Chat s osobností

Fero Fenič
Fero Fenič ředitel festivalu Febiofest 2005

Česká televize je letos partnerem XII. Mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest 2005, který od roku 1993 pořádá společnost FEBIO.

Záznam chatu z pátku 25. března 2005 od 14:00
Pavel Možný: Vážený pane, snad vám nebude vadit, že toto není dotaz, ale poděkování za vaše projekty (dokumenty), které jsou lidské a přináší poznání. Děkuji vám.
Fero Fenič: Děkuji Vám, že jste si to všiml!
kira: jak jste začal svuji dráhu?např co jste studoval.
Fero Fenič: Po strední skole v Presove jsem studoval tri roky publicistiku na FFUK v Bratislave, pak jsem se dostal na FAMU, kde jsem absolvoval obor dokumentární režie. Vše a podrobněji se dozvíte na mých stránkách www.ferofenic.cz
Renáta: Dobrý den, neuvažujete, že by se Cestománie opět vrátila na obrazovky ČT?
Proč se nyní v "Nové" Cestománii na Nově vyskytuje reklama, ačkoli je to docela krátký pořad. Copak ta reklama musí už být i zde?
Děkuji a přeji pěkný den
Fero Fenič: Smlouvu na Cestománii mám uzavřenou do konce června příštího roku s TV Nova. Spolupráci s TV Novou považuji za velmi dobrou a tak nemám důvod usilovat o změnu. Také jsem, po dochodu z ČT, žádnou jinou nabídku nedostal. Na to, že se do Cestománie vkládá reklama nemám žádný vliv. Zaregistroval jsem to zcela náhodně - asi stejně jako Vy. TV Nova je vlastníkem pořadu a může si s ním dělat, co sama uzná za vhodné.
feron: fero jak to jde?
Fero Fenič: Jde to hůže, než před léty. Všechno je komplikovanější a i já jsem starší a tak mám čím dál míň energie neustále s něčím bojovat. Musím si denně klást otázku: k čemu to všechno potřebuji? A bojím se si na ní odpovědět...
Jirka D.: Jaký to má smysl?
Fero Fenič: Také se sebe denně ptám. Myslím, že odpověď se dozvíte už brzy.
tadakolouch: jaké zahraniční či domácí hosty bude mít festival Febiofest 2005
Fero Fenič: Carlos Saura, Istvan Szabo, Andrej Končalovskij, Hal Hartley,Milan Kňazko, atd. Vse postupně zveřejňujeme na www.febiofest.cz, hosty budeme představovat i v pořadu Echo Febiofestu na ČT 1 každý den ve 22.15, nebo ve festivalovém denníku, který bude po dobu festivalu vycházet jako priloha Lidových novin.
tadakolouch: v JAKÝCH MĚSTECH SE FEBIOFEST KONÁ a v jaých bude nejchudčí program
Fero Fenič: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Liberec a pak v 8 městech Slovenska. Nejchudší program je v Ostravě, protože tam je nejmenší zájem diváků.
Karolína: Jaká škola se musí vystudovat, abych byla režisérkou??
Fero Fenič: Dnes není podmínkou vystudovat nějakou konkrétní školu. Stačí mít talent. Ale nejpřímejší cesta je přihlásit se na FAMU v Praze. Pokud předtím zkusíte některou z filmových středních škol (např. Zlín nebo Písek), určitě cesta na FAMU bude o něco jednodušší.
Jaquilo: Kdo je váš nejoblíbenější fotbalista?
Fero Fenič: Milan Baroš.
Irena Lhotská: Dobrý den, mám rádáa Vaše projekty FEBIOFESTU chystá jako loni nějakou akci co se týče vstupného- jednotné vstupné,případně ví-li se již kolik loni to tuším bylo 65,-Kč. Budete na zahájení festivalu také v Ostravě a bude to i pro veřejnost nebo jen pro snoby a novináře? děkuji
Fero Fenič: Vstupné je 69 Kč, do některých sálů jen 39 Kč nebo zdarma.
V Ostravě nebudu, protože v ten samý den se zahajuje festival v Bratislavě, který je větší (v Ostravě je Febiofest jen v kině Art).Všechna představení jsou přístupná nejširší veřejnosti.
kaatja: Doufám, že v budoucnu budete mít stále dost chuti a energie na organizování Febiofestu, protože to je prostě Událost. Děkujeme, zůstaňte! :) A doufám, že ve Village cinema se podaří navázat na atmosféru minulých let. Co myslíte?
Fero Fenič: Děkuji. Myslím, že zázemí festivalu bude nejlepší, jaké dosud bylo a diváci to ocení. I atmosféra by mohla být ještě lepší - pokud k tomu přispěje i počasí.
Pro organizátory je to však letos všechno je těžší, protože se téměř vše muselo budovat skoro odznova. Jak to bude dál, už nevím. Rád bych objevil někoho, kdo by festival odemně převzal. Po dvanácti letech festivalu a patnacti letech Febia jsem už hodně utahaný.
BABULKA: 1. ODKUD POCHÁZÍTE ?
