Chat

koučka zdravého životního stylu

Monika Věžníková

Změna stravovacích návyků

Záznam chatu z pátku 28. ledna 2022

denmark: „Jak to podle Vás vypadá v ČR nyní v oblasti zdravého životního stylu?“

Monika Věžníková: „Dobrý den, nemám bohužel u sebe k dispozici žádné statistiky, nicméně již z dřívějších statistik vyplývá, že ČR je jedna ze zemí, kde obezita trápí velkou část obyvatel. Samozřejmě zdravotní problémy, jako cukrovka, vysoký cholesterol, problémy s tlakem či autoimunitní onemocnění má tu "čest" mít také velké % populace. Dle mého názoru - situace je dost kritická. Přitom často stačí ke zlepšení našeho zdravotního stavu opravdu málo. Ať už změna stravovacích či jiných návyků může vést k eliminaci nemocí, posílení imunity.“

ANTIMONY: „Podle mne to nejdůležitější ohledně zdravotního stylu je žít bez alkoholu a všech ilegálních drog!“

Monika Věžníková: „Dobrý den, s tím, co píšete do určité míry souhlasím. Alkohol v malé míře zdravému člověku pravděpodobně až tak neuškodí, takže všeho s mírou! Co se týče užívání drog či návykových látek- ze zkušenosti a praxe vidím to, že závislost lze vytvořit i na cukru. S tou se setkávám asi nejčastěji. Řešením těchto závislostí je VYŘEŠIT PŘÍČINU. "Proč užívám návykové látky, co mi to dává za pocit,-", "Proč se potřebuji dostat do stavu, kam mě návyková látka dostane?" "Existuje něco jiného (kromě návykové látky), co by mi dokázalo navodit můj požadovaný stav"?.... Je vhodné si zodpovědět tyto otázky. Ve většině případů (pokud se chce člověk zbavit závislosti) je na místě vyhledat i odbornou pomoc. Zdravý životní styl není jen o NEužívání návykových látek, zahrnuje mnohem více faktorů. Od stravy, přes pitný režim, spánek, pohyb, eliminaci stresu...“

Iveta Müllerová :-): „Dobrý den, používáte nějaké doplňky stravy, konkrétně vitamíny, na posílení imunity? Nebo čerpáte vitamíny ze stravy?“

Monika Věžníková: „Dobrý den, ano já osobně užívám doplňky stravy, podporující imunitu,. Vzhledem k tomu, že mám diagnostikovanou roztroušenou sklerózu, je to určitě na místě. Ráda bych zmínila, že na prvním místě je VŽDY strava, jako jakýsi pevný základ. Doplněk stravy je vždy JEN doplněk, který má doplňovat stravu. Já užívám v zimních měsících intenzivněji vit. D3, podporující imunitu, zdraví kostí, ..(je vhodné kombinovat s vitaminem K2, který podporuje vstřebávání D), OMEGA 3 (doporučuji každému, kdo min. 3x-4x týdně nejí ryby), zinek, vitamín C v liposomální formě (je dobře vstřebatelná), magnesium (podporuje kvalitní spánek, hormonální rovnováhu, zdravé střevo, snižuje míru vyčerpání a únavy,..), Reishi (mediciální houba, podporuje imunitu, hormonální rovnováhu)... Při posilování imunity je dobré si uvědomit, že až 80% imunity je v našem střevě. Je tedy na místě dbát na zdravé střevo. Zdravé střevo dále můžeme podpořit určitě stravováním, dále například kvašené zelí nebo jiné fermentované výrobky), kolagen...“

DAYD: „Co je podle Vás zdravotní životní styl?“

Monika Věžníková: „Dobrý den, z mého pohledu je zdravý životní styl souhrn mnoha faktorů, které na nás působí (ať už z fyzického pohledu nebo psychického). Žít zdravě jé z mého pohledu: - dbát na pestrou, kvalitní, vyváženou stravu - dostatečně se hýbat (dle možností a zdraví každého z nás) - dbát na kvalitní spánek a dostatečný (dodržovat spánkovou hygienu- přes spaním se vyhýbat záření z obrazovek, požití alkoholu, stresovým situacím či namáhavější fyzické aktivitě,...) - snažit se eliminovat stres (myslím, že v dnešní době nelze stres z našeho života odstranit, nicméně naučit se s ním pracovat se dá) - dodržovat pitný režim (doporučuje se 30-40 ml tekutin/1 kg váhy), množství je však třeba řešit i individuálně To jsem shrnula takový základ :-) Každopádně zdravý životní styl není jen o stravě a pohybu.“

