Související pořady:

Chat s osobností

Ing. Dana Sephtonová
Ing. Dana Sephtonová chemik

Po absolvování VŠCHT v Praze (obor energetika) pracovala deset let ve výzkumu zaměřeném na úpravu vody a korozní vlastnosti materiálů používaných v elektrárnách. Mezinárodní spolupráci vědců a studentů VŠ nejprve podporovala v rámci IAESTE, Občanského sdružení ADETO a nyní také v British Council. V posledních letech se zaměřuje na mezinárodní vzdělávací projekty pro střední školy, vysoké školy i širokou veřejnost. V roce 2011 obdržela od Akademie věd ČR Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je ředitelkou mezinárodní soutěže FameLab v České republice.

Záznam chatu z pátku 22. června 2012 od 16:55
sonax: Co je to IASTE?
Ing. Dana Sephtonová: Dobrý den, IAESTE je The International Association for Exchange of Students for Technical Experiences. Je to mezinárodní organizace sdružující technické vysoké školy. Každá zastoupená země nadíbne na burze odborných praxí místa ve své zemi a vyměňuje je za odborné pobyty v zahraničí. Je to výborná šance pro studenty vysokých technických škol. Pokud se chcete dozvědět více, koukněte se na stránky www.iaeste.cz
sonax: Máte nějaké své webovky?
Ing. Dana Sephtonová: Osobní webové stránky nemám, ale pokud vás zajímá FameLab, tak sledujte oficiální stránku FameLab Czech Republic - Česká republika na Facebooku. Také existují stránky mezinárodního FameLabu - www.famelab.org
kelen: Vyučujete na nějaké škole, školách?
Ing. Dana Sephtonová: Ne, už nevyučuji. Jsem na plný úvazek zaměstnaná na British Council jako projektový manažer v oblasti vzdělávání, vědy a kultury.
Zuzka: Nebude v ČR taky takový vědecký festival jako v Cheltenhamu?
Ing. Dana Sephtonová: Pokud vím, tak v ČR se konají vědu popularizující akce. Například Akademie věd každoročně v listopadu pořádá Týden Vědy a Techniky (sem přispívá akcemi i British Council), Občanské sdružení ADETO dodává na školy přednášky Michaela Londesborougha, v Ostravě dělají Chemii na hradě, apod. Nevím však o ničem, co by se podobalo Cheltenhamskému festival vědy. V současné době uvažujeme o organizaci podobného festivalu v ČR, ale tyto plány jsou ještě v počátečním stádiu.
Wolfi2: Máte mimo Ing. i jiný titul, tituly?
Ing. Dana Sephtonová: Ne. Své doktorské studium jsem sice začala, ale nedokončila.
sonax: Na jaké konkrétně mezinárodní vzdělávací projekty pro sš, vš i širokou veřejnost se zaměřujete?
Ing. Dana Sephtonová: V současné době mám na starosti projekt Connecting Classrooms, který je určen studentům ZŠ a SŠ. Dalším projektem - tentokrát v oblasti umění - je New Audiences a samozřejmě FameLab.
kelen: Jak si ceníte Medaili Vojtěcha Náprstka?
Ing. Dana Sephtonová: Děkuji za otázku - opravdu velmi. Byla pro mne velkým a milým překvapením. Je to bezva, když děláte, co Vás baví, o nic nesoutěžíte a najednou dostanete medaili, o které rozhodují lidé, kterých si vážíte.
Petr Horáček: Dobrý den, plánujete další ročníky Famelabu? Kdo je finan cuje?
Děkuji za odpoveď
Ing. Dana Sephtonová: Ano, již plánujeme třetí ročník FameLabu. Přihlášky budeme přijímat od ledna 2013. V současné době financuje FameLab v ČR British Council společně s Nadačním fondem Karla Janečka, RSJ algorithmic trading, Nadací Tomáše Bati a Občanským sdružením ADETO.
Tereza Nováková: Lze někde najít záznam vystoupení z mezinárodního finále FameLab 2012?
