Kde jsem:

Novinky

Lenka Eckertová — Déčkolegium — Déčko pro rodiče — Česká televize

Mluvte se svými dětmi o tom, co na webu dělají

Televizní kanál ČT :D je pro děti inspirativní a bezpečný, stejně jako webové stránky Decko.cz. Nelze z nich odejít do méně chráněného internetového prostředí. Jenže děti nelze uzavřít do hezky barevné, bezpečné krabičky. Láká je to ven. Do velkého, bezbřehého, divočejšího internetu. Tam totiž čeká na prozkoumání mnoho zajímavých věcí! A také mnoho potíží…

Během několikaletého působení v Národním centru bezpečnějšího internetu, během psaní odborných publikací pro dospělé i děti, stále sleduji, jak internetové průšvihy přichází nejen z neznalosti a ignorance, ale také náhodou. Některým se dá vyhnout, jiným ne.

Proto, milí rodiče, poučte se o internetových rizicích a nemyslete si, že to nepotřebujete! Mluvte se svými dětmi o tom, co v online prostředí dělají (nebo chtějí dělat) a proč. Chraňte malé děti před nevhodným obsahem. Nainstalovat rodičovský zámek je sice dobré pro začátek, ale dlouho s ním nevystačíte. Zeptejte se dětí, jaké hrají hry, a nabídněte jim lepší, pokud se vám nelíbí, co právě hrají. Zajímejte se o to, s kým a proč se kamarádí na síti. Nezakazujte, ale nenechte je dělat, co si zamanou. Stahování zavirovaných nesmyslů by se mělo zamezit dobrým antivirovým programem a domluvou. Hesla se nesdílí! Vstávání a usínání s mobilem či tabletem pod polštářem není nutné. A nedávejte, prosím, veřejně na web jejich fotky, které je za pár let budou ztrapňovat. Zvláště ty nahaté. Internet má sloní paměť.

Slova jako: kyberšikana, kybergrooming, sexting, malware, manipulace, závislostní chování, vám možná dnes nic neříkají. Ale měli byste vědět, co se za nimi skrývá. Měli byste tušit, zda proti nim existuje obrana a jaká je první pomoc. Děti potřebují vaši ochranu i v kyberprostoru, který je pro ně stejně důležitý, jako reálný svět!

Lenka Eckertová

autorka knih Bezpečnost dětí na Internetu a Hustej INTERNET