Chat s osobností

Alena Zárybnická
Alena Zárybnická moderátorka počasí

Alena Zárybnická je původním povoláním meteoroložka. Meteorologii zůstala věrná i v České televizi, kde pracuje v Redakci zpravodajství jako redaktorka a moderátorka relace Počasí od roku 1997. Zapojuje se také jako moderátorka do celonárodního sbírkového projektu Pomozte dětem pořádaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti. Alena Zárybnická se stala vítězkou divácké ankety Televizní rosnička 2004.

Záznam chatu z pondělí 28. června 2004 od 14:00
Petra Kam.: Zdravim Vas. Jako moderator pocasi jste fakt skvela. Potesil me dnesni spot z poradu Dobre rano, kde jste predala svoji penezni cenu za Rosnicku roku 2004 mamince handicapovaneho chlapce. Chci se zeptat, jak vidite politickou situaci v CR po EU volbach? Pokud by zde nastoupili komunisti, emigrovala byste nebo zila zde v "socialismu"?
Alena Zárybnická: To je těžká otázka hned na úvod! Dobrý den všem. Těžko se mi hodnotí, protože tvrdím, že každý by se měl vyjadřovat k věcem, kterým opravdu rozumí. A to pro mne politika určitě není. Pocitově: nebude to jednoduché... V socialismu jsem žila 20 let a pokud by mne tady v takovém případě něco drželo, byly by to vazby čistě osobní: rodiče,... Jistě vím, že počasí se po vstupu do EU nijak měnit nebude a poroučet větru dešti nebuou nikdy ani komunisté! :-)
J€THRO: Blahopřeji k titulu! Máte mojí hlubokou úctu díky darování výhry postiženému chlapci.
A teď otázka: Přesnost předpovědi asi strmě klesá s každým dnem dopředu, nicméně - jaké bude letos léto? [Klidně použijte svou intuici rosničky No.1 :-)]
Alena Zárybnická: Myslím, že to nebude jediná otázka podobného druhu dnes odpoledne... To kdybychom věděli! Skutečně je někdy problém přesně říct, jak bude druhý den, natož celé léto... Jisté je to, že vlivem globálních změn klimatu bude mít počasí "extrémnější" charakter. Zda-li ale bude znamenat suchá a horká léta nebo naopak povodně, to, je mi líto, říct neumíme.
martin adamec: Dobrý den, moc Vás zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli se věnujete i něčeme jinému než počasí (divadlo, film...) Předem děkuji za odpověď. Mějte se fajn
Alena Zárybnická: Počasí a létání k tomu - moc času už nezbývá. Sem tam hory v létě, v zimě. Ta kultura fakt pokulhává. Tak, že jsem asi před nedávnem Tomáše Hanáka nepotěšila, když jsem po pravdě přiznala, že poslední film s ním, který jsem viděla, bylo Kopytem sem, kopytem tam. Ale snažím se...
Freud: Dobrý den! Pravidelně sleduju počasí na ČT a nemohu se vás nezeptat: Myslíte si, že rozum a chtíč mohou být v opozici natrvalo?
Alena Zárybnická: Milý Freude, divím se, že se ptáš zrovna ty... Ale budiž: věřím, že ne!!!
Jana Janů: Myslíte si,že máte na víc,než "jen" na moderování...
Alena Zárybnická: Nemyslím si, milá Jano, že živé moderování může mít "přívlastek" JEN. A nevím, zeptejte se mých blízkých, mého šéfa,... Ale baví mne to! A nepřemýšlím o tom, na co ještě mám. Vím přesně na co nemám: nebyla bych dobrá učitelka a to je přece víc než moderování. Alespoň já to tak cítím.
evasvackova@centrum.cz: Milá paní Aleno Zárybnická,
mám Vás velice ráda a chtěla bych Vám předem popřát vše nej...nejen v práci ale i v soukromí to a mnohem víc i Vaši rodině a blízkým. Chtěla jsem se Vás zeptat jak se vlastně připravuje taková předpověď počasí. A jestli kdybyste se podruhé mohla narodit jestli byste opět dělala tuto práci? A jestli náhodou ne tak, co byste chtěla dělat.Chtěla jsem Vás také požádat jestli byste mi nemohla poslat nějakou Vaši fotku s podpisem a případným věnováním dopředu za vše děkuji. Kdybste se rozhodla a měla chuť a čas mi ji poslat tak má adresa je
EVA SVÁČKOVÁ
ROKYTNICE 222
VSETÍN 75501