2. JAKOU POUŽÍVÁTE ZUBNÍ PASTU ?
Fero Fenič: Z Nižné Šebastové u Prešova na východním Slovensku.
Používám zubní pastu i zubní vodu MERIDOL.
ššárka: Dobrý den nechci od vás e-mail ani tel.čísloo jenom se chci zeptat jaké to je být v televizy?
Fero Fenič: Pro mne utrpení, protože se sám sobě nelíbím a nikdy jsem neměl potřebu se ukazovat - také proto jsme se nestal hercem, ale režisérem.
Veronika: Dobrý den chtěla bych se zeptat jaké je to být ředitelem festivalu ... Děkuji za odpověď
Fero Fenič: Je to úplně stejné, jako být kýmkoliv jiným. Až na to, že jsem občas cholerický, protože chci, aby vše bylo dokonalé a podle mých představ - a to se skoro nikdy nemůže povést.
Doležalová Irena: Není Vám líto. že jste musel odejít z ČT na Novu? Je mi jasné, že penízky jsou penízky. Ale Vaše pořady jsou super. Jen tak dál, Váš Febiofest je výstavní projekt, který se Vám stále rozrůstá. Držím palec ať se daří
Fero Fenič: Já jsem neodešel z ČT kvůli penězům, ale kvůli tomu, že mi ČT nenabídla další smlouvu a navíc začala připravovat výrobu jiného pořadu - a to (jak jsem zjistil později) dříve, než já jsem přistoupil na jednání s Novou. Co jsem měl dělat? Zavřít své studio?
slávek: Proč je každoročně prodáván katalog těsně před zahájením festivalu,zatímco vstupenky se již týden prodávají?Opravdu nelze mít katalogy vytištěné při zahájení prodeje vstupenek?
Fero Fenič: Neexistuje filmový festival, který by měl katalog dříve, než pár dnů před zahájením.Pokud chceme přivézt nejnovější a nejlepší filmy (dojednat to třeba např. s 50 zemí světa!), pak termín uzávěrky katalogu nemůže být dříve, než cca měsíc před festivalem. Pak nějaký čas zabere jeho grafická úprava, překlady do angličtiny atd., tiskne se cca 2 týdny. Letos to bude první katalog v ČR s pevnou vazbou - to také prodloužilo výrobu o pár dní. Snažíme se dodat kvalitní produkt, s minimem změn - a tak to nikdy nemůže být k dispozici výrazně dříve. Pokud bychom vázali předprodej na katalog, mohlo by se začít prodávat jen 2 - 3 dny před festivalem a to by asi bylo pozdě. Proro je program kompletně na internetu a zájemcům o předprodej to zatím stačí. Katalog bude ve Village Cinemas od úterý 29. 3. od 13.00 hod. v prodeji za 99 Kč (výrobní cenaq přes 250 Kč - takže ho vlastně prodáváme jen za symbolickou sumu).
Krista: bude se febiofest 2005vysilat do televizi?...KDY?,
Fero Fenič: 0d 31.2. do 9. 4. každý den ve 22.15 (v sobotu 2.4. ve 23.15) na ČT 1 festivalové zpravodajství "Echo Febiofestu". Na ČT 2 poběží zároveň některé filmy z Febiofestu.
Janča Domča: Máte rád svoji práci?
Fero Fenič: Kdybych ji neměl rád, nedělal bych to. Měl jsem v životě to štěstí, že jsem téměř vždy dělal jen to, co jsem chtěl.
Honza: Jak se nyní díváte na přechod Cestománie z ČT na Novu. Bylo to dobře?
Fero Fenič: S odstupem času to vidím jako nejrozumnější krok, jaký jsem mohl udělat.
Já se přece ptam (-:... Aurel: Omlouvam se ze se muj dotaz vubec netyka FEBIOFESTu, ale "posledni" dobou postradam porad z Vasi produkce, kde hned z pocatku pana s ksiltovkou omraci (nebo snad zabije (-:, kazdopadne slozi) blesk. Myslim ze tento porad na obrazovce chybi, mozna (zcela jiste!) by si nasel i nadale sve divaky. Sice by nekdo mohl namitnout, ze v poslednich dilech se ponekud pritvrzovalo, ale presto pro mnoho lidi je jiny uhel pohledu neakceptovatelny....ironie jiz od Platona je bajecna vec, a ze tento porad skoncil muze byt skoda pro spolecnost, ale pro mne .... jejeje, ja jsem asi opily (-: Mno chtel jsem se zeptat jestli se pocita s dalsim Karem und Egonem a dalsimi zpravami (Ctvrtnickem) Alles Gutte! (-:
Fero Fenič: Pořad Česká soda skončil již před mnoha léty, protože se, podle mně, vyčerpal. Pokud najdu lidi s novou energii a dostanu licenci na digitální tv vysílání - pak možná se někdy zase objeví na FEBIO TV.
Beseech: Jak vzpominate na svuj film Dzusovy roman a proc tento film neni promitan, vlastne zrejme vubec?
Fero Fenič: Je to pro mně stále bolestná vzpomínka. Proč ho nikdo neuvádí, nevím a nemůžu to ovlivnit, protože ho nevlastním.
