Chat

host

Mgr. Iva Bílková

Nošení dětí na těle

Záznam chatu z úterý 21. září 2021

Anna: „Jaké jsou nevýhody nošení dětí na těle?“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Anno, u dětí jsou přínosy ve smyslu rozvoje čichu, vnímá intenzivněji vůni maminky, vnímá houpavý pohyb maminky a její srdeční tlukot a dechovou frekvenci, tedy cítí se jako v bříšku. Miminko se tak ujišťuje psychické stabilitě, posiluje vnitřní ego miminka, učí se orientaci v prostoru, rozvíjí učení, získává zkušenosti, má rozhled a všechny tyto informace, které získává mozek zpracovává a ukládá.“

SK: „Jaké jsou výhody nošení dětí na těle?“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, nošení dětí v nosítku má vliv jak pro děti (viz má předchozí odpověď) ale vliv nošení má i na maminku Jednak maminka fixuje svou pozornost na miminko, jeho péči a potřeby. Dává tím informaci miminku, že prostředí je pro něj bezpečné a může jeho psychický vývoj postupovat přirozeně a klidně v rovnováze. Maminka s postupujícím zvyšováním váhy miminka postupně posiluje svaly rukou, ramen, zad, ale i bříška nebo hýždí a stehen. Toto posilování ale musí jít v souladu se správným držením těla maminky, aby nedošlo k přetížení a případně poškození měkkých tkání pokud by maminka při manipulaci s miminkem se např. hrbila. Nošení miminka je vlastně v principu takové fitness cvičení pro maminku. Může pomoci ve snížení váhy mamimky po porodu (samozřejmě v souladu se správnou výživou)“

Martina: „Dobrý den, mohu se zeptat, jaký typ nosítka nebo značku by jsme měli volit pro roční holčičku? Nošená nikdy nebyla, byla pouze v kočárku, zkoušeli jsme jen šátek a ten nevyhovoval. Moc děkuji.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý dene, paní Martino, značku/výrobce Vám zde udat nemohu, ale obecně mám raději šátky, které se dají dotáhnout lépe než nosítka. Záleží ale u šátku i na meteriálu. Pokud má v sobě procento elastanu, pak se po nějaké době (např. půl hodině) materiál uvolní a dítě už není tak dotažené k tělu, jako v okamžiku uvázání. Nedotažení dítěte k tělu maminky má neblahý vliv na tvar páteře a kloubů miminka, ale i více zatěžuje páteř a ramena maminky. Pokud Vám nevyhovoval šátek, tak pak máte volbu již jen nosítka.. pro Vás je nasazení nosítka na Vaše tělo mnohem jednodušší než úvaz šátku a vzhledem k tomu, že dcerce už je rok, pak i když nebude zcela ideálně dotažená k Vašemu tělu, pak toto není tak nebezpečné, protože má již vyvinutější kostní aparát (kosti jsou i tak hodně chrupavčité, tedy měkké) než novorozenec nebo kojenec.“

Veronika Vaňátková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na ergonomické nosítko pro dítko od 3 měsíců. Jaké a zda vůbec byste doporučila? Na trhu je velké množství značek. Velice Vám děkuji. S pozdravem Veronika“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Veroniko, pokud preferujete nosítko, pak doporučuji, aby jste si zašla do obchodu s dětským zbožím (nekupovala na slepo po internetu) a vyzkoušela šíři popruhů, možnost dotažení, vzala si miminko a zkusila si ho do nosítka vložit, zjistíte, jestli se tam miminku bude líbit. Zkuste si, jestli nosítko s miminkem může růst (na zip možnost zvýšení opory zad). Zjistíte, jak moc kvalitně dokáže nosítko podržet hlavičku,když dítě usne (fixovat hlavičku musíte i u starších dětí mezi 1-2 rokem věku. V minulé odpovědi jsem napsala, že osobně preferuji možnost nošení v šátku, ale vždy maminkám říkám, ať zkusí v obchodě možnost obojího. Přeji ať máte šťastnou ruku a na výletech se Vám i miminku líbí. Iva Bílková“

