Související pořady:

Chat s osobností

PhDr. Michal Walter
PhDr. Michal Walter dopravní psycholog

Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor pedagogika-psychologie. Svou kariéru zahájil jako psycholog ve speciálních školských zařízeních. Od r. 2001 do r. 2010 pracoval ve funkci podnikového psychologa v Řízení letového provozu, kde zodpovídal za výběrová řízení do zátěžových profesí. Nyní působí jako dopravní psycholog a mediátor.

Záznam chatu z úterý 22. ledna 2013 od 17:30
Janek: Dobrý den, proč někteří řidiči tolik nadávaj?
PhDr. Michal Walter: Potřebují ventilovat svoje emoce a nedokáží se ovládat.
MIKULAS: Tata pri rizeni vzdcky hrozne nadava,jak mu mam rict aby toho nechal?
PhDr. Michal Walter: Nechte ho, aby si zanadával, je to pořád lepší, než se prát.
jana: je pravda, že nejhorší jsou mladí řidiči? nedalo by se nějak omezit jejich nebezpečnost?
PhDr. Michal Walter: Ano, bohužel je to pravda, statistiky to dokazují celkem jednoznačně. Od roku 2014 bude pravděpodobně řidičské oprávnění na zkoušku na jeden rok s počtem 8 bodů. Kdo se "vyboduje", tak přijde o ŘP a bude muset absolvovat znovu autoškolu.
marek: Když se střetávám s řidiči automobilů, např. jako chodec, agresivitu od nich už dopředu očekávám, mám pocit, že je štvu třeba tím, že přecházím přes přechod, takže nemohou hned jet. Ale třeba je to neštve, nevím. v zahraničí se mi to nestává. Je normální, že předpokládám agresi? A předpokládám ji správně?
PhDr. Michal Walter: Lepší je předpokládat negativní chování a pak nebýt překvapen, než obráceně. Děláte to v podstatě dobře :-).
Franta: Proč jsou nehody
PhDr. Michal Walter: Řidiči bývají nepozorní, nesoustředění, unavení, telefonují za jízdy, nemají zkušenosti, podceňují počasí - příčin je řada, ale jsou to především lidské chyby.
Kája: Je motorka fakt tak nebezpečná?
PhDr. Michal Walter: Není nebezpečná pro toho, kdo řídí s rozvahou. Nebezpečná je v tom, že ochrana řidiče (motorkáře) je minimální a případná havárie může mít smrtelné následky :-(.
mina: jake situace jsou nejnebezpecnejsi pro ridice? kdy nejvic hrozi ze udelaji nejakou nehodu? ja se vlastne docela bojim kdyz tatka jede rychle nebo predjizdi. dekuju, m.
PhDr. Michal Walter: Vždycky záleží na správném vyhodnocení situace řidičem a jeho rozhodnutí. Rychlost by měla být přiměřená stavu vozovky, počasí, provozu atd. Předjíždění může být riskantním manévrem a patří k nejnáročnějším manévrům s autem. Doporučuji maximální opatrnost!!!
Agáta: Proč se u nás smí řídit až od osmnácti, když v USA můžou řídit už od šestnácti?
PhDr. Michal Walter: Je to poněkud odlišná kultura, zkušenosti s mladými řidiči jsou v Cesku víceméně negativní. V USA řídí s dospělou osobou, u nás to zákon zatím nedovoluje.
Agáta: Je pravda, že muži se chovají za volantem agresivněji než ženy? A proč?
PhDr. Michal Walter: Bohužel je to pravda, statistiky dopravních nehod i vybodovaných řidičů/řidiček to potvrzují. Muži jsou od přírody agresivnější, soutěživější, rádi se předvádějí a riskují.
Traboš: chtel bych si poridit motorku,az mi bude osumnact, ale nasi mi to nechtej dovolit,ze to je nebezpecny.ale ja jezdit umim,jezdil jsem obcas se strejdou na jeho motorce.
PhDr. Michal Walter: Podle zákona budete řídit slabší motorku. Přemluvte rodiče, slibte jim, že budete jezdit opatrně a bezpečně a svůj slib dodržujte!!!
Viki: Tata rika, ze nejagresivnejsi ridici maj velky auta.Je to pravda?
