Chat s osobností

Štěpánka Sunková
Štěpánka Sunková vedoucí dětského webu

Webové hřiště nového televizního programu ČT :D bude místem, kde se bude dětem určitě líbit. Co všechno na adrese www.decko.cz najdete už 31. srpna? Na to se můžete ptát vedoucí dětského webu Štěpánky Sunkové.

Záznam chatu z pondělí 15. července 2013 od 16:00
Michal: Umíte plavat ve vodě (např. plavecký bazén, moře, jezero, rybník, přehrada, zatopený lom)?

Jak moc dobře umíte plavat ve vodě ? Jaké např. děláte plavecké chyby (např. nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)?

Kolikrát přeplavete 50m bazén? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí?

Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima bez pomůcek (plavecké brýle, potápěčská maska, kolíček pro akvabely)?
Kolik metrů uplavete pod vodou? Dokážete uplavat pod vodou celý 50m bazén ?

Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil (rodiče, na plaveckém kurzu ve školce, na základní škole, ...) ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ?

Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ?

Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ? Závidí Vám někdo že dokážete ve vodě plavat nebo to dokonce někomu vadí, že plavat umíte ?
Štěpánka Sunková: Dobrý den, pěkné pondělní odpoledne všem tady na chatu!
Michale, nevím, jestli Vás/Tě nezklamu, ale plavec jsem velmi průměrný.;) Plavat jsem se naučila kdysi u babičky na rybníce a bylo mi možná tak šest let. Pak jsme taky plavali na základní škole, tam si moc dobře pamatuju, jak nás bidlem strkali od břehu, což vztahu k plavání moc nepomohlo ;). Přesto mám ale vodu docela ráda, nejčastěji plavu rychlostí "rekreační" a pokud je to možné, tak raději v rybníce nebo v moři než v bazénu. Letos z toho ale moc nebude, protože velmi intenzivně připravujeme dětský web k Déčku, tak se k vodě dostanu asi až za rok.
Zdravím Vás/Tě! Plavání zdar!
SDA: Jak dlouho dětský web připravujete? A kolik se na něm podílí lidí?
Štěpánka Sunková: Dětský web České televize vznikl už před třemi lety, je na adrese www.tyyo.cz Tohle internetové hřiště navštěvuje spousta dětí a v jeho rámci vzniklo mnoho úspěšných her a projektů (Adventní a Velikonoční kalendáře ČT, projekt tyyo.cz/dejiny, tyyo.cz/60 a další). V současné chvíli pracujeme na koncepci nového dětského webu, který "šijeme na míru" novému kanálu ČT :D. Vycházíme samozřejmě ze zkušeností, které jsme načerpali a stále čerpáme na www.tyyo.cz
SDA: Podílejí se na dětském webu dětští psychologové, dětští psychiatři?
Štěpánka Sunková: Ano, spolupracujeme s odborníky, nejen s psychology, ale i pedagogy, odborníky na nová média, s výtvarníky, kteří se zaměřují na dětskou tvorbu, v týmu máme i autora knih pro děti a mládež.
Pravidelně také hry a stránky necháváme testovat přímo dětmi, což jsou nakonec vlastně ti největší odborníci. ;)
SDA: Budou moci děti psát na dětský web, co se jim na webu líbí a co ne?
Štěpánka Sunková: No samozřejmě! Už teď na tyyo.cz mohou psát a píšou. S dětmi komunikujeme často a rádi. Na rozdíl od spousty dospělých totiž píší nejen to, co se jim nelíbí nebo co jim na webu chybí, ale umějí také poděkovat a pochválit to, co je baví nebo co je těší a to je moc fajn ;)