Kateřina: „Dobrý den, od kdy doporučujete nošení dítěte vertikálně, jestli tedy vůbec? Popř. jakou časovou dobu denně maximálně? děkuji Kateřina“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Kateřino, miminko vertikálně doporučuji nosit, pokud maminka zvládne miminko dostatečně utáhnout ke svému tělu a tlak šátku (nosítko toto nedokáže)rozloží váhu hrudníku, hlavičky na tělo maminky. Nedochází tak k tlaku na meziobratlové ploténky (dítě musí mít podsazenou pánev, kolínka hodně vysoko, kyčle hodně do šíře) Vertikální pozice ideálně formuje tvar a vývoj kyčelních kloubů miminka. U primitivnějších kmenů, které nosí děti od narození na těle matky/tety/babičky, prakticky neznají luxaci kyčelních kloubů. Čas neomezuji, pokud je miminku v šátku dobře, nepláče, je spokojené a hlavně maminka vidí, že záda a hlavička jsou podepřené stále v ose bez nezdravého zakřívení!!! Jsou miminka, která jsou nošená x hodin denně a maminka i miminko jsou spokojené. V praxi vidím po letech, že nošení dětí nemá negativní vliv na vývoj páteře, jak se někdy babičky obávají. :-) Přeji ať Vám miminko v nosítku/šátku dělá radost. Iva Bílková Přeji“

Veronika: „Dobry den Chtela bych znat vas nazor zda-li je vhodne nosit miminko 8 tydnu v nositku? Neni to jeste brzy? Zatim nam v nositku nechce vydrzet, nevim zda-li to neni moc brzy. Dekuji moc Veronika“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, nosit 8 týdenní miminko v nosítku /šátku není vůbec moc brzy. Existuje tzv. "Klokankování", což je nošení nedonošených dětí na těle maminky/tatínka. Miminko se tím ohřívá (tělo rodiče funguje jako inkubátor). Miminko cítí vůni rodiče, slyší dech a srdeční rytmus, což ovlivňuje i biorytmus srdce a dechu miminka. Je známé, že nošené děti jsou zdravější fyzicky i jsou psychicky odolnější, což má cyklicky vliv na jejich imunitní systém. Nebojte se tedy miminko nosit. Je možné, že se mu v nosítku nelíbí, protože v něm padá, necítí se bezpečně. Kdyby bylo dotažené na tělo, cítilo by se možná stabilněji a bylo by klidnější. Zdravím, Iva Bílková“

Jiřina: „Dobrý den :) Je vyšší riziko onemocnění Alzheimerem, když už je diagnostikována Roztroušená skleróza ? Děkuji za odpověď“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jiřino, tento dotaz patří do diskuze k paní doktorce z Alzheimer centra. Nyní jste napsala do diskuze k miminkům a nošení. Zdravím, Iva Bílková“

Monika: „Dobrý den. Chystám se s rodinou a dvouměsíčním miminkem na pár dní na hory. Dceři se v nosítku líbí. Jak dlouho ji denně můžeme v nosítku nosit? Samozřejmě počítáme s přestávkou na protažení miminka na rovné podložce. Ale je vůbec zdravé mít takto malé miminko téměř celý den v nosítku? Děkuji“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Moniko, nošení na výletě, který plánujete je stále krátkodobá aktivita. Časový údaj, kdy budete sice cca 4 dny stále venku (malá v nosítku/šátku) nemá žádný neblahý vliv v porovnání s nošením ve městě, když jste doma jezdíte jen MHD, chodíte po parku/lese,... Užijte si výlet, malou noste často,nebojte se, že byste jí ublížili. Samozřejmě využívejte možnost odpočinku a protažení jak malé, tak pro sebe /tatínka. Iva Bílková“

