Aktuálně

20. 10. 2017

Kniha Doteky přírody mezi nejlepšími knihami dětem 2016/2017

Výpravná kniha Doteky přírody autorů Václava Chaloupka a fotografky Taťány Typltové, kterou Edice České televize poprvé představila na letošním veletrhu Svět knihy, se umístila mezi 52 knižními tituly vybranými odbornou komisí Svazu českých nakladatelů a knihkupců a České sekce IBBY (Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu) do katalogu Nejlepší knihy dětem 2016/2017.

V knize inspirované autorovými pořady Minuty z přírodyNovinky z přírody se Václav Chaloupek projevuje jako velký znalec a milovník české a moravské krajiny. Čtenáře zavede do lesa, kam chodil s Vydrýskem, liščetem, rysem či s medvíďaty, jindy k rybníkům či na louky a horské stráně a do míst, kam lidská noha vstoupí málokdy. Autorovo sugestivní líčení je prodchnuto vzpomínkami a osobními zážitky z přírody, s níž je neodmyslitelně spjatý po celý život. Autor mnoha večerníčků se zvířecími hrdiny je původním povoláním učitel a důvěrný vztah k přírodě ho svého času dovedl i k práci v plzeňské ZOO. Nezapomíná proto ani na druhové zařazení zvířat a rostlin a stručnou základní charakteristiku, kterou si snadno zapamatují i dětští čtenáři. Unikátní umělecké fotografie Taťány Typltové umocňují působivý zážitek z četby, který podněcuje bližší zájem o přírodu a její ochranu a probouzí lásku k přírodě.

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně vydávají přehled toho nejlepšího, co za předchozí období vzniklo na poli české literatury pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá. Titul Doteky přírody je pátou knihou z Edice České televize vybranou do čtyř výročních katalogů z pěti dosud vydaných. V minulosti se umístily tituly: Berta a Ufo v katalogu 2013/2014, Večerníčkův pohádkový špalíčekŠtaflík a Špagetka – Psí kusy v katalogu 2014/2015 a Tajemství srdce v katalogu 2015/2016.

Blíže na www.nejlepsiknihydetem.cz nebo www.facebook.com/NejlepsiKnihyDetem.

Doteky přírody

Koupit v eShopu

Další aktuality najdete na stránkách Edice ČT

Aktuality

Česká televize – partner a vystavovatel veletrhu Svět knihy Praha 2018

Česká televize je i v letošním roce partnerem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha a řadí se ke stovkám jeho vystavovatelů z tuzemska i zahraničí. Edice ČT připravila pro návštěvníky výběr kvalitní literatury, nejnovějších DVD a doplňkového sortimentu v podobě hraček a dárkových předmětů inspirovaných pořady ČT. Dobrou tradicí jsou mimořádné veletržní slevy a knižní dárky pro kupující. V doprovodném programu vystoupí několik desítek osobností, které diváci znají z obrazovky České televize.

Doporučujeme