Ing. Dana Sephtonová: Prozatím k dispozici není, ale jednotlivá vystoupení budou k dispozici i s českými titulky na oficiálním kanále YouTube: famelabcz.
kelen: Jste ještě činná v AFO?
Ing. Dana Sephtonová: Nejsem členkou organizačního týmu AFO. Tento rok jsem byla přizvána jako jeden z porotců českých filmů. Také jsem měla prezentaci o soutěži FameLab.
Kryšpín: Nevíte proč už se nebude vysílat tak dobrý pořad jako je PORT?
Ing. Dana Sephtonová: Pokud vím, tak v ČT probíhají změny od nástupu nového ředitele. Ukončení PORTu zřejmě patří mezi ně. Mrzí mě to, protože z vlastní zkušenosti vím, jak velký ohlas PORT má mezi studenty a učiteli SŠ. Navíc neznám jiné pořady ČT, které by tak dobře popularizovaly vědu. Doufejme, že tímto popularizace vědy na ČT nekončí.
Petr, Praha: Dobré odpoledne,
jak si stál Jenda Klusák v té velké konkurenci na cheltenhanském Famelabu? Jak hodnotili porotci obsah jeho vystoupení? A co úroveň angličtiny? Z úryvků v Portu byl náznak, že ostatní zahraniční soutěžící měli výbornou nebo velmi dobrou angličtinu. Právě jazykové potíže nebo nedokonalost je častá bolest u Čechů v cizině. Nebo ne? Děkuji.
Ing. Dana Sephtonová: Všichni národní vítězové dostanou od British Council hodiny s rodilým učitelem angličtiny, který jim pomůže jejich vystoupení pro mezinárodní finále upravit. Jeník spolupracoval s Jatem Dhillonem. Samozřejmě, že Ti soutěžící, kteří jsou zvyklí v angličtině běžně komunikovat mají výhodu - především když dojde záhy po jejich vystoupení na dotazy porotců. Jeníkovo vystoupení bylo výborné, povedlo se mu a reakce poroty i publika byla velmi pozitivní. Myslím si ale, že právě jeho odpovědi na dotazy porotců měly menší švih, čímž oproti postupujícím tratil. Také byl losem zařazen do velmi silné semifinálové skupiny, což jistě sehrálo svou roli.
Sebastian Skorek: Zdravím, jsem žákem ZŠ a moc rád bych Váš tým viděl u nás ve škole, co pro to mohu udělat? Moc fandím a držím palce.
Ing. Dana Sephtonová: Ahoj Sebo, na tvoji školu asi nepřijedeme, ale pozveme tě na další akci v Praze. Bude se konat v listopadu - po prázdninách ti pošlu více informací. Těším se na viděnou!!!
Jirka, Kolín: jak dopadlo hodnocení úrovně vystoupení našeho zástupce J. KLusáka ve srovnání s dalšími soutěžícími? V Portu byl náznak, že byl docela dobrý, ale když to posoudíte kriticky?
Díky.
Ing. Dana Sephtonová: Myslím si, že z 19 vystoupení, které jsme měli šanci shlédnout, jich bylo 14 opravdu výborných a Jeník mezi ně rozhodně patřil. Měl ovšem nevýhodu, že jeho semifinálová skupina byla velmi silná a postoupit do finále mohlo jen 5 soutěžících.
Filip: Dobry den, jaka vystoupeni FameLab maji u publika nejvetsi uspech? Ta, kde se prezenter pokousi o humor, kde ma nejdivocejsi pomucky, a nebo vystoupeni vedcu, kteri umi nejlepe anglicky? Dekuji za odpoved.
Ing. Dana Sephtonová: Asi máte na mysli mezinárodní soutěž. Mám dojem, že nejvíce zabodovali ti, kteří měli své vystoupení připravené jako zajímavý a zábavný příběh. Pomůcky samozřejmě mohou velmi pomoci, ale pokud nejsou vhodně využity, tak se stanou zátěží. Znalost angličtiny je velkou výhodou. Porotci jsou sice nabádáni, aby na úroveň angličtiny při hodnocení nebrali ohled, ale podvědomě je to určitě do jisté míry ovlivňuje.