PS: Mějte se skvěle, protože jste skvělá.
Alena Zárybnická: Děkuju, milá Evo, opíšu si adresu a pošlu. V pár řádcích to popsat do detailu nejde, ve stručnosti: data přicházejí z ČHMÚ (družice, radar, modely, testové předpovědi, aktuální počasí,... - je toho moc MB), meteorolog je prostuduje, rozmyslí si, co je podstatné a k tomu "namaluje" obrázky, které pak živě v přesně na vteřinku stanovené stopáži odvysílá. Mimochodem tu stopáž se dozvídá pár minut před vysíláním (cca 5) a podle toho pak říká to podstatné tak, aby nepřetekl ani o vteřinu. Podruhé se narodit? Asi ano, šla bych studovat meteorologii znovu. Jen si občas říkám, jestli v jiném oboru bych nebyla prospěšnější. Uvidíme...
Standa: Sledujete ME ve fotbale, jestli ano, ktery team ma Vase sympatie (samozrejme mimo CR)?
Alena Zárybnická: Musím sledovat, jinak bych si neměla o čem se svým synem povídat. Ten teď fotbalem žije! Nevím proč, ale byla jsem zvědavá na fotbalisty Francie, asi ale jen proto, že jsem jim fandila kdysi jako školačka.
ferneticek@seznam.cz: Alisku cim to, ze porad vypadate tak dobre ? Delate nejaky sport ? Kolik casu Vam zabere prace v TV ?
Alena Zárybnická: To je ale výmluvný pseudonym, milý Fernetíčku! Plachtění je sport "sedavý" a asi proto ho mám nejraději. Ráda lyžuju a tam mám pocit, že i svým nadaným kamarádům někdy, podtrhuji NĚKDY, stačím. Do ostatního se ženu po hlavě, baví mne cokoliv, ale nikdo si mnou "hrát" nechce. Propadám depresi, když už nestačím, třeba na kole, ani svému osmiletému synovi... Ba ne, nesu to statečně! Rumíček
Vláďa-Úpice: Zdravím. Věříte v pranostiky? Já ne, vždyť třeba 28. června je jednou pěkně a třeba 26 stupňů, jiný rok ošklivo a 16 stupňů, 28. července pak bude zas jednou tak a jednou jinak, bez ohledu na to jak bylo třeba 28. června. Prostě střídá se tlaková níže a výše a jednou to vyjde tak a jednou onak, někdy přijde níže či výše rychle, někdy jde pomalu.Proč občas ale neustále slýcháme od moderátorů počasí pranostiky, když je to vlastně hloupost? Počasí nejde předpovědět podle pranostik.
Jinak posílám pochvalu, z počasí na ČT se dovím aspoň jak má být, na Nově určití moderátoři neřeknou jestli bude pršet ojedinělé nebo na většině území apod., stejně tak v některých, hlavně regionálních rádiích.
Alena Zárybnická: Věřit se dá jen některým a ještě ne vždycky. Máte naprostou pravdu! Nepamatuji se, že bych já nebo kdokoliv z kolegů v poslední době nějakou použil, zkrátka je toho tolik, co chceme říct a ukázat, že nám mnohdy, vlastně skoro vždycky, nezbývá čas. Nelichotivě se o pranostikách někdy hovoří jako o "berličkách chromých meteorologů", ve smyslu: když nemám o čem, řeknu pranostiku. Ale lidová slovesnost je to krásná, ne? A pokud jde o rádia, také mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když slyším bude krásný slunečný den a od západu se žene studená fronta s bouřkami. Zatím jsem ale nevymyslela co s tím... Poraďte!
martin: mám jen dotaz, kdo obléká moderátory čt? Na Vás nemám nic, ale jenom kdybyste vzkázala kolegyni Voldánové z Událostí komentářů , že ve čtvrtek 24.6 asi měla kalhoty po mladší sestře, nebo mám špatnou obrazovku, která moc zvětšuje.
Alena Zárybnická: Máme dvě kostymérky - fuj, to slovo zní divně a ještě když se napíše... Zkrátka Šárka a Renata - mám je moc ráda, jsou vždy ochotny připustit, že dneska fakt to růžové sako NE! A ani se moc neptají. Myslím, že by měly zdarma absolvovat kurz psychologie a nebo alespoň odjet do lázní - nemají to s námi jednoduché! Divím se, že jste na Jolaně viděl kalhoty, Martine, vždyť sedí a je úplně fuk co má od pasu dolů. Nepletete se?
Radek Botur: Dobrý den,
zajímalo by mě proč v dobrém ránu někdy řeknete předpověď na pouze 1 den a někdy na vícero dní.
Alena Zárybnická: Je to jen otázka stopáže nám vyhrazené, když "přetečou" zprávy nebo sport, měli bychom krátit. Někdy se tam zkrátka víc nevejde. Rozčiluje mne to stejně jako Vás! Bojujeme...
Gadma: Už jste někdy v životě měla na sobě sukni nebo šaty?Jste pravým opakem Sáry Saudkové,která zase zásadně nenosí kalhoty?
Alena Zárybnická: Měla, jsou v životě takové zvláštní příležitosti: promoce, svatba, atd. Kalhoty jsou No 1!
Gadma: Budete vašeho syna také vést k pilotování letadel a meteorologii?
Alena Zárybnická: Je to na něm, nezrazuji ho ani k tomu nepřemlouvám. Je beran, stejně by se nedal. Snažím se mu ukázat co nejvíc, aby si sám jednou mohl vybrat. Co nestíhám, je na babičce a dědovi - třeba ZOO, kino, divadlo,.... Uvidíme, teď někde v rozhovoru řekl, že bude fotbalistou nebo hokejistou. :-)
Monika: Dobrý den, moc se mi líbí pořad Sama doma, je tam perfektně uvolněná nálada, vypadá to, že jste tam všichni v pohodě. Je to tak?
Alena Zárybnická: Jsme a máme radost, že zase vysíláme. Zítra před prázdninami naposledy a od září prý zase 2x v týdnu, v úterý a ve čtvrtek. Tak se těším!
FALCONEHO BOJ S MAFII: -1) Jak vzpominate na ucast v poradu "Ono se rekne profese"? -2) Vas moderatorsky vzor v pocasi? -3) Vztah k politice? -4) Jak se Vam libi jak hlasi pocasi na TV PRIMA a TV NOVA a napr. konkretne jak se vam pozdava ci nepozdava redaktorka M. Dolinova
Alena Zárybnická: 1. Vybvila se mi okamžitě Lucka Výborná! A pan režisér David Bonaventura, syn slavného Bóni. Perfektní parta, jen ten autobus měl zatuhlé čepy, nešlo mu kroutit volantem. To je jediná negativní vzpomínka.
2. Nemám vzory, ani v životě, natož v moderování počasí. Na každém je něco!
3. Dřív jsem se zajímala víc, teď se jen bojím, aby ten můj malý zájem nebyl věcí obecnou, to by asi nebylo dobře!
4. Kolegyně i kolegy mám ráda, opravdu upřímně. Nic proti jejich způsobu podání, je jiný, nemeteorologický, ale ať si každý vybere podle svéhu gusta. Míša je živel v životě i v práci, už jenom proto do počasí patří :-) Stejně se jednou její "sněhánky" dostanou do meteorologického slovníku. Teď jde jenom o to, jaké vysvětlení k nim bude přiřazeno.
Šiňok: Co říká pokladní na Vysočinu a Krkonoše ve dnech 3.-6.7.2004? Jo ty prej jdeš moderovat do Novy?! :-)
Alena Zárybnická: Ahoj Šiňóóóóku! To tě ráda "slyším". Vím, jedete na kola. Mrknu na to a zavolám! Zatím mi P. (J.R.) nevyjednal dostatečně výhodné podmínky přestupu. Možná Ty bys byl v BANIKU uspěšnější. Hecněte se a dejte vědět, ještě si to rozmyslím.
Svatava Pernová: Proč máte tak široké vokály? Televize je přece celostátní, a ne nářečně pražská.
Alena Zárybnická: Bojuji s nimi a nejen s nimi. Není to vidět, vlastně slyšet, ani trošku?
Marťa: Jaký byl váš největší přeřek nejen na živo, ale i ze zákulisí??? Děkuji
Alena Zárybnická: Jej, bylo jich dost, ale já si je nepamatuji. Slibuji, že když si na nějaký vzpomenu než odejdu od PC, napíšu ho! Teď myslím, že tu bude pro změnu spousta překlepů... Omlouvám se za ně, snažím se toho stihnout co nejvíc!
J.Horák: Někdy v předpovědi je v animaci postupu oblačnosti směr od jihu na sever,ale mapě isobar máte směr ze severu na jih.Také na animaci srážkových mraků byl směr z jihu na sever,ale v předpovědi zaznělo"Příliv studeného vzduch ze severu".Potřeboval bych objasnit.
