Související pořady:

Chat s osobností

Ing. Michal Babič
Ing. Michal Babič chemik

Po absolutoriu oboru farmaceutický laborant na SZŠ Lipová v Brně v roce 1998 krátce pracoval v nemocniční lékárně v Kroměříži. Roku 1998 zahájil studium na Chemické fakultě VUT v Brně, kde se věnoval studiu oboru chemie materiálů. Po ročním působení na Fakultě technologické UTB Zlín nastupuje v roce 2004 do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, kde se stává členem Oddělení polymerních částic v rámci Centra biomakromolekulárních a bioanalogických systémů. V současné době dokončuje doktorský studijní program Makromolekulární chemie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.

Věnuje se vývoji nových polymerních mikro- a nanočástic se superparamagnetickými jádry, které se využívají jako kontrastní látky v tkáňovém inženýrství, při experimentálních transplantacích Langerhansových ostrůvků slinivky břišní a zejména pak při experimentálních studiích regenerativní léčby mozkomíšních zranění a poruch. Souběžně vyvíjí i částice pro zjišťování a oddělování patogenních mikroorganismů v živých objektech a potravinách.
V prvním ročníku soutěže mladých popularizátorů vědy Famelab 2011 – bavme se vědou zvítězil v národním kole a zároveň získal i cenu publika. V mezinárodním kole v anglickém Cheltenhamu získal za své popularizační vystoupení z oblasti nanomedicíny cenu publika.

více v reportáži FameLab – mezinárodní kolo z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 1. července 2011 od 15:40
Mirka Šlechtová: Ahoj Michale moc ti blahopřeji za cenu diváků.Moc ti to slušelo. Celej tata.Mirka Cheb
Ing. Michal Babič: No děkuju. Zůstává to v rodině, gen nezabloudil a trefil...:D
Martina Guzova: Jak se zrodila myslenka nanokadernika?
Ing. Michal Babič: Všechno je dneska nano! Proč ne kadeřník?
Katka: Dobry den,

na Famelab jste byl uzasny, kdyz financne selze veda, muzete se zivit jako komik! Rada bych se Vas zeptala, jestli maji castice a polymerova vlakna nejakou barvu a jakou - z Vasi prezentace se jevi, ze castice trpi akutni zloutenkou a jsou to same zrzky. ;-)
Preji hodne stesti. K.
Ing. Michal Babič: Děkuju za poklonu, ještě chvíli bych se ale kariery vědce přece jen přidržel. Polymery jsou i barevné, ty ale nepoužíváme. Zatím... Pro biokompatibilizace jsou lepší polymery vodorozpustné. Žloutenkou moje modely částic trpí proto, že kolega hraje tenis se žlutými míčky, které se mu v trávě lépe hledají. A zrzky...zrzky jsou super. Znáte nějaké?
Lenka Peterková: Dobrý den viděla jsem Vaše vystoupení v PORTu na ČT2 a velmi mě to oslovilo. Chci studovat molekulární biolgii a genetiku a vědkyní chci být už od malička. Chtěl jste být vědcem odjakživa nebo jste se rozhodl déle?
Ing. Michal Babič: Kariéra vědce se mi spíše tak nějak přihodila, než že bych o ni nějak zvláště usiloval. Nechtěl jsem být vědcem, spíš lékárníkem. Pak věci nabraly zvláštní spád a skončil jsem až na AV ČR. Pokud chcete být vědkyní, tak hurá do toho! Příležitostí na českých školách je zatím dost...teda pokud Vám je mezitím nezúží nějaká "chytrá reforma" z pera "chytrého" ministra školství. Já bych české školství přestal reformovat a začal raději urputně chránit ty ještě zatím díkybohu fungující části.
Jana: Dobry den, mam na Vas dve otazky 1/ Jak se vam libil festival vedy v Cheltenhamu?
2/ Jaka atmosfera vladla mezi soutezicimi v mezinarodnim finale? Byla citit
rivalita, nebo jste meli spis pocit, ze jste na jedne lodi?
Ing. Michal Babič: Festival v Cheltenhamu mi vzal i trochu dech. Inspirace na dva žebřiňáky! Dovezli jsme a zúročíme ji doma rádi.¨
Atmosféra byla prodchnuta spoluprací, podnětů bylo dost a na rivalitu tak vlastně ani moc nebyl čas. Věda hranice nerespektuje, jsme cvičeni často chodit za ně :D
Katarina M.: Ahoj Michal, prave som ta videla v telke. Super vysledky a super prezentacia!! gratulujem!!
Ing. Michal Babič: Děkuji. Na začátku soutěže jsem se bál, pak jsem si to začal docela užívat. Považuju to celé tak trochu za šťastnou souhru okolností, která došla docela daleko.
Hledej pořad:
...více