Kde jsem:

Novinky

Tiskové zprávy — Déčko pro rodiče — Česká televize

17. 7. 2018

Česká televize nabídne více vzdělávacích pořadů pro děti. Na Déčku se objeví na podzim

Česká televize rozšíří od podzimu program dětské stanice ČT :D o nové vzdělávací pořady. Mezi patnácti premiérovými formáty se objeví seriály zaměřené na novodobou českou historii, přírodovědu či popularizaci matematiky. Web dětského kanálu pak nabídne aplikace uzpůsobené dětem se smyslovým hendikepem.

„Původní tvorba vzdělávacích pořadů pro děti je od počátku existence stanice ČT :D naší prioritou. V letošním roce, zejména s ohledem na sté výročí vzniku novodobého státu, jsme se zaměřili na českou historii, osobnosti, události a jevy, které provázely založení Československa. Snažíme se je nahlížet nově, takovým způsobem, který děti zaujme a vzbudí v nich přirozený zájem dozvědět se více,“ říká ředitel České televize Petr Dvořák.

Jedním z nových pořadů, které se vrátí do roku 1918, je původní seriál České televize Skautská pošta, který mapuje období prvních dnů nově vznikající republiky, kdy se skauti zapojili do roznášení důležitých zásilek a tajných depeší. V hlavních rolích seriálu se objeví Pavel Zedníček a Naďa Konvalinková: „Při natáčení jsem se sama mnoho dozvěděla. Netušila jsem například, že ministerský předseda Karel Kramář přežil atentát jen díky peněžence, kterou měl v náprsní kapse u saka. Řadu věcí jsem si také oživila, třeba to, že Ema Destinnová působila jako špionka ve prospěch naší vlasti.“

Z nového úhlu se na české dějiny podívá osmidílný seriál Hvězdičky. Přiblíží totiž zajímavé okamžiky z dětství osobností, které měly později zásadní roli v nově vzniklém státu. Seriál zároveň navazuje na silnou českou animátorskou tradici. „Každý záběr je vlastně samostatná ilustrace, která je následně rozpohybována. V animaci jsme uplatnili zcela klasický styl ‚papírkového‘ a ‚ploškového‘ filmu,“ říká režisérka a výtvarnice Lucie Štamfestová. Animovanou podobu bude mít i další pořad, který na Déčku přispěje k hlubšímu poznání českého státu. Originální série Když se řekne naše země rozvíjí, ve výrazném výtvarném zpracování, znalosti o státních symbolech. Režisérka Maria Procházková v něm tak například rozanimovala příběh české hymny.

Ve vysílání Déčka se na podzim objeví i česko-slovenský pořad, vědomostní soutěž Ahoj, republiko!, v níž se utkají děti z České i Slovenské republiky. A na obrazovky se premiérovou řadou vrátí také DějePIC!, který tentokrát zmapuje období od roku 1848 až po vznik samostatného státu.

Mezi vzdělávací pořady pro děti se na podzim zařadí i seriál S Hubertem do lesa II nebo Kája a Mat + Ema + Tika, který se pokusí dětem ukázat, že matematika je mnohem jednodušší, než se zdá. Novinkou budou pohybové Tance z pohádkového hrnce s Henrietou Hornáčkovou.

Na Déčku budeme na podzim pokračovat i se zavedenými úspěšnými formáty. Nabídneme například Čtení do ouška s Ondřejem Vetchým a Josefem Dvořákem nebo nové díly večerníčků Žížaláci a Nejmenší slon na světě,“ říká výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha a dodává: „Vzhledem k tomu, že Déčko je i po pěti letech stále nejúspěšnější dětskou stanicí v Česku a i v porovnání s Evropou se těší výrazné divácké oblibě, připravili jsme na výročí jeho vzniku celorepublikové oslavy.“ V sobotu 1. září se tak budou moci diváci setkat s osobnostmi Déčka nejen v Praze přímo před Českou televizí, ale i ve Science Centrech v Liberci, Plzni, Ostravě či Brně.

Novinky na podzim připravil i web decko.cz. Poprvé nabídne dvě nové aplikace i dětem se sluchovým a zrakovým hendikepem.

Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Přílohy

Ahoj_Republiko (731 kB)

Skautská pošta (695 kB)

Déčko_Presskit_2018 (1436 kB)

Další zprávy

11. 4. 2019Jiří Lábus namluvil nový večerníček. Kokoškovi na cestách vezmou děti kolem světa
9. 4. 2019Pablo a jeho svět fantazie: první dětský seriál, ve kterém hlavní roli ztvární autistický chlapec
26. 3. 2019Čtení do ouška představí sedmdesát nových dílů. Vypravěčem byl i Stanislav Zindulka
19. 3. 2019Kdo bude nový Ámos sympaťák? Na webu Déčka končí hlasování již za devět dnů
4. 10. 2018400 knihoven se zapojí do interaktivní hry Déčka s Pavlem Zedníčkem
7. 9. 2018176 078 oveček našly děti během letní hry Déčka
17. 7. 2018Česká televize nabídne více vzdělávacích pořadů pro děti. Na Déčku se objeví na podzim
16. 6. 2018Ovečky zmizely z Déčka. Česká televize spustila letní hru
18. 5. 2018Století skauti ožívají na Kavčích horách
25. 3. 2018Pro slepičí kvoč a Jarní úklid. Hry, které vysvětlí velikonoční zvyky na webu Déčka

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 | | » (8)