SDA: Kdo vlastně přišel s nápadem udělat decko.cz?
Štěpánka Sunková: S nápadem vytvořit dětský kanál ČT :D přišel ředitel ČT Petr Dvořák, a že současný televizní kanál pro děti musí mít adekvátní přesah na web - to je samozřejmost, na které se shodli s ředitelem kanálu Petrem Kolihou i ředitelkou Nových médií Pavlínou Kvapilovou.
Na mně a mém týmu je najít tu nejlepší formu i obsah, aby dětem web něco přinesl, bavil je a byly na něm rády.
DAYD: Budou na decko.cz reklamy?
Štěpánka Sunková: Na decko.cz určitě reklamy nebudou, stejně jako nejsou a nikdy nebyly na www.tyyo.cz
Jarek: Dobrý den. ČT :D bude mít nové moderátory. Budou na webu zveřejněny jejich profily se jménem a zajímavými údaji? Konkténě kolik mají let, kde dříve byly zaměstnáni atd. Nebo o těch lidech ani diváci nic vědět nebudou?
Štěpánka Sunková: Ahoj/dobrý den, Jarku,
na webu bude k pořadům spousta informací, her, soutěží a rozhodně počítáme i s "medailonky" jednotlivých moderátorů, budou s nimi chaty, videorozhovory, někteří budou psát i blogy.
Wolfms: Jak jste se dostala na takové místo? Kdo vás vybral, popřípadě pracovala jste dříve v médiích?
Štěpánka Sunková: Zdravím Wolfmsi,
v médiích pracuji vlastně odjakživa ;), V České televizi už skoro patnáct let. Před mnoha lety (v roce 1998) jsem pracovala na úplně první koncepci webových stránek ČT. Po mateřské dovolené jsem se vrátila a navázala na svou předchozí práci právě projektem pro děti (tyyo.cz), proto jsem také byla vedením pověřena vytvořit koncepci webu pro ČT :D.
OP: Jaká je doteď návštěvnost www.decko.cz?
Štěpánka Sunková: Na www.decko.cz je teď po dobu prázdnin spuštěna letní soutěž Po stopách televizních hrdinů. Stránku zatím navštívilo téměř 30.000 lidí.
Aranka: Zdravím, bude na webu nějak odděleno vysílání pro nejmenší a větší diváky?
Štěpánka Sunková: Ahoj Aranko,
web decko.cz bude mít dvě hlavní sekce, jednu pro nejmenší diváky/návštěvníky, kteří zatím neumějí číst ani psát a jednu pro starší děti, co už chodí do školy a zvládnou i stránky, kde je občas třeba něco přečíst nebo naopak napsat. Hry na decko.cz budou označeny podle obtížnosti, aby si každý mohl vybrat, na co stačí.
Martin Navrátil: Jakmile DÉČKO zahájí vysílání bude to na delší dobu konečná fáze webu nebo se dají čekat do konce roku ještě nějaké úpravy? Kdy je v plánu inovace webu, který bude 1.září k vidění?
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Martine, webové stránky jsou dle mého médiem, které nikdy v "konečné fázi" být nemůže. Je to nelineární, živý organismus, musí se neustále měnit, přizpůsobovat, obnovovat, aby děti bavilo se na něj vracet... navíc televizní web musí neustále reagovat na vysílání, tedy na nové pořady, moderátory, počítáme s kontinuálním vývojem a aktualizacemi. Víme, že sebelepší hra jednou omrzí, a proto se budeme snažit přicházet se stále novým obsahem, který bude samozřejmě přímo navazovat právě na program Déčka. ;)
Arnošt Posolda: Hezké odpoledne.
1. Jak daleko je konceoce webu?

