Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

18. 10. 2010

Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

Porota ocenila dokument za to, že v něm režisérka “zachycuje emocionální stav člověka, který předběhl svoji dobu” a empaticky představuje život umělce jako cestu k jeho poslednímu dílu. „Jsem strašně ráda, že polští diváci pochopili, o čem ten film je – že je o současné české politice, o tom, jak se lidé k sobě chovají," řekla ČTK Olga Špátová. „Zajímavé je, že Oko nad Prahou získalo cenu zrovna v den komunálních voleb v Česku – knihovna se stala obětí politické hry," uvedla režisérka. Varšavský filmový festival patří od r. 2009 mezi prestižní filmové přehlídky kategorie „A", jako jsou MFF v Benátkách, Berlíně, Cannes, v Karlových Varech. Oko nad Prahou Tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky. Dramatická historie nejen tvůrčí imaginace, ale i intimního vztahu muže a ženy. Osobní i politický životopis „Chobotnice“, projektu nové Národní knihovny. Kronika posledních let života jejího autora, architekta Jana Kaplického. Snímek vznikl v koprodukci Simply Cinema spol. s.r.o. a Ceská televize, produkce Eliška Kaplický Fuchsová. Scénář: Olga Špátová, Eliška Kaplický Fuchsová. Kamera a režie Olga Špátová. Oko nad Prahou – napínavý příběh o boji za vznik nové Národní knihovny v Praze podle vítězného návrhu architekta Jana Kaplického (1937–2009) líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let. Olga Špátová ukazuje její absurdní peripetie let 2007–2009: od autorovy radosti z vyhrané soutěže, přes odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace projektu a úřednických průtahů, po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Původní záměr filmu se náhle proměnil v dramatickou veřejnou diskusi občanů, odborníků, a politiků. Ve sporu, který rozjitřil naši odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance tvoří jednu z point snímku. www.ceskatelevize.cz/specialy/okonadprahou, www.ceskatelevize.cz/filmy/ Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

  • Film Agnieszky Holland HRANICE na 61. filmovém festivalu v New Yorku

    9. 8. 2023

    Společnost Film at Lincoln Center každoročně pořádající New York Film Festival oznámila svůj hlavní program. Tvoří jej 32 filmů z 18 zemí světa. Mezi filmy, které byly do programu vybrány, se dostal i snímek HRANICE, na kterém se podílí česká produkce včetně České televize.

  • Nový film Agnieszky Holland HRANICE je vybrán na MFF v Benátkách

    25. 7. 2023

    Mezi filmy, které se kvalifikovaly do hlavní soutěže letošního 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, je i nejnovější počin Agnieszky Holland HRANICE, na kterém se jako koproducent podílí Česká televize.

  • Zvláštní uznání pro Brutální vedro

    10. 7. 2023

    Ocenění pro jediný domácí snímek, který se probojoval do prestižní karlovarské soutěže Proxima.

  • Sedm českých premiér v hlavním programu 57. KVIFF

    1. 6. 2023

    Programový tým festivalu letos vybíral z téměř dvou tisíc přihlášených filmů. Do hlavního programu se dostalo sedm českých titulů.

  • Návštěvníci vyhráli na Jednom světě

    31. 3. 2023

    Cenu poroty České soutěže za nejlepší český či koprodukční film z uplynulého a aktuálního roku získal dokument Návštěvníci.

  • Sedmnáct Českých lvů pro ČT

    6. 3. 2023

    Česká filmová a televizní akademie předala ceny 30. ročníku Českých lvů. Z 19 udělených cen jich 17 získala Česká televize.

  • Tituly ČT ovládly Ceny české filmové kritiky

    6. 2. 2023

    Na všech titulech, oceněných Cenami české filmové kritiky za rok 2022, se podílela Česká televize.

  • Trilobiti pro tituly České televize

    23. 1. 2023

    Český filmový a televizní svaz FITES vyhlásil v sobotu 21.1.2023 ceny TRILOBIT.

  • Česká televize získala 68 z 95 nominací na Českého lva

    16. 1. 2023

    Nejvíc nominací obdržely koprodukční filmy ARVÉD (12), IL BOEMO (11), BANGER. (8), GRAND PRIX a OBĚŤ (3), tv serie PODEZŘENÍ (4), seriál DEVADESÁTKY, dokumentární opera KAPRKÓD (3), střihový dokument GOOD OLD CZECHS, pátý díl MARIE TEREZIE (2), distribuční filmy POSLEDNÍ ZÁVOD a SLOVO rovněž 2 nominace.
    Po jedné nominaci získaly filmy BĚŽNÁ SELHÁNÍ, BRATRSTVÍ, BUKO, HRANICE LÁSKY, KDYBY RADŠI HOŘELO, série PĚT LET, POZADÍ UDÁLOSTÍ, STÍNY V MLZE, dokument TOYEN, krátký film VINLAND a dokument ZKOUŠKA UMĚNÍ.

  • Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2022

    3. 1. 2023

    Projekty, které vznikly za podpory České televize, získaly 27 nominací z 30 možných

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]