českých lvů lze spočítat, že koprodukční filmy České televize získaly celkem 9 Českých lvů, další dva obdržela ČT za televizní projekty. (Paradoxem je, že dokument Filmová lázeň vidělo první publikum nikoli v televizi, ale na filmovém festivalu v Karlových Varech).

 • Pohádka Anděl Páně 2 směřuje do finále

  7. 3. 2016

  V tomto týdnu skončila hlavní část natáčení volného pokračování jedné z nejúspěšnějších českých pohádek Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.

 • Koprodukční film ČT Nikdy nejsme sami vyhrál cenu na Berlinale

  22. 2. 2016

  Nový film režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami získal cenu “Tagesspiegel Readers’ Prize” za nejlepší film sekce Fórum

 • Originální teen romance Ani ve snu zažila svou úspěšnou premiéru na prestižním Berlinale

  17. 2. 2016

  Na právě probíhajícím 66. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Berlinale se 15. února uskutečnila slavnostní světová premiéra filmu Ani ve snu! v Zoo Palast. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]