Alena Zárybnická: To je na dlouhé vysvětlování, to bychom tady nezvládli. Jednoduše lze říct, že se směr pohybu oblačnosti nemusí shodovat s prouděním v přízemní hladině, tedy s těmi šipkami na izobarách. Záleží na totiž na proudění ve vyšších hladinách atmosféry. A pokud jde o srážky: může se vyskytovat tzv. střih větru (změna směru a rychlosti proudění v různých výškách - opět zjednodušeno): to se pak srážky sunou úplně jinam a jinak než by bylo normální. Doporučuji třeba Výkladový slovník meteorologický nebo jakoukoliv učebnici základů meteorologie - najdete to tam! Jsem ráda, že hloubáte nad tím, co Vám předkládáme, právě pro Vás naší "čétéčkvou" předpověď vysíláme.
Dufi: Blahopřeji k Rosničce roku (i když mojí favoritkou je T. Míková)! Všiml jsem si, že vždycky ke konci své předpovědi už jakoby nestíháte s dechem a skoro šeptáte, takže vám už není někdy rozumět. Víte o tom?
Alena Zárybnická: Táně ráda Váš kompliment vyřídím. Šeptání není problém dechu, ale unavených hlasivek po prodělaných a nevyležených virózách. Neustále pokašlávám a ani o tom nevím, zkrátka chronické záležitosti. Teď jen aby to lékaři zvládli, já jim, po pravdě řečeno, tu situaci neulehčuji.
David: Chtěl bych vás moc pozdravit,a popřát vám mnoho dobrých předpovědí i nadále.
Chtěl bych vás pochválit vždy za dobrý výklad,kterému člověk rozumí. Chtěl bych se zeptat,jestli se vám taky nezdá,že pan Karas mluví moc rychle a člověk to nemá ani čas vnímat. Děkuji
Alena Zárybnická: Díky, Davide. Nezdá se mi, mám jeho počasí moc ráda. A jestli můžu doporučit: nechte si od něj někdy vyprávět nějaký vtip, v tom je fakt přeborník!!!
Jiří Šlemr: Těšíš se na plachtařské závody v srpnu?
Alena Zárybnická: Už se nemůžu dočkat. A kdybych byla drzá, pak bych dodala, že se nemůžu dočkat, až Tě a Petru zase s Hodulem vytřepneme! Nebo jste loni byli lepší? Já fakt nevím. :-) Hlavně, že si zalítáme! Jen aby Thermoska přál.... Ahoooooj!
anonym: ráda tancujete?vyzval bych vás můj tancmajstr mě chválil(v osmdesátémdruhém)
Alena Zárybnická: Chodila jsem z kamarádem z letiště "za taneční", tudíž mne nikdo nikdy nechválil (v osmdesátémsedmém nebo tak někdy). A učenlivá už taky asi moc nebudu...
Ondřej Černý: Milá paní Zárybnická, jak bude od 10.7.2004 do 18.7.2004?
Alena Zárybnická: Je mi líto, nevím, podívejte se tak kolem 5.7.na počasí, tam už budou jisté náznaky toho, jak by to mohlo být. A ještě také: hodně záleží na tom KDE...
Lukas barak: jaké je to být rosnickou
Alena Zárybnická: :-) Někdy řehole, jindy legrace. Někdy otrva, jindy zábava. Někdy je lepší být pokladní na Tuxu - to jen vysvětlení toho, proč se Šiňok neptá mne ale pokladní: ta vždycky ví jak bude na ledovci. Stejně jako vždycky všechno věděla Julie - ta od pana Tau.
Lukas barak: proč ste dala prispevek pravě na postiženého chlapce
Alena Zárybnická: Přišlo mi to naprosto - teď nemůžu najít to správné slovo - asi normální udělat radost ještě někomu dalšímu, mámě, která neměla tu kliku, že má zdravého syna jako já. A víte co je úžasné? Udělala jsem si tak v červnu vánoce se vším všudy, těšila jsem se k nim stejně jako kdysi na Ježíška. Lukášek mi namaloval obrázek, škoda, že ho nemůžete vidět, je za víc než ode mne Lukášek dostal!!!
Lucka: Ráda bych se Vás zeptala, co Vás více baví moderovat - Sama doma nebo počasí?
Alena Zárybnická: Počasí jsem studovala, je "moje", v Sama doma se stále cítím jako na návštěvě, na příjemné návštěvě. Obrátím-li to, abych si vlastně sama dokázala odpovědět, s počasím se budu loučti hůř...
Dáša,Planá: Gratuluji vám k titulu Rosnička roku.
Jaký je váš rekord v plachtění,myslím tím výšku a délku.A co jiné adrenalinové sporty...
Přeji hodně úspěchů.
Alena Zárybnická: Díky. Mám 300 km, ale to není nic proti tomu, co dokáží ti, kdož to doopravdy umí. Spíš se hodnotí rychlost a já mám radost z každého přeletu, ve kterém nedodržím maximální povolenou rychlost ve městě, tedy letím rychleji než 50 km/h. A výška? Ve vlně jsem nelétala, pod mrakem Cu asi 2800 m nad terénem nebo o kus výš, já už nevím. Omlouvám se, nemám ráda přívlastek adrenalinové, pokud je tím myšleno bezhlavé se vrhání někam. V létání je také adrenalin, ale jakýsi doprovodný jev, ne priorita. Jinak řečeno, nemám ráda sporty, kde JE adrenalin tou prioritou. Mé tělo endorfiny vyplavuje i při činnostech v zásadě bezpečných, naopak šetří s nimi v okamžiku, kdy zodpovědnost za můj osud má někdo jiný: takový seskok v tandemu nezměnil hladinu ani o chlup a třeba banální odlet s větroněm na trať za špatného počasí - to je adrenalin jedna paráda. Díky za otázku, mějte se!
Pepa z Brna: Paní Zárybnická,
místo otázky na Vás Vám chci složit kompliment za to, jak kultivovaně moderujete Počasí na ČT1, kdy se snažíte v co nejkratším čase toho co nejvíce říct. Pokračujte v tomto trendu i nadále, moc Vám fandím, jste velmi sympatická a myslím, že nejen mně.
Alena Zárybnická: Díky, jak víte, že funguju na pochvaly? Vzpomenu na Vás až nebudu stíhat...
Dáša,Planá: Vysvětlete mi,jako laikovi,pokud to lze v kostce,co vše potřebujete k předpovědi počasí vědět.
Alena Zárybnická: Milá Dášo, obecně platí, že víme stále málo, protože nám to ne vždy přesně vyjde. Reálně: 5 let studia na Matematicko-fyzikální fakultě a praxe - čím víc, tím líp. Stejně to pak nikdy nebude 100 %. Ale to je fakt jen v malé kostičce řečeno.
Visonic: Nosíte kontaktní čočky?
Alena Zárybnická: Nenosím, zatím...
tassalon: I kdyz vim ze mi stejne neodepisete: tak chci abyste si myslela,.ze jste stale poradnej kus zensky.fakt jo moc se mi libite! nechcete seseznamit?? :)))))))))))
Alena Zárybnická: Odepíšu, proč by ne? Umíte zařídit, aby měl den 48 hodin, když se jmenujete Tassalon?
david: neuvažovala jste přejít na tv nova?
Alena Zárybnická: Ne, nikdy! Co by si tam chudáci počali s mojí okluzní frontou?
hel.ho@seznam.cz: Není Vám líto,že je letos lepší podívat se ráno z okna,než sledovat předpověď počasí?
Alena Zárybnická: Je mi líto, že to tak vnímáte. Vůbec neříkám, že nám to, resp. že to modelům letos vychází vždy skvěle, nicméně trvám na tom, že hodně podobných nedorozumění vzniká tak, že dobře neposloucháte, co je v předpovědi řečeno. Třeba: ojdiněle přeháňky neznamená, že vůbec nezpoknete, při oblačnu je na obloze víc oblačnosti než při polojasnu, maximální teploty jsou měřeny v meterorologické budce a ne nad rozpáleným asfaltem, atd. Zkuste prosím poslouchat líp a veřte nám, že jsou situace, které dobře předpovědět ještě nelze. I v roce 04.
Markéta 13: Dobrý den Aleno,gratuluji Vám k titulu Rosnička roku a chtěla bych se Vás zeptat,kdy jste došla na to,že by Vás zajímala meteoroložka děkuji
Alena Zárybnická: Díky, začala jsem lítat na větroních (bylo mi 15) a každý plachtař musí být dobrým meteorologem. Proto ten MFF a katedra meteorologie a ochrany prostředí.
Vil Kučera: Dobrý den, jak to děláte, že máte tak pěkné zuby ? Mi sa líbí ludé s pěknýma zubama.
Alena Zárybnická: Můžu Vám poslat kontakt na mého zubaře :-)