Lenka: „Dobry den, kdyz si člověk, který chce zhubnout, hlídá poměr sacharidu, tuku a bílkovin, mimo jine... opravdu to funguje. Delší dobu se snazim zhubnout, neverila jsem tomu, ted se snad začalo dařit díky správným pomerum jídel. Mam sedavé zamestnani, i noční.... myslim si, ze moje váha je i o zadržování vody v těle, i lékař to potvrdil, lecim se se stitnou žlázou. Co proti tomu delat? Jaké popřípadě vhodne potraviny používat? Dekuji.“

Monika Věžníková: „Dobrý den, se štítnou žlázou se léčím také (v dětství mě potkala rakovina ŠŽ). V případě, že vám lékař nastavil vhodně medikaci, neměl by být s hubnutím problém. Pokud máte pocit, že zadržujete vodu v těle, doporučuji si to někde ověřit, Ze zkušenosti a s praxe s klientkami mohu říci, že si to myslí spousta žen. Když jim poté udělám analýzu těla na svém přístroji v poradně, dozvíme se, že nezadržují vodu v těle, ale že mají pouze vysoké % tuku nebo zpomalený metabolismus. Abych vám mohla doporučit něco konkrétnějšího, potřebovala bych znát více informací. Každopádně podle toho, co píšete jste začala dobře :) Dbejte tedy na dostatečně množství a kvalitní, vyvážené stravy, dostatečný pitný režim. Na nočních jezte stejně tak, jako by byl den. Tělo je vzhůru=potřebuje energii. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, polotovarům, které obsahují vysoké množství soli. Taktéž je vhodné eliminovat cukr, sladkosti a podobné.“

Aja: „Ahoj, cely zivot mam tak 10 kg navic. Je mi 45 a miry mam 65kg,155cm. Pravidelne sportuji,min 2x tydne (chuze.turistika,lezeni na umělé stene)a nejsem velky jedlik. Je mi 45 a miry mam 65kg,155cm. Nikdy se mi nepodarilo zhubnout. Citim se dobre,ale s bekem citim,ze moje klouby zacinaji bolet. Rada bych neco zmenila,ale nevim jak na to. Dekuji za radu.“

Monika Věžníková: „Ahoj, důležitější, než míry, je poměr svalů vs. tuku v těle...:) Ale chápu, že se člověk necítí dobře. Je skvělé, že se pravidelně hýbeš, to je dobrý základ. Co se týče hubnutí samotného, samozřejmě stravovací návyky, pohyb, spánek, eliminace stresu, hormonální rovnováha- je vhodné mít vyřešeno. Jak začít?...NĚJAK, JAKKOLIV. Nechtěj po sobě ze dne na den změnit vše, ale postupnými krůčky jdi ke svému cíli. Můžeš se zkusit zaměřit nejprve na stravu (pokud stravě moc nerozumíš, doporučuji oslovit odborníka, který ti s tím pomůže). Píšeš, že nejsi jedlík...Ženy, které dlouhodobě jedí málo, můžou mít právě zpomalený metabolismus..Takže možná to bude chtít začít jíst trochu víc a rozhýbat ho..:) Až se ti podaří "zabojovat" se stravou, můžeš postupně pokračovat dále a věnovat se tomu, kde víš, že máš nedostatek. Ráda bych poradila více konkrétněji, na dálku je to bohužel těžké. Při doporučeních a spolupracích se ženami si vyžaduji více podrobnějších informací.“

Kamila: „Dobrý den, Jak si nastavit poměr makroživin při kojení? Respektive v jakém poměru. Děkuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, já jsem zastánce vyvážené stravy, používám poměr: 30% bílkoviny, 40% sacharidy, 30% tuky. Při kojení se celkový příjem navyšuje až o 500 kCal, navýšila bych rovnoměrně vše, nebo dle preferencí a potřeby.“