PhDr. Michal Walter: Žádná statistika k tomu není, ale v podstatě souhlasím. Ve velkém autě se řidič cítí bezpečněji a to může uvolňovat agresivitu vůči ostatním.
kačka: Jaké to je být dopravní psycholog? Co vlastně děláte?
Baví vás to? Děkuji za odpověd.
PhDr. Michal Walter: Dělám dopravně psychologická vyšetření profesionálních, vybodovaných a někdy i starších řidičů, zjišťuji psychologickými metodami jejich psychickou způsobilost k řízení. Také učím svoje kolegy dopravní psychology. Baví mě to, je to zajímavá práce s lidmi.
Eva: Dobrý den, když jsem byla malá, dělali jsme takový \"řidičák na kolo\", dnes už se to nedělá? Proč? Neměly by i malé děti umět základní pravidla? Děkuji za odpověď.
PhDr. Michal Walter: Pokud vím, tak dopravní výchova není v osnovách škol a myslím si, že je to škoda. Byl bych moc rád, kdyby se tam zase vrátila, určitě by to bylo přínosem pro všechny.
mmiikkii: Mamka rika ze lidi jezdej jako blazen a ze budu muset na ridicak pockat, ale ja ho chci co nejdriv co mam delat? Dekuju.
PhDr. Michal Walter: Chovejte se zodpovědně jako chodec a cyklista a přesvědčte svým konkrétním chováním, že jste dostatečně zralý/zralá na to, abyste řídil/a auto :-).
Dan Vařeka: Jste potomkem Walter - továrna na automobily?
PhDr. Michal Walter: Přímým potomkem bohužel ne, ale jsou to vzdálení příbuzní.
Dan Vařeka: Trochu humorně - byl jste podnikový psycholog - podobal jste se nějak podnikovému psychologovi Kláskovi (hrál ho Z. Svěrák) z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje...?
PhDr. Michal Walter: Dobrá a vtipná otázka. Snažil jsem se chovat jako normální člověk, snad se mi to dařilo, i když profesionální deformace hrozí každému, ať dělá cokoliv :-).
Dan Vařeka: Jste dopravní psycholog obecně nebo jen pro nějaké druhy dopravy?
PhDr. Michal Walter: Děkuji za otázku. Jsem dopravní psycholog se zaměřením na silniční a městskou dopravu, býval jsem leteckým psychologem.
Dan Vařeka: Vymyslel jste vy sám nějaký psychologický test?
PhDr. Michal Walter: Nikoliv. Vymyslet test je náročná a dlouhodobá práce. Používám standardizované metody, které vymysleli jiní psychologové, statisticky je ověřili a ujistili se, že jsou kvalitní.
Jaroslav: Jak bych se mohl stát pilotem?jsou piloti taky agresívní?Dekuju za odpoved.
PhDr. Michal Walter: Práce pilota je mimořádně náročná a zodpovědná, aktuálně je na trhu práce pilotů spíše nadbytek a obtížně shánějí v Evropě práci. Můžete se po maturitě přihlásit na ČVUT fakulta dopravní přihlásit na obor dopravní pilot nebo absolvovat výcvik na některém z letišť. Informace Vám podají na každém letišti, kde nabízejí kurzy pro piloty
agáta: A jsou muži lepší řidiči než ženy?
PhDr. Michal Walter: Muži většinou více riskují, ženy většinou jezdí na jistotu.
Dan Vařeka: Co znamená přesně mediátor?
PhDr. Michal Walter: Mediátor je člověk, který se snaží vyřešit spor dvou stran tzv. mediací, což je vlastně vyjednávání. Cílem je dosáhnout kompromisní dohody mezi oběma stranami.
admin: ????
PhDr. Michal Walter: !!!
Frolo: Koho budete tento týden volit prezidentem v II. kole?
PhDr. Michal Walter: My nesmíme ani naznačovat
IS: Koho budete volit ve II. kole prezident. volby?
PhDr. Michal Walter: My nesmíme ani naznačovat
dotaz: Váš favorit v II. kole volby prezidenta Karel S. nebo Miloš Z.?
PhDr. Michal Walter: My nesmíme ani naznačovat
Hledej pořad:
...více