z.kysela@volny .cz: Alenko, jste mi velice sympatická a rád bych věděl, co jste musela všechno v sobě překonat, abyste si stoupla před televizní kameru. To přece není normální stav. to se musí nějak vnímat. Děkuji Vám, Zbyněk
Alena Zárybnická: Právěže nic nepřekonávám. Asi proto mě to baví. Teď nemyslím, že by mě bavilo vystupovat a říkat cokoliv. Kameru beru jako prostředek k tomu, jak lidem sdělit to, co o počasí potřebují vědět. Cítím se víc meteorologem a je mi líto, že na samotnou meteorologii nemám víc času. Jsem ráda, že stojím na tom pomysleném rozhraní - to je ta kamera - mezi "vědou" a její užitnou hodnotou. V řešení diferenciálních rovnic jsem nikdy extra nevynikala, takhle můžu být alespoň nějak prospěšná.
Phobe: Co byste bývala dělala , když byste se nestala meteoroložkou?
Alena Zárybnická: Nevím, teď už bych se měla spíš zamýšlet nad tím, čím budu, až nebudu televizní meteoroložkou...
Honza: Dobrý den, slyšel jsem, že jste vystudovala Matfyz, jak se Vám na škole líbilo?
Alena Zárybnická: Což já, já byla spokojená (v mezích možností v prvních dvou letech společného studia, doopravdicky spokojená ve třech letech studia meteorologie). Hůř na tom byli ti, kteří právě v těch prvních dvou letech prověřovali mé znalosti z teoretické fyziky, kvantové mechaniky, matematické analýzy, teorie elekromagnetického pole,... Asi jsou rádi, že se tím neživím, to by fakt nešlo. Od třeťáku to byla ale superparádní pohoda!
Jiří Karpíšek: Na snímcích z družice NOOA je někdy rušivé šrafování co to způsobuje?
Alena Zárybnická: Chyba na družici jako takové. My (a ani kolegové z ČHMÚ) s tím nic neuděláme, je to na těch, kdo družici vypustili a starají se o ní. Škoda, někdy přicházíme o zajímavá data a v TV pak o možnost vysvětlit a ukázat - to je to základní, "o čem" naše počasí je.
Petr Krása: Dobrý den paní Aleno, jak je možné, že Vy jste jediná moderátorka počasí, která při předpovědi nestojí v západních Čechách, respektive na Karlovarsku?
Alena Zárybnická: Asi sem tam někam popojdu a taky prosím kameramany, aby udělali širší záběr a já se tam vešla i s těma západníma Čechama. Oni si mi pak smějí, že je to proto, že chci, aby byla vidět moje kolena. Těžko jim vysvětluju, že bojuju za západočechy. :-) Fakt, záleží i na postavení kamery. Zdravím na Karlovarsko!
Ondřej P., NOVÝ BOR: Dobrý den paní Zárybnická! Srdečně Vás zdravíme z Českolipska a Novoborska a přejeme Vám pevné zdraví, hodně štěstí, pracovních a osobních úspěchů. Kolik let už "děláte" počasí a jaké období máte nejraději?
Alena Zárybnická: Díky moc. Do ČT jsem přišla na podzim 1997 - uf, to už je dávno... Nemám ráda extrémní počasí, ještě tak velkou zimu, to si dokážu představit, ale vedro - to fakt nemusím. Mějte se fajn, pozdravujte se svém krásném kraji!
Bohumil Borůvka: Dobrý den,vždycky když vás vydím v "plachťáku"tak vám závidím.Bohužel v naší rodině nebylo letectví ani v nejmenším podporováno a tak do dnes pouze modelařím.je mi 29 myslíte že jsem na začátek s opravdovím létáním už moc starý?Můžete mi poradit kde začít?
Alena Zárybnická: Kdekoliv! Vyberte aeroklub nejblíž k místu, kde bydlíte. Počítejte s tím, že tam strávíte skoro všechen svůj volný čas, už vám i na modelařinu nebude zbývat, jedině takhle po hlavě se do toho vrhnout, to má smysl! A starý určitě nejste: se mnou v roce 1985 začal létat můj skvělý kamarád Tonda, tehdy mu bylo kolem 50 a létá dodnes!! A jak!!! Jdetě do toho a dejte vědět, jak se vám to líbí!!! Držím pěsti.
tondaho@tiscali.cz: Jsem fanda do letadel, tudíž i Váš. Na jakých typech a kolik máte nalétáno?
Alena Zárybnická: Větoně: L-13, L-33, VSO-10, VT-116, Cirrus. Sem tam se svezu Foxem, ale v zápisníku ho nemám. Na počty hodin já byla vždycky špatná... Nemám zápisník u sebe, asi víc než 300, ale o kolik, to přesně nevím. Visí-li tady ale někdo od nás z AK, určitě mi poradí a já to upřesním...
Aleš z Pardubic: Proč v poslední době všechny předpovědi počasí jsou milné? Předpověd říká že bude 17stupnů a je z toho 27? Díky za odpověd.
Alena Zárybnická: To by byl ještě ten lepší případ, horší by bylo, kdyby mělo být 27 a bylo o pár míň! Ale myslím, že přeháníte, o tolik se od skutečnosti nelišíme. Jedině možná, že byste přeslechl, že těch 17 bude v západních Čechách a byl zrovna na Moravě. Takové rozdíly v teplotách jsou dokonce docela běžené!!!
popo: baví Vás to na ČT
Alena Zárybnická: Ano, baví, Popo. A zrovna teď mne moc baví povídat si s lidma, kteří tu jsou!
vítek: Paní Alenko nosíte do nepohody tanga ???
Alena Zárybnická: Spíš do pohody než do nepohody. :-)
j.zvolanek@volny.cz: Ahojky Alenko,jste velice milá příjemná moderátorka a predevším hezká ženská!Moc Vám fandím když se oběvíte v počasí tak se my srdíčo naplní a rozzáří,už moje milá manželka si ze mě dělá srandu :)Před 13r.jsem taky ,,letál,, na rogalu ale uz jsem dolétal,měl jsem težký uraz.Ale to už je dávno!Chtěl bych znovu létat ale doma-manželka je proti!Přeji Vše nej... krasný den. Pepa
Alena Zárybnická: Já vám zase přeji, abyste co nejdřív přesvědčil manželku, že jet do práce autem je daleko nebezpečnější! Můžu Vám nějak pomoci? Už jsem o tom přesvědčila moji maminku...
Eliška: Jak jste se dostala k moderování?
Alena Zárybnická: Náhodou, oslovil mne Jano Zákopčaník v roce 1992 nebo 1993, už nevím, pro spolupráci na tehdejší OK3 a v roce 1997 učinil totéž i s ČT1.
Jarda: Proč vítr,který fouká přez den se k večeru utiší
Alena Zárybnická: Nemusí to tak být, ale je to tak obvyklé. Jen stručně: denní chod větru je takový, že v noci slábne, ale může být "překrytý" - třeba při přechodu fronty. Síla větru je úměrná tlakovým rozdílům, ty souvisejí s teplotními,... Ale to je fakt na dlouhé vysvětlování. Kupí se mi tu otázky a já nestíhám. Toť taky vysvětlení toho, proč jsem ještě všem neodpověděla.
anonym: jste opravdu tam ???
Alena Zárybnická: Jsem pořád a jestli budu muset zůstat než všem odpovím, asi nestihnu zítřejší Dobré ráno...
Michelle: Dobry den Alenko, chcem najskor vyjadrit svoju vdaku za kvalitnu predpoved pocasia, aku ponukate v Ceske televizi a tym nemenej aj Vasej pritomnosti na televiznej obrazovke a Vasmu prijemnemu hlasu. Chcem sa zaroven opytat, ako sa meteorologicka - vpodstate vedkyna ocitne pred televiznymi kamerami a co Vas osobne k tomu inspirovalo. Dakujem a prajem mnoho uspechov.
Alena Zárybnická: Všechno je to jenom "náhoda" - kolega Zákopčaník, už jsem tady o tom někde psala. Snad jsem tady užitečnější než v opravdické meteorologii, já fakt ty diferenciální rovnice uměla počítat jen chvíli, těsně před zkouškou. Možná... Mějte se krásně, pozdravujte v Tatrách - ty mám moc ráda!
retro: Máte ráda hokej?
Alena Zárybnická: Mám! A klaním se před tím, jak ho kolegové sporťáci předkládali divákům při MS. Je to týmová práce, která musí klapat do posledního detailu. Myslím, že je to na tom vidět. A z druhé strany: je to tvrdý sport, synovi ho zatím vymlouvám, jsem zvědavá, jak dlouho mne bude poslouchat.