2.Co je nejtěžší na vytváření dětského webu? Budou nějaké prvky použity i ze zahraničních TV?
Předem děkuji
Štěpánka Sunková: Pěkné odpoledne, Arnošte,
koncepce webu je připravena, velmi intenzivně teď pracují programátoři i autoři stránek a her na její realizaci a teď už i na realizaci jednotlivých projektů k pořadům.
Asi nejtěžší je přijít na to, jak takové množství informací utřídit, aby se v nich dětem snadno orientovalo a našly vždy to, co potřebují a pak taky najít způsob, jak dětem přinést něco zábavného, chytrého a pěkného, ale aby to zároveň nebyla nuda a bavilo je to. Je to oříšek, ale moc nás to baví a vážně se upřímně snažíme to rozluštit ;)
Inspiraci hledáme nejen na webech zahraničních televizí, ale na internetových stránkách v zahraničí obecně. Koncepčně i výtvarně jsou nám velice blízké dětské stránky ze skandinávských zemí.
luca: Dobrý den.
Jak dlouho pani Sunková pracujete na webu pro děti? ČT má ještě Pavlínu Kvapilovou jako ředitelku Nových médií. Jaká je Vaše náplň, když jste na tuhle práci dvě? Kolik procent vzhledu ovlivní Pavlína Kvapilová a naopak vy?
Štěpánka Sunková: Dobrý den, luco,
na webu ČT pracuju už skoro 15 let, na dětském webu tři roky. Ředitelka Nových médií Pavlína Kvapilová je moje nadřízená, má pod sebou ještě další oddělení, např. celý web ČT pro dospělé nebo Teletext...
Já odpovídám za koncepci dětského webu, kterou moje nadřízená samozřejmě připomínkuje a schvaluje.
luca: Hezké odpoledne.
Bude na webu reklama? Vysílání nemá být poznamenáno reklamou, jak je internet pro děti? Také bude reklama?
Štěpánka Sunková: Pěkné odpoledne, luco, jak už jsem odpovídala, reklama na dětském webu ČT nikdy nebyla, neplánujeme ji ani na decko.cz ;)
karafiát: Dobrý den. ČT má zvlášť web pro ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT sport a teď pro ČT :D. Komunikujete navzájem s šéfy jednotlivých sekcí? Pokud ano v čem probíhá spolupráce?
Štěpánka Sunková: Dobrý den, karafiáte,
všechny sekce webu spadají do oddělení Nových médií, vzájemně komunikujeme, jsme součástí jedné strategie, jinak to ani nejde. Spolupráce probíhá na mnoha rovinách - obsahové, grafické, koncepční, technické - jsme jeden tým. ;)
Jaroslav Havlík: Kolik má web ČT :D zaměstnanců?
Kde berete finanční prostředky na dětský web? Jsou na tohle zvlášť určeny peníze od vedení televize nebo to jsou finance z rozpočtu na vysílání DÉČKA?
Štěpánka Sunková: ČT navazuje webem decko.cz na dosavadní web pro děti tyyo.cz, na kterém pracuje už tři roky malý tým, který vzhledem ke vzniku televizního kanálu postupně rozšiřujeme. Tento tým (a tedy i rozpočet, který je v souladu se schváleným rozpočtem na letošní rok) patří do divize ČT Nová média.
Redakce dětského webu ale na obsahu od začátku velmi těsně spolupracuje s kolegy, kteří tvoří ČT :D, tak aby všechny aktivity televizní i webové byly co nejvíce kompaktní a propojené.
Štěpán: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli Déčko nabídne i nějaké hudební pořady pro mladé. Naváže nějaký pořad na nedávno ukončenou hitparádu Medúza? Budeme se na ni moci těšit už od září? Děkuji za odpověď.
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Štěpáne, od září se můžete těšit na zbrusu novou D Pětku, bude to hitparáda, ale jak moc bude či nebude navazovat na Medúzu netuším, to byste se musel zeptat kolegů dramaturgů, co pořad chystají. ;)
jiři potucek: dobry den budete davat druhy nejstarsi animovany serial Family guy protože deti nato nejvyc slisi a tak sezame oteřise
Štěpánka Sunková: Dobrý den,Jiří,
seriál Family guy je dle slov kolegyně z oddělení převzatých pořadů pro dětský kanál (4 - 12 let) nepříliš vhodný, proto zařazen nebude. Sezame, otevři se asi časem ano, na září se ale chystají samé premiérové vzdělávací pořady, takže je určitě na co se těšit! ;)
Petr: Dobrý den, bude zase něco jako Velikonoční kalendář? Moc se mi ten poslední líbil. Děkuji
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Petře, v tradici Velikonočních a Adventních kalendářů chceme určitě pokračovat. Ohlasy byly skvělé (díky i za ten Váš), práce na nich nás všechny moc těší. ;)