Pavel Bartys: Je hodně žen chemičkami?
Ing. Dana Sephtonová: Myslím, že ano. Pokud si pamatuji z dob svých studií, tak nás na VŠCHT bylo přibližně stejně jako mužů.
kelen: Co znamená, že se věnujete popularizaci vědy v British Council ČR?
Ing. Dana Sephtonová: V současné době to znamená, že mám na starosti soutěž FameLab ČR, vědu popularizující přednásky na SŠ a veškéré akce, které British Council dodává do Týdne vědy AV ČR.
Miroslav, Zlín: Dobrý den, viděl jsem národní finále a chtěl jsem se zeptat, jestli mají soutěžící na FameLabu nějakou podporu od organizátorů (mám na mysli, jestli jim nějak pomáháte s vystoupeními), nebo je to čistě jejich práce? Každopádně byli všichni výborní!
Ing. Dana Sephtonová: Soutěžící v regionálních kolech žádnou podporu při přípravě nedostávají, ale deset finalistů získá tzv. Masterclass. To je víkendové školení, na kterém se jim věnují experti na kontakt s médii, pohyb na jevišti a přípravu prezentací (toto probíhá v angličtině). Národní vítěz dostává individuální lekce od rodilého mluvčího, které jsou zaměřené na přípravu vystoupení pro mezinárodní finále.
Katka S., Plzeň: Dobrý den, moc fandím Famelabu. Jak by se do něj dalo získat víc mladých vědců, kteří mají výborné komunikační schopnosti, bez potíží vystoupí před veřejností a dovedou názorně přiblížit svůj obor, jak se to ve Famelabu vyžaduje? Napadlo mě, co tak vyslat do Cheltenhamu za ČR "našeho" Michaela Londesborougha? Vždyť za Rakousko taky startoval Španěl... Děkuji a hezký den.
Ing. Dana Sephtonová: Děkuji, že fandíte FameLabu. Do soutěže v ČR se mohou přihlásit všichni, kteří se zabývají vědou na území ČR nebo mají českou národnost a vědou se zabývají v zahraničí. Takže váš návrh by nebyl proti pravidlům. Jediné, co vidím jako překážku, je fakt, že Michael je jedním z porotců. V mezinárodním finále není nejdůležitější vyhrát, ale zúčastnit se! Věcné ceny pro vítěze jsou spíše symbolické, ale zážitek z účasti je nezapomenutelný.
Květa: Dobrý den, bude soutěž FameLab pokračovat i v příštím roce?
Ing. Dana Sephtonová: Ano, díky přetrvávající podpoře partnerů, které si velmi vážíme, můžu potvrdit, že již připravujeme další ročník.
Mirek, Přelouč: Existují nějaká školení nebo semináře, kde by se přednášelo, jak popularizovat vědu a výzkum?
Ing. Dana Sephtonová: British Council takové semináře plánuje v přištím roce. V tomto roce bude šance se setkat s něktrým z předních britských popularizátorů vědy, které British Council pozve na Týden vědy a techniky 2012 v listopadu.
Bára: Dobrý den. Existuje i v České republice něco podobného jako je centrum AT Bristol?
Ing. Dana Sephtonová: Ano, existují podobně zaměřená centra. Například Techmánia v Plzni, IQ centrum v Liberci, Planetárium v Ostravě a v Brně...žádné z nich však zatím nedosahuje úrovně centra At-Bristol. Nutno podotknout, že v zemích bývalého socialistického bloku jich mnoho není. Světlou výjimkou je Kopernikovo centrum ve Varšavě.
Pavel L.: Jak se u nás - podle vašich zkušeností - staví vědci k popularizaci vědy? Nepovažují to za něco, co je naprosto zbytečné a čím by se vůbec neměli zabývat?