Jenda: Sledujete fotbal? Pokud ano myslite ze bude prat stesti i pocasi:-) Nasim fotbalistům?
Alena Zárybnická: Jasně, musím, už kvůli synovi. Slíbit jim nic nemůžu, předpovědět možná. Jsem k dispozici, když mi pan Bruckner zavolá...
ing. Petr Sulc: Proc jste odesla z Meteopressu? Bylo to kvuli financim nebo personalnimu obsazeni? Dekuji a fandim Vam i nadale.
Alena Zárybnická: Nene, změna je život, po mateřské přišla jiná nabídka a já jsem ji využila. Nelituji, přitom právě mému prvnímu zaměstnavateli po škole vděčím za mnohé... Třeba: řekni to "dobrý večer" tak, že se ti před obrazovkou zastaví a podívají! Na to si často vzpomenu...
eliška sýkorová: Dobrý den paní Zárybnická. Chtěla jsem se zeptat, jak jste se dostala k práci pro ČT a jestli u Vás platí "moje práce = můj koníček".
Alena Zárybnická: Jak jsem se tu ocitla, je někde níže napsáno. A to rovnítko platí, neumím pracovat pro peníze, musí mě to bavit a těšit. Zatím to tak je.
Johnny: Ptám se slušně!
Kurva kdy bude ten slibovaný krásný víkend?
Kde to pocasí berete?Měli by jste si tu ropuchu vyměnit za rosničku!
Alena Zárybnická: Jasně, Julie dostala výpověď, ta nová nemá ještě jméno. Poraďte. A slunečná byla alespoň poslední sobota, vzpomínáte?
Johnny: Tak kde je ta odpověd????
Alena Zárybnická: Máte jí tam, Johnny, opravdu nestíhám odpovídat... A nevynechávám nepříjemné otázky, beru je tak, jak přišly za sebou. Jen Šiňóók měl u mně protekci, odpuste, to je srdeční záležitost!
Johnny: Dobrý den!
Mám malý dotaz
Létá te jěště na větroni??
Alena Zárybnická: Ano, stále a doufám, že to tak ještě dlouho bude!
hh: ahoj vaclav ja se s polska
Alena Zárybnická: Ahoj Vaclave, závidím, míváte tam skvělé počasí pro plachtění....
Jan: Jste meteoroložka nebo moderátorka?
Alena Zárybnická: Dva v jednom! Vlastně ještě víc: čtyři v jednom, ještě také dramaturgyně - vybírám skladbu relace a také grafička - malujeme si obrázky, které potom vysíláme.
wladam: Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat věříte svým předpovědím?
Alena Zárybnická: Ano! Především proto, že vím, kdy jsou skoro 100 % a kdy je zkrátka i na druhý den nejisté, jak to dopadne. A to se také snažím sdělovat, proto občas ono zpochybnění toho, jak to vlastně s tím počasím bude.
Michaela Malá: Dobrý den. Jak se oblékáte v deštivém počasí?
Alena Zárybnická: Jako každý, jen je o trochu větší ostuda, když o tom dešti dopředu nic nevím a promoknu na kost, že?
Michal Šindler, Ostrava-Poruba: Dobrej, ja chcu vědět esli začne pršet ve finále MS ve Vídni, v hokeji a v roce 2005.
Alena Zárybnická: To je pro kolegy astrology, kartáře,.... P.S. Taky bych to chtěla vědět!
Michaela Malá: Nosíte Pláštěnku?
Alena Zárybnická: I bez velkého "p", do kopců minimálně s sebou, když už ne na sobě!
masák: ahoj kočko jak se máš já dobře
Alena Zárybnická: Fajn, super!
Jarek: Proc konci zpravy 27.6.2004 ve 22.25 hod. predpovedi pocasi a ne sportem, ktery by mel byt zarazen jako posledni zprava.
Alena Zárybnická: Otázka pro skladbu programu, to my z redakce počasí neovlivníme, Jarku.
takada23: Jak vzniká bouřkový mrak?
Alena Zárybnická: Stručně: buď na frontě nebo tzv. z tepla - při velkém přehřátí vzduchu a labilním zvrstvení, často v blízkosti kopců. Je to ale minimálně na 4 hodiny přednášky. To bych dneska neopověděla už na nic jiného. Odpověď najdete v každé základní učebnici meteorologie. Mrkněte tam, díky.
vit.kmosek@t-email.cz: Dobrý den paní Zárybnická. Mohu se zeptat jak se Vám daří v bezmotorovém létání? Děkuji. Vít Kmošek.
Alena Zárybnická: Hůř než bych si přála! Nelétám zas tolik, abych si mohla činit nároky na opravdovské kvalitní sportovní výkony. I tak, možná právě proto, mne to baví. A když jdeme na závody, tak pochopitelně s jediným cílem : vyhrát!!! :-) Ostatním je to pochopitelně spíš k smíchu... Ale my to berem!
Adam Bernau: Jste ráda, že už konečně není Vladimír Špidla českým premiérem? Prosím o nevyhýbavou odpověď
Alena Zárybnická: To je těžké chtít nevyhýbavou odpověď! Tvrdím, že má každý mluvit jen o tom, čemu opravdu rozumí! A to u mne politika není. Od srdce: myslím, že pan Špidla není lenoch, netouží po pozicích. Pracuje, a já nedokážu posodit, jestli vše táhl správným směrem. Jsou línější, hloupější, vládychtivěšjí politici. A jistě jsou také schopnější a moudřejší...
matejovskyj@aveng.cz: Proč nebylo vyhlášení rosničky v televizi? Je to tím, že obecně pořady počasí jsou o třídu lepší než kdekoli jinde a pro konkurenční televizi by to byla negativní reklama?
Alena Zárybnická: Ne, ČT se nedohodla na podmínkách vysílání s pořadatelem ankety společností Ringier (Týdeník Televize). Uvidíme, jak příští rok...
matejovskyj@aveng.cz: Myslím, že předpovědi na ČT jsou opravdu dobré, ale v poslední době moc nevychází. Chápu že existují situace kdy je těké udělat prognózu. Bylo by možné rozšířit předpověď o pravděpodobnost s jakou ta konkrétní asi vyjde, případně zmínit alternativní vývoj?
Alena Zárybnická: Snažíme se o to, obvykle to ale nestihneme, protože stopáž je příliš krátká. Bylo by ideální, kdybychom to zvládali pravidelně. Díky za dotaz, je to trefa do černého, abychom si s diváky více rozuměli.
matejovskyj@aveng.cz: Šlo by do předpovědi občas propašovat, že to bude fakt dobré na bezmotorové lítání? Nebo že bude třeba dlouhá vlna nebo předpolkádaná výška základen nebo střih větru a podobné meteo zajímavosti?
Alena Zárybnická: Nevejde se, škoda, opět ten problém ze stopáží. A nejen to: plachtařů je stále málo, podobné věci by jistě chtěli jachtaři a houbaři a horolezci a.... Navíc vytvořit spolehlivou předpověď pro plachtaře, to je práce na 3 hodiny a na to nám nezbývá čas ani při přípravě, nejen při té prezentaci. Cesta je internet a volně dostupné materiály. Stejně si okamžik startu a trať musí každý plachtař zvolit sám, když si k tomu má svoji vlatní prognózu, měl by se méně splést. Držím palce, ať to vychází!
REGAN1: V oblasti moderatorstvi a meteorologie dochazi take k sovinismus, sexismu vuci zenam?
Alena Zárybnická: Nevím o tom.
Cenda: dobry den chtel bych se zepet jestli nevite o nejake internetove strance kde by se daly sehnat informace o teplote vody v mori mimo teletextu. Diky fandim vam!
Alena Zárybnická: Zkuste probrat národní meteorologické služby jednotlivých zemi na www.chmi.cz.
matejovskyj@aveng.cz: Když říkáte polojasno je těžké si představit jestli budou 3/8 Cu nebo nebo napůl zacloněno straty nebo ciry. Stejně tak když hlásíte jasno bývá často zacloněno vysokou oblačností. U přechodů front často hlásíte až polohu srážek a ne související oblačnosti. U větru nevím jestli předpovídáte sílu s vlivem termiky nebo ne... Často se vaše předpověď velice liší od regionálních předpovědí. Například vytrvale několik dní hlásíte slabý proměnlivý vítr a u nás duje 10m/s. Chápu, že je to do značné míry ovlivněno špatným umístěním meteosond, ale za ta léta už by se to dalo vyřešit. Bydlím na severní moravě a u nás se říká, že hlásíte předověď pouze pro Prahu a je potřeba započítat různé koeficienty.