Lenka: „Dobrý den, prosím, trpím autoimunitním onemocněním štítné žlázy + alopecie, co byste mi doporučila? Sama máte autoimunitní onemocnění, držím pěsti, ať se Vám daří vše zvládat!!!“

Monika Věžníková: „Dobrý den, když vezmeme v potaz, že autoimunita v těle značí ZÁNĚT, je vhodné tedy jednat tak, abychom ten zánět co nejvíce potlačily. Souvisí to s propustností střeva (představte si, že střevní stěna je jakási bariéra,která má drobné dírky a chrání naše tělo od nežádoucích vlivů). Vlivem životního stylu (strava, stres, časté užívání léků, alkohol, kouření, vztahy, emoce, psychika) je tato střevní stěna narušena a tím pádem už nemá malé dírky ale větší otvory. Přes tyto otvory se dostávají do krevního řečistě např. toxiny, zánětlivé látky.. Cílem je tedy UZDRAVIT STŘEVO. To je opravdu základ při autoimunitních onemocněních. Moc vám děkuji!“

Jana: „Dobrý den , mohu se ,prosím , zeptat jak moc se změnilo Vaše stravování poté , co Vám byla diagnostikována RS .?Říkala jste , že jste se před tím stravovala zdravě , byla aktivní .. jaká byla tedy ta změna ? Jsem stejný případ , tak bych ráda znala Váš názor“

Monika Věžníková: „Dobrý den, odpovídala jsem v předchozím dotazu- kdyžtak mrkněte, popisuje autoimunitu a propustnost střeva. Při diagnoze RS jsem začala jíst PROTIZÁNĚTLIVĚ, což je bez lepku, mléčných produktů a vajec. Zezačátku to byl boj, ale už asi rok a půl jsem na tomto stravování a RS bez přiznaků a jsem od začátku bez léků. Kromě stravy jsem také změnila i přístup, myšlení a celkově životní styl. Držím palce!“

Martin: „Přeji pěkný den, myslíte že existuje někde také "zdravotní" kouč? :-) Mám dlouholeté závažné zdravotní problémy a dost složité k pochopení, ale nemám vytrvalost je vyřešit tzn alespon dokopat sebe a k doktory k nějaké diagnoze, je to boj s větrnými mlýny. Praktik na takovýhle lidi nemá čas. Problémy souvisí nejen s potravinami, mám reakce na mnoho potravin, ale alergologové nedokážou zjistit na které (ani na ty co byly reakce prudké jako med, krevety, vejce) na tož na ty po kterých mám třeba druhý den extémní únavu. Nemáte nějakou radu jak tyto potraviny vyfiltrovat?děkuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, ano určitě, ráda doporučím! Já osobně spolupracovala s institutem funkční medicíny, kde se tímto zabývají. Pokud budete chtít, ozvěte se mi (vyhledáte mě na internetu) a já vám doporučím konkrétně :) Co se týče únavy po jídle, je vhodné zhodnotit SKLADBU jídelníčku. Ale nevím více informací, tak nemohu konkrétně radit..:)“

Lenka: „Dobry den, ma vliv na zvýšení váhy... jim zdrave, neprejidam se... prace na smeny, i noční, nepravidelný spánek diky službám, telo spí a nespí, mimo jiné i věk je mi 56 let? Da se pro to neco udělat, aby tyto změny telo tolik nepocitovalo? Dekuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, často tohle řeším s klientkami. Jíst zdravě neznamená jíst dobře. Je potřeba zhodnotit nejen množství, ale také skladbu vaší stravy. Naše strava by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy, tuky, dostatek zeleniny, ovoce... Množství se pak odráží od vaší aktivity, míry stresu a dalších. Co se týče stravování na nočních- na noční jezte stejně tak, jako by byl den. Tělo je vzhůru, pracuje=potřebuje energii.“

Hana: „Slovíčka „povědomí“ a „podvědomí“ (a tvary a výrazy od nich odvozené) se nám mohou snadno splést, nejen kvůli jejich významové blízkosti, ale taky proto, že jsou – upřímně řečeno – k nerozeznání podobná. Povědomí označuje jistý stupeň uvědomění, vědění něčeho; povšechnou znalost. Naopak podvědomí definujeme jako nejasné, matné vědění“