Ing. Dana Sephtonová: Mnozí stále ano, ale mnozí už ne. Zdá se, že se ledy pomalu začínají hýbat. Podmínky, tak jak jsou v ČR nastavené, popularizaci vědy moc nenahrávají - vědci, za takovou činnost většinou nedostávají honorář, ani kladné hodnocení od zaměstnavatele. Naštěstí se situace pomalu mění - např. VŠ zjišťují, že je to způsob, jak přilákat studenty. Častým problémem, se kterým se setkáváme, je také to, že vědci by chtěli popularizovat, ale úplně nevědí jak, nedostává se jim vhodných příležitostí a podpory. Právě soutěž FameLab je pro ně skvělou platformou.
Vacom: Dobrý den, jak byste srovnala úroveň popularizace vědy v ČR a v zahraničí? Děkuji.
Ing. Dana Sephtonová: Blíže znám jen podmínky ve Velké Británii. Líbí se mi, že součástí postgraduálního studia je tam povinnost aktivně přispívat k popularizaci oboru, kterým se studenti zabývají. Stejně tak vědci jsou za popularizaci svými nadřízenými kladně hodnoceni. Vydavatelé novin a časopisů zjistili, že stránky o vědě zvyšují prodejnost jejich periodik. No a pořady BBC a jejich kvalita je všeobecně známá. V ČR jsme ve všem zmiňovaném tak trochu pozadu, ale doufám, že se situace zlepšuje. Velmi ráda bych viděla větší úsilí od veřejnoprávní televize.
Fanda z Litovle: Dobrý den, není škoda, že PORT končí? Co si o tom myslíte? Děkuji.
Ing. Dana Sephtonová: Je mi to líto, ale ráda se s tím smířím pokud bude PORT nahrazen jiným, stejně dobrým, nebo ještě lepším, pořadem.
Iva a Emma: Dívaly jsem se na program vědeckého festivalu v Cheltenhamu - nabízí spoustu akcí - které jste letos viděla a které z nich byste doporučila nebo naopak nedoporučila?
Ing. Dana Sephtonová: Během své návštěvy Cheltenhamu se musím věnovat hlavně pracovním povinnostem. Nicméně se mi podařilo ve zbývajícím čase navštívit i několi akcí. Velice mě zaujala přednáška s názvem ALIEN HUNTERS. Jeden ze tří přednášejících byl Lewis Dartnell, který se dostal k popularizaci vědy právě přes FameLab. Další z přednášejících, které mohu doporučuit je expertka na Slunce Dr. Lucie Green, matematik Matt Parker a Adam Rutherford. Také v dnešním PORTu je zmíněno několik skvělých popularizátorů.
Jaroslav: Dobrý den. Zajímalo by mě, zda máfestival vědy v Cheltenhgamu vždy nějaké téma – pokud ano, jaké byloletos? Jsou upřednostňovány nějaké vědní obory? Děkuji Vám za odpověď.
Ing. Dana Sephtonová: Ano, vždy je určeno nějaké téma. Letos to byla REGENERACE. Regenerace energie, technologií, ekonomiky, etiky, medicíny, atd.
Věra, Pardubice: Ahoj Dášo,
minulý rok jsi se z Cheltenhamu vrátila nadšená. Co letos? Poděl se o dojmy. Kdo z přednášejících Tě letos zaujal? Zdravím a těším se naviděnou.
Ing. Dana Sephtonová: Ahoj Věro, letos jsem byla opravdu nadšená vysokou úrovní mezinárodního FameLabu. Také jsem si užila přednášku Jema Stenfielda - moderátor programů BBC, velkou nabídku knih zabývajících se vědou a návštěvu v bristolském vědeckém centru At-Bristol. Těším se naviděnou!
Katka: Dobre odpoledne Daso. Jakym zpusobem vytipovavate ucastniky souteze FameLab? Ozyvaji se sami na verejnou vyzvu, nebo oslovujete vybrane instituce? Dekuji.
Ing. Dana Sephtonová: Každý ročník veřejně oznamujeme a zároveň oslovujeme AV ČR a vysoké školy; informace se tak šíří po jejich intranetech. Čím dál větší vliv má také osobní doporučení účastníků minulých ročníků.

Všem mnohokrát děkuji za otázky a přeji krásný víkend!
Hledej pořad:
...více