Zkrátka nabylo by možné pořad trchu rozšířit a být trochu konkrétnější? Dost se mi nelíbý jak v regionálním zpravodajství ČT Ostrava zredukovala předpoěď.

Alena Zárybnická: Erudovaný dotaz. Redukci předpovědi na ČT Ostrava nijak neovlivním. V čase, který nám je vyhrazen, nemáme šanci probrat region po regionu. Soudě podle toho, jak se ptáte, myslím, že mi rozumíte, když napíšu, že by to bylo pro nás jednodušší, než takto zobecňovat. A soudě podle toho, že nemáte rád vítr, typovala bych: paraglidista? Tak ať vám Thermoska letos přeje!
matejovskyj@aveng.cz: Šlo by zařadit předpověď tak na 6:00 - 9:30 ráno o víkendu obdobně jako je to v pracovní dny?
Alena Zárybnická: Opět otázka pro skladbu programu, můžu mluvit jen za redakci počasí: nic nám nebrání!
matejovskyj@aveng.cz: Není mi úplně jasné zda hlásíte vítr při zemi nebo v 10m, nebo ve volné atmosféře, nebo na horách nebo taky s vlivem termiky. Šlo by takovou informaci zanést do předpovědi? Často se podle předpovědi zdá, že je to na surf slabé tak člověk veme padák a zbytečně prosedí den na kopci protože duje jak kráva, případně úplně z jiné strany než věštíte.
Alena Zárybnická: Aha, tak jsem se trefila, padáčkář! Víte, fakt bude jednodušší, když si najdete na netu volně dostupná data a sám se podíváte. Není možné, abychom dělali předpověď pro každý kopec. I když by to opravdu bylo jednodušší. P.S. Zkuste třeba www.meteoweb.cz
t.kengi@centrum.cz: Dobry den !Mam dotaz na vysledky z mistrovstvi CR v letecke akrobacii ! Nikde na netu jsem nenasel vysledky !!! Tomas
Alena Zárybnická: Unlimited: Rozlivka, Pešková, Vávra. Intermediete: Šonka a pak piloti z Rakouska, víc si z hlavy nepamatuju. Třeba bude něco na www.lsc.cz
Aneta: Dobrý den, nevím, jestli moje otázka souvisí s počasím. Právě jsme se vrátili z Chorvatska - byli jsme na Istrii. Jezdíme tam již asi 10 let, ale ještě se nám nestalo, aby bylo moře špinavé. Letos vypadolo, jako by "kvetlo" podobně jako naše rybníky v létě. Předem děkuji za odpověď.
Alena Zárybnická: Netuším, ale zítra se budeme bavit o kvalitě vod v Sama doma, zeptám se za Vás. Mrkněte na to!
karel.zaplatilek@vabo.cz: Paní Aleno, často vás sledujeme v TV. Zajímalo by nás, zda i dnes trpíte trémou a zda se počasí předtáčí nebo jde o přímé přenosy. Děkujeme, Zaplatílkovi, Brno.
Alena Zárybnická: Netrpím a ani jsem vlastně asi pořádně netrpěla, mám kliku. Počasí se vysílá živě, kdyby ne, jistě by nikdo nedovolil, aby tam zůstaly ty přebrepty. Zdravím do Brna!
Petr Kalousek: Paní Aleno, zdá se mi , že i učení meterologové strkají hlavu do písku před znečišťováním ovzduší, jak se na to díváte, že u nás jsou taky nastupující hurikány, silné větry, rychle se měnící počasí? Není to důkaz znečištění přírody?
Alena Zárybnická: Není to důkaz znečištění ovzduší v pravém slova smyslu. Jde spíš o extrémnější projevy počasí, které se objevují s v souvislosti s globálním oteplením. V tom se shodují i jinak nesmiřitelné skupiny klimatologů. Samotná kvalita ovzduší v ČR se určitě v posledních letech zlepšila. Už ani nepamatuji, kdy jsme naposledy upozorňovali na zvýšené koncentrace škodlivin v ovzduší.
Libor: Ahoj Alenko, v TV vám to moc sluší. Jste svobodná ? Rád bych se s Vámi poznal blíže. Třeba ve i ve vzduchu.
Alena Zárybnická: Ve vzduchu je to obzvláště nebezpečné! Každé sblížení může končit katastrofou!
Lenka: Dobrý den!
1.Chtěla bych vám pogratulovat k ocenění.
2.Jak se chystáte strávit následující dva měsíce?
Alena Zárybnická: Co nejvíc minimálně 1000 m nad zemí. :-) Realita je ale daleko složitější: dovča bude, ale služeb budu mít stejně jako v jiných měících. A díky za gratulaci.
M. Zima: Paní Zárybnická, měl bych malou výtku a dotaz. Na rozdíl od např. takových Událostí komentářů, nebo i Zpráv, kde by si mohl člověk někdy při troše namyšlenosti namlouvat, že byl osloven i osobně, mi takové zážitky Počasí nezprostředkovává. Naopak se mi zdá Počasí přebité redundantními informacemi, které často nenechají substantní message dostatečně vyniknout. Proto moje otázka: Nesloužilo by dobré věci, kdyby u hlasatelky počasí již její oblečení tu základní message zprostředkovávalo? Myslím na bohatou škálu od kožichu a ušatky přes pršiplášť až po plavky atd.. (Tento návrh nečiním pod tlakem blížícího se léta)
Alena Zárybnická: My bychom se také jistě nikam tlačit nenechali! :-) Navrhnu v kostymérně a nevěřím na úspěch. Zkuste jiné televize, Míšu jsem už v kožichu viděla mockrát.
uzas: Zdravim, pocasi uvadite skvele, kdyz uz jste blizko tech prirodnich jevu, verite v neco? Nekdo ten svet a zakony musel stvorit, co Vy si myslite?
Alena Zárybnická: Stále mne ten princip vzniku světa přivádí v úžas, milý ÚŽASi. Není to tak lepší? Já raději pátrám po tom, co mám šanci pochopit. A takhle daleko zatím nejsem.
uzas: Co byste poradila zenskejm co se po tricitce nevdaly?
Alena Zárybnická: Že není důležité se vdát, ale skvěle žít! A to se dá i beze svazku manželského! Držím palce!
Martin V.: Kdy jste se nejvice zmylila v predpovedi pocasi?
Alena Zárybnická: Když jsem pak sama seděla na poli daleko od civilizace s vybitým mobilem. Ba ne, tohle není to nejhorší. Veřejně sdělený omyl bolí víc. Nevím, kdy nejvíc, vím, kdy naposledy: v pátek večer jsme tvrdili, že v neděli budou srážky jen na západě Čech. V sobotu to už modely spočítali jinak, jenže každý si zapamatoval tu páteční předpověď (asi i proto, že byla "lepší"). Vždy ta nejaktuálnější má čanci na úspěch...
Jan: Zdravím Vás a gratuluji k získanému ocenění. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli se některém pořadu namísto v kalhotách objevíte konečně v sukni. Hezký den!
Alena Zárybnická: Až mne kostymérky přesvědčí o tom, že je to tak dobře. I vám hezký den.
ja: Jste normalni?
Alena Zárybnická: Občas si nepřipadám :-)
Martin: Rád bych se zeptal p.Zárybnické jak se tak půvabná dáma dostala k počasí a jaký má názor na zásahy do přírody, které počasí ovlivňují.
Alena Zárybnická: O těch životních náhodách už tu byla řeč. Myslím si, že základní průšvih byl už před lety, když jsme si ještě úplně přesně nedokázali představit, co tím nešetrným chováním způsobíme. Teď jsem o krok dál: víme o problému. A snad máme i šanci najít řešení.
Dagmar: Dobre odpoledne. muj dotaz zni: S jakymi pocity "chodite" v den, na ktery jste napr. predpovidala slunecno a namisto toho je oblacno ci dokonce prsi.
Meteorologie je do jiste miry asi alchymie, neni-liž pravda?
Jinak Vam fandim, jste ma oblibena moderatorka!
Alena Zárybnická: Pocity? Že se ptáte, není to ale tak často. Meteorologie není alchymie, je to fyzika atmosféry, jen musíme připustit, že některé procesy ještě neumíme vysvětlit. Díky, mějte se fajn.
Martin (martim.b): Chtěl bych se zeptat čemu přičítate uspěch p.Zákopčáníka u diváků v televizní rosničce?
Alena Zárybnická: Jeho věrným divákům, je to anketa, ve které hlasují čtenáři Týdeníku televize. Ptáte-li se proč tak hlasují, pak jsem si jista, že je to pro jeho projev: "netuctový" v tom nejpším slova smyslu.
Petr Zvoníček: Co znamená pojem "bublání termiky"?
Alena Zárybnická: Bublání od slova bublina: tedy pomyslný vystupující objem vzduchu, který si se svým okolím nevyměňuje energii. Jinak základ stoupavého proudu - několik bublin za sebou tvoří ten komín=stoupák, který plachtaři vyhledávají a udržují se tak ve vzduchu. Tedy bublání termiky=vznik stoupáků=nejvyšší čas odejít na přelet.
Dušan z Vrchlabí: Dobré odpoledne paní Zárybnická, meteorologie mne velice zajímá a rád bych jí šel studovat. Ale protože nyní již studuji na ČVUT v Praze fakultu strojní a docela se topím v matematice, tak se obávám, že matfyz bude ještě horší. Aproto se Vás ptám: Je matematika a fyzika na matfyzu zvládnutelná? Dovedou vyučující probíranou látku dostatečně dobře vysvětlit? Jsem z Krkonoš a vím co je to nečekaná změna počasí. Ovšem nejvíce mne zajímají bouřky a neobvyklé jevy v počasí s tím související, na čež směřuje i poslední moje otázka: Existije na matfyzu obor, který by se tímto zabýval? Za Vaše odpovědi moc děkuji a přeji Vám jen samé krásné předpovědi.
Alena Zárybnická: Zkuste to, když jsem to zvládla já... :-) Možná lze některé zkoušky mezi školami uznat - nevím. Na matfyzu je matematika "teoretičtější", jak to říct: nepočítáme, brž dokazujeme věty (někdy i definice :-)) Na katedře meteorologie se o bouřkách mluví v synoptické meteorologii, letecké meteorologii i v družicové a radarové meteorologii. Do Krkonoš by se meteorolog hodil, neházejte flintu do žita! A dejte vědět, jak se vám na MFF líbí!
pepa: je lepší sex, nebo létání?
Alena Zárybnická: Záleží na tom kde, kdy a s kým!
martina.vesela@trw.com: Jak často navštěvuje svého kadeřníka? Máte velmi mladistvy a hezký účes?
Alena Zárybnická: Zrovna teď mne Andrea Josková ostříhala tak, že tam celé prázdniny nebudu muset jít. To je paráda! Jinak jednou za 6 neděl. Vyřídím jí vaší pochvalu. Díky.
pepa: Alenko, slyšel jsem cosi o vašich dvou dcerách? jak to je? Myslel jsem, že máte jen syna Vítka, jsem zmaten???????
Alena Zárybnická: Nebuďte zmaten, Pepo! Mé dvě dcery jsou nevlastní, jejich otcové nejsou a nikdy nebyli mými muži, i jejich matky znám jen z doslechu! Ale mám je ráda - dcery myslím. I jejich "jakotátu"!
pepa: ....a prý jste taky výborná skálolezkyně, je to tak?
Alena Zárybnická: Pepo, začínáš mi být podezřelý! Velmi podezřelý! Že tys´ mne viděl, jak nevylezu ani 3!?!? A sem tam se na 6 doplazím pod první převis. Jen co tu skončím, vyříkáme si to. Nebo až zítra...
Ondřej Černý: Jaké bude počasí od 10.7.2004 do 18.7.2004?
Alena Zárybnická: Ondřeji, mrkněte na počasí někdy kolem 5.7. - teď to říct ještě nelze.
Pepa: Krasny den přeji Alenko!Včera jsem posilal Vám do chatu takové malé ,,vyznání,,:)
Přeji mnoho úspěchu v práci-krásné moderování počasi a mnoho osobního-rodiného štěsti!
Pepa-rogalo
Alena Zárybnická: Díky, Pepo!
Martin (martim.b): Napadla mě další otázka. Jak vnímá váš syn, že má maminku v televizi?
Alena Zárybnická: Nepřijde mu to nijak vyjímečné. Jen mu asi víc chybím doma, třeba teď, když se nemůžu odtrhnout od vašich otázek.