Monika Věžníková: „Dobrý den, děkuji za ujasnění, já vím :) Ale kamery a tréma dělá své..“

Veronika: „Dobrý den chci se zeptat co se týče zdravého životního stylu dá se nějak změnit co jíst a nejíst. Mám nějaké kožní onemocnění Seboreická dermatitída vynechala jsem cukr nejím moc čokoládu nevím co je ještě vynechat nějaké tučné výrobky.“

Monika Věžníková: „Dobrý den, takto na dálku opravdu nejde jednoznačně říct. Při kožních problémech je opět na místě řešit UZDRAVeNÍ STŘEVA. Někomu může dělat trable lepek, mléčné produkty...Samozřejmě vyřadit průmyslově zpracované potraviny, polotovary, smažené, apod.“

Kateřina Mrkvová: „Dobrý den, zaujalo mě vaše vyprávění o přetížení organismu, proto bych k vám měla dotaz mimo dnešní téma. Před třemi lety jsem přežila rupturu aorty a jednoznačně to vnímám jako právě přetížení organismu. Ráda bych si s Vámi vyměnila pár poznatků v naději posunout se dál. Můžete se mi, prosím, ozvat na email k.mrkvova@atlas.cz. Vřelé díky. Kateřina Mrkvová“

Monika Věžníková: „Dobrý den, ano ozvu se vám, díky :) M.“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím nejčastěji bývá způsobeno ukládání tuku na břichu, konkrétně takový kruh okolo pupíku. Jsem celkem hubená, ale toto mě zlobí. Pokud to tedy jde nějak trochu shrnout. Děkuji.“

Monika Věžníková: „Dobrý den, ukládání tuku na břiše může být způsobeno vícero faktory. Ať už nedostatečná strava nebo naopak velké množství stravy. Hormonální nerovnováha, málo pohybu... Je třeba řešit vždy individuálně :) Každopádně zaměřit se na stravu.“

Majda: „Dobrý den, léčím se s glaukomem. Může mi pomoci zdravý životní styl? Působí na oči stres? Jestli ano, do jaké míry? Nikdo tuto nemoc v rodině neměl ani nemá. Jen já se léčím na krátkozrakost od 3 let a v 36 letech se přidal glaukom. Nyni mi je 51. Léčím se i na chronický zánět štítné žlázy. Může to mít nějakou souvislost. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů ve vaší práci. Ať se daří“

Monika Věžníková: „Dobrý den Majdo, děkuji za dotaz. Nerada bych si začala hrát na lékaře, přiznávám, že odpověď na vaši otázku neznám. Zkuste oslovit funkčního lékaře, který vám s tímto dotazem určitě rád poradí. Díky M.“

Kateřina: „Dobrý den, doporučila byste zdravě hubnout i při plánovaném těhotenství či už na počátku těhotenství?“

Monika Věžníková: „Dobrý den, je vždy potřeba zhodnotit zdravotní stav každé ženy :) Každopádně já osobně v tom problém nevidím, mírná redukce určitě ničemu neuškodí (pokud vám to vyloženě lékař nezakázal). Pokud se bude jednat opravdu o zdravé hubnutí, nevidím problém :)“

Hana: „Dobrý den, co nejčastěji způsobuje nafouklé břicho? Děkuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, nafouklé břicho může způsobovat nevhodná skladba jídelníčku (např. přemíra sacharidů, nedostatek bílkovin apod.) nebo také nesnášenlivost na nějaké potraviny. Nafouklé břicho taky může způsobovat určité druhy zeleniny, na které třeba normálně nejste zvyklá.“

Karolína: „Dobrý den, jakým způsobem řešit záchvatovité přejídání? Jsem jak bulimik bez zvracení. Většinou jím, jakmile jsem sama doma. Dokážu sníst klidně celou bábovku. K tomu mám evidentně závislost na sladkém. Vzhledem k tomu, že jsem poměrně štíhlá, tak se to nikomu nejeví jako problém, který je třeba řešit. Ale já bych se toho ráda zbavila. Děkuji.“