Petr Baláž: Dobrý den, kolik vysílacího času Déčka budou tvořit archivní pořady ČT (ČST)? Mám na mysli dětské kabarety, zábavné pořady, reprízy soutěží, pohádky atd. Jinými slovy, bude skladba programu domácí nebo převážně zahraniční? Děkuji.
Štěpánka Sunková: Dobrý den, dle informací ředitele ČT :D Petra Kolihy se to má s procenty následovně: 21% původní nová tvorba, 7% archivní pořady ČT, 6% self a zbytek zahraniční pořady (zhruba dvě třetiny). To je plán na rok 2013.
Tom X.: Stále marně hledám web ČT ART. Když jsou to dvě televize v jednom, měli byste myslet i na kulturní program, nejen na program pro haranty :-)
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Tome X., ČT ART bude mít svou kartu na home page webu ČT už od 17. července, web k programu pak najdete na ctart.cz už 15. srpna.
I když já osobně jsem odpovědná za web právě pro děti ;), tak Vám bližší informace k webu pro ART neposkytnu ;)
Tereza: Dobrý den, moc vám fandím a těším se na nový kanál i váš web. Mé děti teď doslova pohltil tablet a jeho dotykové ovládání,- dokonce i toho nejmladšího (1 rok) - chystáte i nějaké aplikace pro děti? Děkuji a držím palce.
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Terezo, chystáme i aplikace pro tablety a chytré telefony, podle průzkumů je ale pořád ještě většina dětí na PC, nejprve tedy musíme do konce srpna vystavět web a hned následně se vrhneme i na mobilní verze.;)
Abdelar Smokvoj: Jake to je, delat nove medium o starem mediu?
A jake si myslite ze prijde po internetu dalsi nove medium. Vrele diky predem za odpoved. ;]
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Abdelare Smokvoji :)
Dělat nové médium o starém médiu je vzrušující výzva přeci! ;) Zejména také proto, že spolupracujeme se skvělými tvůrci "starého média", výtvarníky nevyjímaje. Jaké přijde další médium? Obávám se, že na to moje fantazie nestačí, ale těším se na to velice! ;)
bob: pozdravuji paní Štěpánko
chtěl bych se Vás zeptat,
popřípadě jenom můžete Vy osobně,
ted říci Nám všem - publikum,
jako vedoucí.
Na dětském webu.,
snad možná budou Ony osobně.
Za reklamy a teleshoppingy.,
tom-to se nacházejícím Jejím osobně.
Na internetovém webu - České televize :D.
Děkuji za odpověd
Štěpánka Sunková: Dobrý den, bobe, chápu-li správně Váš dotaz, pak na Déčku (televizním ani webovém) reklamy a teleshoppingy nebudou ;)
Karel: Krasny den, co web CT Art?? Bude soucasti detskeho webu?
Štěpánka Sunková: Dobrý den, Karle, web ČT Art bude samostatnou stránkou, přestože sdílejí stejnou vysílací frekvenci, nesdílejí vysílací čas. Web by jako nelineární médium neměl míchat informace pro děti a dospělé, proto bude mít každý program na internetu svůj vlastní, oddělený prostor.
dan: Píšete, že na webu pro děti budou i hry. Všechny budou zdarma a také bez registrace? Tedy možnost anonymních her?
Štěpánka Sunková: Dobrý podvečer, dane, všechny hra na webu Déčka budou zdarma. Všechny bude možné hrát i bez registrace, bez té ovšem nebude možné sbírat body nebo se účastnit soutěží (nebylo pak kam poslat výhru ;).
Max: Máte na starost i ivysílání pro nejmenší? Které pořady bude možné přehrát po internetu a které naopak ne?
Štěpánka Sunková: Zdravím, Maxi, ano, chystáme na www.decko.cz i verzi ivysilani pro děti, stejně jako v ivysílání pro dospělé budou k dispozici všechny pořady, na která jsou vyřešena autorská práva i pro streamování na internetu.
bob: Dobrý den madam Sunková
chtěl bych se Vás zeptat,
jest-liže možná by mohla Jste osobně,
právě poodhalit Nám všem - divákům,
jak pak konkrétně bude, že vypadat
On osobně.
Za dětský web - České televize :D éčko.
Děkuji
Štěpánka Sunková: Dobrý den, bobe, www.decko.cz bude takové „siamské dvojče“ kanálu ČT :D – webové hřiště, které dětem nabídne pestrý a šťavnatý virtuální prostor se zábavnými a chytrými aktivitami, doplní vysílaný program, rozšíří jeho působnost a hlavně dětem přinese možnost aktivně viděné zpracovávat a používat. Vytváříme ve virtuálním světě místo, kde se bude líbit dětem (i rodičům), místo, které je bezpečné, bez reklam a odkazů na neprověřené stránky, místo, kde se děti něco dozvědí a naučí, aniž by to za učení považovaly. Místo poetické, výtvarně přitažlivé a jazykově i jinak obohacující. Přijďte se 31.8. podívat!;)

Hezký zbytek dne všem, děkuju za otázky, Š.S.
Hledej pořad:
...více