suterénka :))): Ahoj Alenko, mám velké uši a ráda bych se věnovala létání, myslíš, že to může nějak vadit?
Alena Zárybnická: Myslíš instruktorovi? Znám minimálně dva, kterým to fakt nevadí. :-)
Dagmar: Dobrý den, zmínila jste, že Váš syn je Beran. Jakou váhu přikládáte astlologii? V jaké míře ovlivňuje Váš život (každodenní či vcelku).
Děkuji za odpověď
Alena Zárybnická: Nepřeceňuji, nepodceňuji. On je beran i s malým "b".
Petr: Paní Zárybnická, létala jste někdy balónem? Pokud jste to zkusila, co je podle Vás lepší balón, větroň, motorové letadlo?
Alena Zárybnická: Jsme kněžna Alena z Horní Cerevke - pro nezasvěcené: mé jméno vyplývající z místa mého prvního přistání s balónem. Svezla jsem se mockrát i motorově, mám tedy jisté srovnání, plachtění ale stále vede!!!
suterénka :))): Zdravím Vás a chtěla bych Vám nabídnout své služby, pracuji jako stážistka- pardon vizážistka a myslím, že by vám velmi slušely dva dlouhé copy. Neuvažujete o změně IMAGE?
Alena Zárybnická: Bezva nápad, konečně něco nového! Zítra se o tom poradím s mými stávajícími vizážistkami a navrhnu jejich výpověď! :-))))))
Jan: Obléknete si někdy do "Předpovědi počasí" nebo do "Sama doma" sukni místo kalhot?
Alena Zárybnická: Nechce se mi, máte nějaký pádný důvod, proč bych měla?
kebule: Zdravím a chci se zeptat na dvě věci :
1. Jaký větroň je Vám nejbližší?
2. To jste do kanceláře přijela na tom bicyklu, co je za Vámi na "foto z chatu"?
Alena Zárybnická: Nejbližší by mi jistě byl ten, který by mi říkal pane. Takový zatím neexistuje, tak se sbližuji s kterýmkoliv aeroklubovým. Cirus je teď jednička. Bicykl? Chcete ho koupit místo Vašeho stávajícího? Zeptám se kolegy za kolik by byl k mání. :-) Můžu jeden dotaz i já Vám: proč si říkáte Kebule?
Karell: Věnuji se několik let meteorologii. Chtěl bych si udělat VŠ. Ale nikdy mi nešla matematika. Je ta škola velmi těžká?
Alena Zárybnická: Ne, nevzdávejte, dá se to vydržet. Minimálně to zkuste, abyste si jednou nevyčítal, že jste to neudělal.
Pepa: Zdravím Alenko-rosničko,moc Vám to sluší!:-)Jste můj tip!Pa...
Alena Zárybnická: Díky Pepo, zdravím.
Jirka: Milá paní Aleno, chtěl bych Vám a všem Vašim kolegům poděkovat za předpovědi za takové, jaké je děláte. Když náhodou někdy vidím předpověď na jiných TV kanálech, mám dojem, že se snaží spíše o divadelní představení s účelem sdělit divákovi co nejméně. Držte se prosím dále minimálně tak dobří jak jste dosud. Hodně úspěchů a takové (nejen) léto, jaké byste si přála.
Alena Zárybnická: Díky, vyřídím v redakci! Mějte se fajn.
Jirka: Nechcete, doufám, ani naznačit, že byste se měla v dohledné době s počasím loučit?! Věřím, že jsem vaši odpověď Lucce špatně pochopil.
Alena Zárybnická: Ne, ale jednou to jistě přijde...
Jirka: Je mi jasné, že s matematickými modely počasí to není jednoduché. Záleží nejen na kvalitě vlastního modelu, ale i na kavlitě vstupních dat, volbě okrajových podmínek... Nevíte, prosím, Aladin je českého původu nebo je to převzatá záležitost?
Alena Zárybnická: Je to spolupráce mezi ČHMÚ, tuším-li správně Francouzi a ... Je to regionální model středné Evropy, tedy nejen pro ČR.
Karell: Je možné, že někdy bude relace o počasí trvat déle než ubohých 5 minut?
Alena Zárybnická: Těžko říct, možná je řešením digitální vysílání, ale to je, zdá se, zatím v nedohlednu...
Markéta: Zdravím Vás, Alenko. Díky za Vaše počasí, mám pocit, že fakt vím, jak bude:-))
Dost často vzpomínáme na nachytávku z pořadu Na palmě - fotky v pornočasopisu. Bylo mi Vás fakt líto. Hezké léto.
Alena Zárybnická: Nebývá to snad tak často, ale tehdy jsem litovala i sama sebe. Mějte se krásně.
Pepík: Dobrý den.Od 6.7. do 10.7. pádím na Šumavu, nevíte jaké bude počasí???Díky a přeji hezký den. Slunce v duši.
Alena Zárybnická: Mrkněte na počasí pár dnů předtím!
Tomáš Klien: Přeji krásný den! Taková tragédie, skončili Simpsonovi, uděláte s tím něco??? Máte ráda The Simpsons???
Alena Zárybnická: Tomu se mi nechce věřit...
Jirka: Když se zadíváte na oblohu s oblaky, převáží u Vás pohled profesionální, zájmový nebo pohled romantické duše?
Alena Zárybnická: Záleží výhradně na okolnostech. Oba pohledy stojí za to, že?
Tomáš: Dobrý den,mě by zajímalo,čeho by jste ještě chtěla v životě dosáhnout? Jinak blahopřeji k titulu televizní rosnička 2004!
Alena Zárybnická: Nedávám si velké cíle. Ale když si něco usmyslím, udělám proto všechno. Teď zrovna není na obzoru nic, kam bych se bezhlavě vrhala. Díky.
Jirka: Možná by stálo za to zmínit (nejen v chatu, ale i na obrazovce), že pojmy jako ojediněle, místy, oblačno... nejsou vůbec "jen tak" zvolená slova a mají svůj přesný (matematický) obraz. Kdyby tohle veřejnost lépe vnímala, pak by se myslím zlepšilo povědomí o úspěšnosti předpovědí.
Alena Zárybnická: Základy jsou na www.chmi.cz. Díky.
Vláďa: Dobrý den,jak jste jako meteorolog prožívala povodně v roce 2002? P.S. Jsou ty máslové sušenky dobré ?? :)
Alena Zárybnická: Sušenky super. Povodně obrovská škola života, po všech stránkách! Tady v redakci jsem byla tuším přes 60 hodin v kuse. A velmi jsme tenkrát ocenili, že systém, kterým tvoříme relace o počasí, umí reagovat ihned: zpráva, kterou jsme dostali mohla být a také často byla během 10 minut odvysílána i s grafikou.
Markéta z Brna: dnes jsem ve sportovním zpravodajství viděla Váš "šot" o ultralightech, znamená to, že budete tedy i v budoucnu spolupracovat s CT v této oblasti?
Alena Zárybnická: Natočila jsem - tedy ne já, ale skvělí kamaramani a jeden skvělý režisér pár dokumentů o sportovním létání a budu ráda, když se něco podaří i dál. To poslední bylo zpravodaství o MČR v letecké akrobacii na kluzácích a v letecké rally a přesném létání.
Jarda: Uvádíte rychlost větru raději v km/h nebo v m/s? Co Vám připadá přirozenější?
Alena Zárybnická: V m/s. Ale chápu i protiargumenty. Meteorologie ale nemůže svobodně volit jednotky jak se lidem zachce. V extrémních případech uvádíme oboje.
Tomáš: dobrý den,už jste si v životě splnila všechny sny a nebo ješte nějaké máte? Děkuji za odpoveď
Alena Zárybnická: Kdepak, nesplnila zdaleka všechny. Jsem v zapeklité situaci: rychleji sním o dalších než stíhám plnit ty stávající.
Martin (martim.b): Možná mi to tu zlobí možná na to nechcete odpovědět nebo jste se k tomu ještě nedostala, ale skusím to znovu.Chtěl bych se zeptat jak váš syn příjímá to, že má maminku v televizi.
Alena Zárybnická: Už to tam někde je, nic nevynechávám, jen nestíhám....
Petr, Ostrava: Přeji dobrý den. Chci se zeptat, máte ráda Moravskoslezský kraj potažmo jeho obyvatele ? Přeji hodně úspěchů.
Alena Zárybnická: Stejně kraj jako jeho obvyvatele. Proč myslíte, že jsem Šiňokovi odpověděla přednostně? Protekce pro jednoho horala z pod Lysé. :-)
anonym: Dobrý den, jak moc je váš prima lítací koníček náročný finančně? Dříve se lítalo se Svazarmem a "platilo se" víceméně brigádnickými hodinami, jak je to dneska? Jinak asi budu nosit dříví do lesa, když řeknu, že vám to na obrazovce moc sluší ;-)
Alena Zárybnická: Díky za kompliment. Záleží na aeroklubu, u nás "doma" brigádničíme i platíme. Myslím, že se moc nespletu, když řeknu, že neprolétám víc než 10 000 za rok. Ostatní si odpracuji a nebo poprosím, aby za mne odpracoval můj muž.
anonym: a zapoměl jsem se podepsat ;-) martin janda
Alena Zárybnická: Jasně, já taky zapomínám, dnes asi nejvíc háčky a čárky mezi větama.... V poho!
Jiří Grégr: Hezký den paní Alenko,
chtěl bych Vám hlavně poděkovat za to, že i předpověď počasí může být nejen informativní, ale i kultivovaná a příjemná.Jste na obrazovce ( a myslím, že i v osobním životě )velice milá a přirozená. Snad je to laciná lichotka, ale když Vás vidím či slyším, tak i předpověď deštivého počasí vyzní docela příjemně. Díky za Vaše předpovědi a hlavně za Vás samu.
Alena Zárybnická: I já díky!
Jiří Grégr: A rád bych se Vás zeptal, pokud dovolíte, jakému druhu sportu, kromě létání, se věnujete ?
Alena Zárybnická: Jsem nešikovná, jediné, co mne tatínek trochu naučil, bylo lyžování, ale ani to není na jedničku, možná ani na trojku. Ale baví mne to. Jinak ráda nakukuji pod pokličku jakéhokoliv sportu. Fakt jen nakukuji. P.S. Kolo mám už docela ráda... :-)
Jirka: Když jste vystudovala matfyz, měla na vás jen vliv v tom, že jste měla možnost získat teoretické základy hlavně v matematické analýze, fyzice a meteorologii nebo se na vás svým vlivem "podepsala" i jinak?
Alena Zárybnická: Určitě se podepsala jako na každém, snad v dobrém, ale to musí soudit druzí.
Dagmar: já položila otázky dvě, nedočkala se odpovědi ani na jednu :o(
Alena Zárybnická: Už snad jo, nebo ne? Beru to podle stáří...
Jirka: Když si odmyslím leteckou meteorologii, která další specializace je vám nejbližší? Klimatologie? Synoptika?
Alena Zárybnická: Jednoznačně synoptika. Pro klimatologii jsem nikdy neuměla skvěle statistiku.
kebule: Máte ráda zelený čaj?
Alena Zárybnická: Mám! Koupíte mi ho?
cuco: dobry den zajimam se dost o film a chtel bych se na nejake nataceni dostat -kde se mam informovat?
Alena Zárybnická: Jolka Krásná, Dobré ráno.
Tomas: Vždy jste mně, i mé ženě líbila,nejen jako Rosnička,ale i jako tv osobnost vůbec,ale vzdy se dohadujem,kolik je Vám let?Fandíme Vám a děkujeme za příp. odpověd.Tom 33let,Šumperk.
Alena Zárybnická: Už víc než vám, Tome!
Jirka: Předpokládám, že se chodíte dívat na internetu i na zahraniční stránky meteorologických služeb. Kam se díváte nejraději, kde dělají meteorologii také dobře?
Alena Zárybnická: Když jsem v práci, nemám potřebu hledat nic jiného. A ve volném čase přes www.meteoweb.cz kamkoliv. Každý model se plete při jiné situaci, chce to sledovat a porovnávat, v tom vám nikdo neporadí.
Jiří Grégr: Jak vidím a čtu, jste opravdu velmi zaneprázdněná našimi otázkami. Je milé a příjemné objevovat Vaši osobnost, byť "chatový" pohled je značně zkreslený. nemám bohužel tu možnost být tu déle, proto se musím rozloučit, popřít Vám vše nej- jak ve Vaší profesi, tak i v osobním životě ...