Monika Věžníková: „Dobrý den, určitě bych věnovala pozornost STRAVĚ a jejímu množství. Ze zkušenosti vím, že nedostatek stravy/popř. nevyvážená strava může způsobovat tady tyto výkyvy. To samé závislost na sladkém. S ženami úspěšně "bojuji" s tímto problémem, který se dá jednoduše odstranit. Chápu, že je to nepříjemné, zkuste začít řešit to, co jíte během dne, ať se pak nemusíte vrhnout na vše, co vám přijde pod ruku.“

Marta: „Dobrý den, Chtěla bych poprosit o radu, jak zdravěji jist. Při své výšce 158cm vážím cca 50 kg už dlouhou dobu, takže zhubnout bych ani nepotřebovala. Spíše jde o to, že se mi začíná ukládat tuk na partiích břicho, stehna. Pohybu mám myslím dost s 2letym synem, ale žádné cílené cvičení neprovozuji. Pro upřesnění mám 41 let a 3 děti. Děkuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, na to, abych vám mohla doporučit, jak zdravěji jíst, bych potřebovala znát váš DOSAVADNÍ jídelníček. Ať se máme od čeho odrazit :) Na základě toho lze pak různě upravit- např. přidat bílkovinu, přidat zdravé tuky apod.“

Martin: „Dobrý den, mám také příznaky RS. Ale vyšetření MR bez nálezu. Je nějaká lěčba stravou?“

Monika Věžníková: „Dobrý den Martine, já měla také zpočátku MR bez nálezu, až o pár měsíců později se to projevilo (tím vás nechci určitě strašit). Pokud nemáte nic potvrzeno, tím lépe. Zkuste to brát jako signál nebo impuls pro vás NĚCO ZMĚNIT. Ať už by se jednalo o vztah sám k sobě, úpravu stravování, režimu, celkově životního stylu...“

L- Maříková: „Dobrý den, právě jsem zaslechla Váš rozhovor....nemám dotaz ;-) jen jsem chtěla upozornit.... povědomí vs. podvědomí. Ve Vašem povídání je správné užít "povědomí". Hezký den! L.M.“

Monika Věžníková: „Dobrý den, děkuji za upozornění, samozřejmě tohle vím :) Ale kamera a tréma udělá své. Hezký den! M.“

Eva: „Dobrý den, chci se zeptat co říkáte na prerušovaný půst 14/10. Hezký den a hodně zdraví.“

Monika Věžníková: „Dobrý den Evi, já sama mám rozestup mezi večeří a obědem nejméně 12 hodin, někdy zvládnu i více (ze zdrav. důvodů a protože prostě někdy není hned hlad). Jsem zastánce toho, že POKUD TO NĚKOMU VYHOVUJE, proč ne :) Pokud ale jde do toho někdo jen proto, že to někde psali nebo že někdo říkal, že to je dobré (a vám to ve skutečnosti vůbec nevyhovuje), tak to nedoporučuji :) Z hlediska příjmu potravy- je jedno jestli dané množství sníme za celý den nebo jen v těch 14ti hodinách“

Hana: „Tak se nezlobte a přeji krásný den“

Monika Věžníková: „Určitě se nezlobím, vám také hezky den :)“

Tereza Z.: „Dobry den, mam dvoumesicni dceru a po porodu jsem shodila 9kg oproti hmotnosti pred otehotnenim, rada bych si vahu udrzela, ale jelikoz mam jeste dvouleteho syna, tak neni casu na jidlo tak, jak bych chtela, mate nejaky typ, na rychlou a zdravou stravu, aby dceri nic nechybelo? Mam omezeni ve strave diky Crohnove chorobe, takze zelenina a ovoce je celkem problem, beru vitaminy, ale nevim, zda to staci, dekuji.“

Monika Věžníková: „Dobrý den, já osobně volím jen zdravé a rychlé varianty, strávit mládí v kuchyni není nic pro mě :))) Podle mě je super mít jídlo připraveno předem (ranní snídaně si dělám na dva až tři dny dopředu, jen tedy vytáhnu z lednice a dále neřeším)...Hlavní chody-lze uvařit více nějaké masové směsi, poté k tomu střídat už jen přílohu. Zdroje zeleniny volit takové, jaké zvládnete. Nemám žádný spešl fígl, chce to jen sednout si, zorganizovat čas, případně napsat nákupní seznam a rovnou i jídla, která z něj uvaříte a rozdělit si je na dny..Prostě naplánovat trochu předem. