Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu České televize Marcela

12. 11. 2007

Cenu Zlatý Giraldillo za nejlepší evropský dokument získal snímek Marcela režisérky Heleny Třeštíkové v soutěži dokumentů Eurodocs na 4. ročníku „Sevilla Festival de Cine 100 % Europeo“ (2. - 10. 11. 2007). Jde o vůbec první cenu, kterou vyhrál český film na tomto festivalu evropského filmu. Celovečerní dokumentární film Marcela, natočený v koprodukci České televize, Centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání a Negativ, s.r.o., zvítězil v konkurenci dalších deseti filmů původem například z Německa, Dánska, Španělska, Holandska nebo Švédska. Cenu převzala Helena Třeštíková osobně v sobotu 10. 11. v divadle Lope de Vegy. „Jsem upřímně dojatá z toho, že se Marcela stala prvním českým filmem oceněným na tomto významném evropském festivalu, což je určitě dobré v mezinárodním postavení českého dokumentu,“ říká režisérka a scenáristka snímku, „zároveň mě velmi těší, že je příběh Marcely, který zachycuje ryze české prostředí, srozumitelný i za hranicemi České republiky.“ Helena Třeštíková, která natočila okolo padesáti dokumentů nejrůznějších metráží, pracuje unikátní časosběrnou metodou. Cykly jejích časosběrných dokumentů Manželské etudy a Manželské etudy po dvaceti letech uvedla Česká televize v lednu a únoru 2006 a vyvolaly nebývalý divácký ohlas. Zejména pátý příběh v pořadí, Marcela a Jiří, kdy na konci natáčení tragicky zemřela dcera hlavní hrdinky. Diváci se vzbouřili proti nešťastnému osudu a aktivně vstoupili do děje. Zoufalé matce Marcele začali posílat peníze, volali jí, psali, pomáhali. To vedlo Helenu Třeštíkovou ke zpracování jejího příběhu do podoby celovečerního filmu, jež vypráví další události v neobyčejném životě této obyčejné ženy. V nejbližší době má film Marcela před sebou ještě tři uvedení na zahraničních festivalech, postupně bude prezentován ještě v listopadu v americkém Denveru, v prosinci pak v indickém městě Kerala a v lednu v italském Terstu. Více informací: www.ceskatelevize.cz/program/a www.aerofilms.cz/filmy/ Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

 • V zahraničí se daří filmům ČT

  29. 11. 2021

  Festivalové úspěchy koprodukčních filmů ČT napříč světovými kontinenty

 • Myši patří na evropského Oscara

  9. 11. 2021

  Evropská filmová akademie (EFA) vyhlásila další nominace na 34. ročník Evropských filmových cen. V kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film je jedním z nominovaných filmů i český snímek Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka.

 • Ceny z Jihlavy pro koprodukční dokumenty ČT

  2. 11. 2021

  Na 25. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskutečnil od 26.10. do 31.10. a do 14. 11. 2021 se přesouvá do online prostoru, byly oceněny tři koprodukční dokumentární filmyČT.

 • Zanechte stopy v Benátkách

  27. 7. 2021

  Do hlavní soutěže letošního ročníku MFF v Benátkách byl vybrán koprodukční film ČT Leave No Traces (Nezanechat stopy).

 • Letošní Vary rozbíhá Zátopek

  23. 7. 2021

  Česká televize má na letošním MFF KV v hlavních kategoriích 10 snímků.

  V hlavní soutěži jsou 2 hrané filmy: Atlas ptáků a Zpráva o záchraně mrtvého a dva dokumenty: Každá minuta života a Láska pod kapotou, v soutěži Na východ od západu má ČT 2 snímky a v kategorii Zvláštní uvedení budou 4 koprodukce ČT.

 • Historický úspěch české animace na MFF v Annecy

  21. 6. 2021

  Po 28 letech získaly na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy dva české filmy ceny v hlavní soutěži a třetí film byl zařazen do speciálního festivalového výběru.

 • Anny, Myši patří do nebe a Moje slunce Mad zaujali v zahraničí

  21. 5. 2021

  Koprodukční filmy ČT zaujaly na zahraničních festivalech

 • Finále Českého lva patřilo Šarlatánovi, nejvíc lvů získala Krajina ve stínu

  8. 3. 2021

  17 z 19 Českých lvů za rok 2020 si odnesla Česká televize, 14 lvů za filmové koprodukce, 3 za televizní projekty. Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii akademici ocenili režiséra Hynka Bočana.

 • ŠARLATÁN se dostal do širší nominace na Oscara!

  10. 2. 2021

  Americká filmová akademie zveřejnila , nominace na Oscary za rok 2020. Mezi 15 vybranými filmy v kategorii Nejlepší cizojazyčný film je i koprodukční film ČT - Šarlatán.

 • Filmoví kritici rozdali ceny a Havel bodoval v Montrealu

  9. 2. 2021

  Krátce předtím, než se v Praze se rozdaly Ceny české filmové kritiky, na MIFF - Montrealském independent film festivalu získal Cenu za nejlepší režii Slávek Horák za film Havel.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]