p.s. a až budete někdy ve Velké Bíteši a zbude Vám chvilka, zvu Vás do cukrárny ...

p.p.s. pokud dovolíte, přidám i jednu svou téměř "meteorologickou" říkamku:

Podzimní

Podzimní slunce hladí tvoje tváře
laská je co vzácné hrozny ve vinici
v úrodu královskou, ve víno u oltáře
karmín tvých rtů jenž skončil ve sklenici.

Podzimní slunce tvé vlasy ozářilo
jak valounky zlata v říční zátoce
bohatství skryté na svět se vynořilo
čarovná jabloň dala své ovoce.

Paprsek podzimní proniknul do tvých očí
a ve tvém pohledu plamínky zapěje
skrytý je řasami, pak jak šíp zaútočí
hluboko do srdce, lásku tam zaseje.

Slunce to lehkovážné k tvým ňadrům přístup hledá
na léto vzpomíná, kdy cesta snadnou byla
z bronzi tě odlilo - sochu, co spát mu nedá
v lunu se promění, aby tě postříbřila

Když slunce už jde spát, uléhá do červánek
na nový den se těší, že potká tě po ránu
sní svůj sen o jaru, jak pozve tě na dýchánek
prostře ti na louce v rozkvetlém šafránu.

I slunci smutno bývá, vždyť zima se už blíží
vítr ti do vlasů rej vloček narovná
však smířit se s tím musí, i když je to dost tíží
že jsi čas od času i zimní královna.
Alena Zárybnická: Díky, pročtu to až zítra v klidu a pohodě...
Tomas: Tady ještě Tom ze Šumperka,chtěl jsem ještě dodat,že dnes jsem Vás spolu z dětmi sledoval v dobrém ránu s ČT a moc Vám to slušelo.A na víc myslím.že ta Vaše dnešní předpověd klapla!Mějte se fajn a proboha prosím,nechodte ke konkurenčním TV.Naschle.
Alena Zárybnická: Nebojte, nepůjdu, to byl žert jednoho uličníka.
Ema: Dobré odpoledne, Aleno. Ráda bych Vám popřála krásné léto a hodně úspěchů do budoucna! Ema.
Alena Zárybnická: Díky, i já Vám, milá Emo.
Tomas: Chatuji poprvé,a tak ani nevím,zdali to dnes klapne.Myslím odpověd na moje otázky,kdyby ne nevadí,budte stále taková jaká jste doposud a přeji vše nej v tom dobrém slova smyslu.At uz při létání nebo při předpovědi počasí.Tom.Šumperk.
Alena Zárybnická: Ano, mám tu vaše otázky, snad i vy najdete moje odpovědi...
Ema: Měla jste vždy z fyziky jedničky?
Alena Zárybnická: Ne vždycky, ale na vysvědčení myslím ano. Podívám se...
Jirka: Rád bych znal Váš názor na to, jestli podle v podstatě několika desítek let meteorologických pozorování lze usuzovat na to, jestli v současné době probíhá globální oteplování. Různá klimatická období a změny v historii Země probíhaly přece i několik desítek tisíc let.
Alena Zárybnická: Ano, to probíhaly, ale člověčisko do toho tehdy nezasahoval a příroda si poradila. Teď jsme jí to minimálně zkomplikovali.
Jitka z Vrchlabí: Dobrý den. Jak se raději oblékáte? Sportovně nebo společensky?
Alena Zárybnická: Nemusím-li jinak, pak výhradně sportovně!
Jirka: Máte nějaké oblíbené zvíře? Máte nějaké doma?
Alena Zárybnická: Vynechám-li ze seznamu zvíře nejmilejší: mého syna, pak ještě jeho rybičky. O pejska jsme před lety přišli a ještě jsem nenašla odvahu pořídit si dalšího.
kebule: Na to se zeptej Horálka, na internetu se o tom nikde nemluví
Alena Zárybnická: Aha, zeptám!
Vašek: Dobrý večer už Vám někdo někdy řekl,že máte nejjednodušší povolání na světě?
Alena Zárybnická: Řekl a já se hádala, že to tak není!!! A budu se hádat i s Vámi! Už jste někdy byl na návštěve v Českém hydrometeorologickém ústavu? Najděte si čas a zajděte tam! Snadno se přesvědčíte, že se pletete! A nebo sem, do ČT, jistě bude nějaký den otevřených dveří. Bežte, jestli se nebojíte uvědomit si, jak moc se pletete! Ale vážně: není to tak jednoduché,jak by se na první pohled mohlo zdát.
Jirka: Jaký je Váš názor na lidové "předvídání počasí" podle fází Měsíce? On jistou hmotnost přece jen má a zas až tak daleko od Země také není...
Alena Zárybnická: Nespoléhejte se na to! Ale klidně se s tím zabývejte, třeba na něco zajímavého a především statisticky prokazatelného narazíte.
němej Bobeš: Kterou dceru máš raději?:-)
Alena Zárybnická: Tu druhou než "jakotáta". :-))))
Martin (martim.b): Můžu se ještě zeptat kolik tak času věnujete své kráse?Ne vaše vyzážistky.
Alena Zárybnická: Snažím se být vnitřně v poho - to je nad tisíce vizážistek! Ale občas se mi nedaří, někdy i místy, nejradši bych byla, kdyby to bylo jen ojediněle!
Martin (martim.b): Taky jsem zapoměl vám poklonu složiti.
Jste zářným příkladem skloubení krásy a inteligence.Od každého dostačně a přitom ne málo.
Alena Zárybnická: :-) Nebo pramálo?
Jirka: Jaký předmět (a jeho specifická část) na matfyzu Vás nejvíce bavila? A co nejméně?
Alena Zárybnická: Nejmíň kvantová mechanika. A nejvíc letecká v podání skvělého doc. Kopáčka! To je zážitek! Kdybych se nestyděla, zašla bych si sednout do posluchárny i teď.
wapa@iol.cz: Paní Aleno,jste mně velmi sympatická.Myyslíte si že je velká drzsost Vás pozvat na kávu.Jezdím často do Prahy na jazzové koncerty.
V případě žemáte chuť na kafe s chlapíkem z Vysočiny.Jen snad o mně je mně 49 let jsem ženatý,mám tři syny.jeden je poč.expert ,druhý studuje práva a třetí studuj pedag.fakultu.Moje žena je učitelka.Já jsem strojař a jsem majitelem str.firmy.
Takže jen velmi stručně.
Opravdu Vás chci pozvat jen na kávu a popovídat si.Antonín
Alena Zárybnická: Gratuluji k synům! Ráda bych, ale teď opravdu vůbec nestíhám. Jestli to počká, tak je šance...
irysava@chello.cz: proč je chvilku zima, chvilku teplo?
proč jsou erupce na Slunci větší?
Alena Zárybnická: Střídání teplot není nic neobvyklého. A o Slunci toho vím pramálo, omlouvám se.
němej Bobeš: Ahoj Alenko, zdraví Tě kuba s polámanou páteří od trvrdého přistání. Kolikpak máš letos nalétáno? Počasí nám moc nepřeje:-( Viděl jsem krátkou reportáž z letecké rally a závodech v přesném létání. Bude i něco obsáhlejšího. Kdy?
Alena Zárybnická: Bylo mi to jasný hned po tom dotazu o lásce k dcerám. Vyřiď jí, že pochopitelně tu teď němou mám radši - to máš doma klid, což? Nalítáno mám pramálo, ale teď mne to nejdůležitější teprv čeká. Zavolám ti to. Repka byla včera ještě taky o akrobacii na kluzácích. Ke konci sezóny bude snad 30 min. souhrn a po akcích zpravodajství. Dám vědět. Tchyně.
František Peterka: Jak dlouho moderujete v České televizi?
Alena Zárybnická: Od podzimu 1997.
František Peterka: Kolik máte dětí?
Alena Zárybnická: Dvě dcery nevlastní - o těch už tu byla řeč. :-) Vážně: jednoho kluka.
Martin (martim.b): Ještě jeden poslední dotaz.Dokdy to tu dnes vidíte?
Alena Zárybnická: Už pádím! Díky vám všem "chatařům" za bezva odpoledne. Víte z čeho mám opravdickou radost? Že jsem mohla odpovědět na všechny vaše dotazy, které do téhle chvliky mám před sebou! Źádny nepříjemný jsem do koše nehodila! Omlouvám se za překlepy, přebrepty, snažila jsem se psát co nejrychleji, nedělám si iluze, že by tam nebyly hrubky. Mějte se krásně, pohodové léto.
Alena
Mája: Dobrý večer, Aleno.Chtěla bych se zeptat na jaké téma jste psala Diplomku, potřebuju inspiraci.Mimochodem, vypadáte skvěle.
Alena Zárybnická: Ještě poslední tedy: Stanovení optimálního poměru vtahování do konvektivního oblaku. Jestli není v archivu, který asi vyplavila povodeň, mám ji doma, ale pochybuji, že se tam nějaká inspirace dá najít...
Hledej pořad:
...více
FOTKY Z CHATU
Alena Zárybnická Alena Zárybnická