Káča: „Dobry den, zrovna koukám na váš příspěvek o nošení dětí. Myslím, ze by bylo dobré říct, ze šátek se nedá ušít doma - jak jste rikala. Správný šátek na nošení má úplně jiné vlastnosti, než obšitá metrazová látka. Metrazova latka není na šátkovani vhodná. Druhá věc - je spoustu dalších uvazu, než kříž s kapsou ven, jako jste ukazovala. Na domácí práce jsou supere úvazy na záda. Nosítka je lepší kupovat ve specializovaných obchodech, ne jen v obchodě s dětskými potřebami - prodavačky mnohdy prodávají jen "visitka", kde dítě visí za rozkrok a nemá nožičky v ergo poloze. I novorozence můžete dát do nosítka, které je velikostně pro něj. Po FB existují spoustu skupin soustředěných na nošení, kde se poradí, nasměruje a popřípadě nechá vyzkoušet. Zasloužila byste si v pořadu o mnoho více času.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a rozšíření informací pro maminky (inspirace pro FB skupiny). Proto si dovoluji též doplnit... V pořadu jsem se rozhodla mluvit o tom, za co "dám ruku do ohně" a bohužel, nejsem zastáncem 100% nutnosti kupovat šátek. V praxi potkávám maminky, které nechtějí nebo finančně nemohou část peněz věnovat na nákup. Podle složitosti úvazu, který chcete používat je potřeba mít jinou délku šátku (ano souhlasím s tím, že je více úvazů a bohužel ve vstupu nebyl čas.. což si uvědomujeme obě :-) Pro ten úvaz, který mám ráda, je potřeba 7,5m látky. Jsem si vědoma toho, že by se měl šátek, respektive stříhat látka pod úhlem 45 st (tedy diagonálně), jenže tím vzniká při takto dlouhém šátku šev, což mi nevyhovovalo (přišlo mi, že by to miminko tlačilo a zároveň je to místo, které by mohlo ohrozit pevnost úvazu), tedy ušila jsem si šátek z podélného střihu. Upřímně, když jsem šátek pořizovala (17let zpět) tak neexistoval z materiálu ze lnu, který by nehřál miminko. Jestli nyní ano, tak jsem ráda, že maminky mají i tuto volbu materiálu. Úvaz na zádech ne zcela vyhovuje. Maminka si nevidí na záda, jestli je dítě ještě "napřímené" v úvazu, nebo je potřeba jej upravit. Pokud je potřeba miminko srovnat a šátek dotáhnout, pak se to mamince hůře provádí. Přeci jen si na záda maminka špatně dosáhne. Já mluvila o miminkách, které jsou maličké a potřebují kontrolu nad postavením hlavičky a páteře. Nicméně souhlasím, že se staršími dětmi, které stojí a chodí tato pozice je vhodná. Paní Kateřino, ještě jednou děkuji za Váš dotaz a jsem ráda, že jsme naladěné na stejnou notu. :-) Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“

Jana Křepelová: „Dobrý den, mám 7 týdenní dcerku, vážu si ji do šátku (bavlněný), zatím jen úvazem KSK uvnitř. Mám ji uvázanou docela napevno, ale když spí, má o můj hrudník hlavičku opřenou jedním či druhým líčkem. Když je takto, páteř nemá úplně rovně spíše jakoby lehce ohnutou mimo osu (ramínko a bok strany, na kterou se opírá líčkem, jsou si blíž). Jak docílit toho, abych ji měla opravdu v ose a takto mi nesjížděla? Děkuji, Křepelová“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano. 7 týdenní miminko má přirozeně (řídí si mozek) asymetrické držení. Takže se nemusíte bát, že by asymetrická poloha dcerky byla výrazně špatně. Nicméně jsem ráda, že se snažíte o to, aby byla malá co nejrovnější (tlaky, které vznikají na páteř, pánev a hrudníček byly co nejvíce oboustranně vyrovnané). Jedno z hlavních chyb, kdy dítě "sjíždí" je právě nedostatek dotažení. Bavlna, i když nemá elastan je schopna povolit (stejně jako po vyprání cítíte, že jeany jsou těsné a po půl dni nošení už Vás tak neobepínají). Tedy, když dítě uvazujete, ono se hybe, po čase usne, tak bavlna během té půlhodiny/hodiny vždy trochu povolí. V takovém okamžiku.. předkloňte se, dítě si srovnejte tak, jak potřebujete, zkuste vše rozprostřít a dotáhnout ... Snažte se ideálně, aby měla malá osy pánve a páteře rovnoběžně a na to kolmo osu hlavičky bez záklonu spolu s kolmou páteří. Přeji spoustu krásných okamžiků s malou v šátku, Iva Bílková“