Danny: Dobrý den, vím že budujete novou digitální televizi. Nehledáte nějaké zaměstnance? Jsem student žurnalistiky a můžu Vám poslat životopis. Pokud někoho hledáte, prosím napište mi info na xdan@seznam.cz (Vím, že správná cesta by byla vyhledat Vás osobně, ale říkám si zkusit se má vše, tak to zkouším.) Děkuji. Daniel
Fero Fenič: poslete svou nabídku na
sladecek64@quick.cz
Tom: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat proč se bojíte více prorazit na Nově? Už jsem Vám posílal e-mail a neodpověděl jste mi.
Fero Fenič: Omlouvam se, nestiham vyrizovat ani postu - tim spise ted v tom predfestivalovem zhonu. Moje prípadné pusobeni na Nove nezávisi odemne, ale od zájmu TV Nova. Zatím je zájem jen o Cestománii.
Alča: Dobrý den. Jakých osobností české nebo slovenské kultury si vážíte? Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů ve vaší práci!
Fero Fenič: Vážím si každého, kdo něco umí a nedělá to jen pro peníze.
michal: Dobrý den, některé filmy z Febiofestu prý budou v době konání festivalu uváděny i v České televizi. Je to pravda?
Fero Fenič: Ano, ČT 2 uvede po dobu festivalu celkem 5 filmu, nekteré z minulého rocniku (doporucuji ruský film Babka!) a něco i aktuálně z letošního ročníku. Podívejte se do TV programu nebo naše stránky www.febiofest.cz
Kelly: Cau Fero. Pisem Ti pomalu, bo viem, ze nevies rychlo citat. Aj ja mam takyto problem. Ako sa tesis na Velikonoce?
Fero Fenič: Ja vsechno delam rychle - mluvim i ctu. Velikonoce mám rád, protože konečně končí zima, kterou nemusím.
Alena: Dobrý den. Co byste přál Febiofestu do budoucna?
Fero Fenič: Aby přežil a já se ho mohl účastnit jen jako divák.
Tomáš Baletka, Valašské Meziříčí: Vzácně proslulý pane Feniči! S povděkem jsem přivítal, že ČT uvede pod hlavičkou FEBIOFEST v ČT také pět filmů. Není to málo? Nemohlo by jich být o něco více, popř. nestálo by za to uvést některé snímky z minulých ročníků? Do mimopražských kin se totiž dostane jen několik málo drobtů.
Fero Fenič: Všechny tyto otázky musíte adresovat ČT, ne mně. My jsme vděční i za těch pět filmů, v minulosti neexistovala ani tato možnost.
Jana: Kdy bude na webu Febiofestu program pro Brno?
Fero Fenič: Je tam pod heslem Morava.
Paja: dobrý den chtela jsem se jenom zeptat kolik vam je let?

Paja
Fero Fenič: 54
www.ferofenic.cz
anonym: dobry den kdo vlastne jste
Fero Fenič: www.ferofenic.cz
eli-k: co je letos na programu všeho fabio festu?
Fero Fenič: www.febiofest.cz
Vladimír Červenka: Pane Feniči kdy,kde a případně co začne FEBIO vysílat terresriálně digitálně po přidělení kmitočtu?Jinak náhrada za váš kvalitní pořad Cestománie na Čt-1 nyní Letem světem s Kaiserem a Lábusem je prznění kvality,nevrátíte se zpět?Děkují a přeji Vám osobně ve všem Vašem počínání úspěch!!!
Fero Fenič: V případě, že dostanu licenci na digitální vysílání, může to být do jednoho roku od dne udělení licence. Slyšení před RRTV máme 2. června.Čím bychom začali vysílat je pro mně zatím otázka, kterou se ještě nezabývám - o licenci žádá mnoho zájemců, nemusí mi být udělena.
Beseech: Zvlastni bytosti byly o soumraku normalizacni ery, proc se o teto dobe moc netoci filmy a tv inscenace?
Fero Fenič: Asi to diváky nezajímá. Zvláštní bytosti také nikdo neuvádí - ani televize.
Lady Vendea z Roklinky: Kdy jte začali s festivalem Febiofest?
Fero Fenič: V roce 1993
Více na
www.febiofest.cz
Marianna Čabová: Dobrý deň, prajem Vám úspešný FEBIOFEST 2005 a ešte úspešnejší 2. jún 2005. Vašej snahe zmysel určite nechýba. Veľa šťastia!
Fero Fenič: Ďakujem Vám i všetkým ostatným, ktorých moje snaženie zaujímá!
zuzi: Dobrý den. O čem ve svém životě můžete říci : Tak to se mi opradvu povedlo ! Děkuji
Fero Fenič: Myslím, že se mi povedlo Febio. Neplánoval jsem to, nečekal a málokdo tomu věřil. Odvedlo mně sice od vlastní režijní práce, ale přineslo mi spoustu radosti, že jsem v určité době mohl nějaké věci ovlivnit svou pozitivni energii.Děkuji osudu, že mi to umožnil.
Hledej pořad:
...více