Martina: „Dobrý den. Nám nošení velice pomohlo se rozkojit. Nosíme od narození. Nosili jsme od narození v šátku, pak v nosítku. Do kolika let je vhodné dítě nosit?“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Martino, moc děkuji za toto Vaše sdílení zkušeností i pro ostatní maminky. Jsem ráda, že Vám nošení pomohlo.. evidentně jste s miminkem byli v psychické pohodě, která přispěla k podpoře laktace.:-) Limit pro nošení dítěte v šátku není. Dá se nosit i 4 leté dítě na výletech, kdy už ho bolí nožičky, nebo když potřebujete dostat dítě přes nějaký složitější nebo nebezpečnější terén (např. vysoké kameny, jištěné cesty v Tatrách) Limitem je jen ochota rodiče, který má dítě v nosítku. Později se spíše nosí v krosničkách.. Přeji pevné zdraví a krásné výlety, Iva Bílková“

Adéla: „Dobrý den, prosím o radu. Mám již 16 měsíční dceru. Nosíme v nosítku, které jste měla na sobě při ukázce. Toto nosítko umožňuje nošení na zádech i na boku, což by mi doma usnadnilo práci, ale je toto nošení vhodné, ergonomické? Děkuji a přeji hezký den“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Adélo, při nošení na boku střídejte strany, aby jste pak Vy sama neměla potíže z asymetrického držení. Nošení na zádech doporučuji vřeleji, ale nevýhodou je, že se Vám možná bude s dcerkou komunikovat hůře. Každopádně pro váš fyzický stav je toto nošení mnohem vhodnější. Dcerka už je velká a dost pravděpodobně nebudete její napřímené držení muset upravovat. Přeji, ať Vám vydrží nošení co nejdéle. Iva Bílková“

Zuzana: „Dobrý den. Mohu nosit dceru (5 měs.) v nosítku, když cvičíme "Vojtovku" a chodíme na rehabilitace a na kontroly k paní doktorce na neurologii (kvůli špatnému porodu)? Popř. jak dlouho maximálně? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Zuzko, ano, určitě malou noste, budete tím podporovat její psychomotorický vývoj!! jednoznačně ano. :-) Jen velmi dobře kontrolujte její napřímení. Pokud má asymetrické držení kvůli kterému chodíte, tak můžete využít např. rotaci hlavičky nebo postavení ručičky, tak jak vlastně Vojtovku cvičíte... na jakou stranu stimulujete. Tedy nošení může podporovat "cvičení". Každopádně tu jednostrannost konzultujte s fyzioterapeutem. Kolegyně Vám přesně ukáže, co tím nošením chce podpořit. Přeji, ať se malé vývoj brzy upraví. Iva Bílková“

Monika: „Dobrý den, nevlastním nosící mikinu ani bundu. Jak oblékat/neoblékat dítě do nosítka? Standardně se doporučuje +1 vrstva oproti rodiči. Platí to i pro dítě v nosítku? Zajímá mne období podzimu/zimy. Mockrát děkuji.“

Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, mějte dítě podobně oblečené jako jste Vy, teplo máte v šátku/nosítku stejné. Extra mikiny nepotřebujete (omlouvám se všem zastáncům, výrobcům a prodejcům speciálního oblečení) Stačí (pokud je Vám jedno estatické vnímání) nosit mikinu/bundu manžela do níž se vejdete i společně s miminkem. Pokud je manžel drobný, jako Vy, pak doporučuji koupit bundu tak, aby dítě mohlo být zavřené v zipu spolu s Vámi. Iva Bílková“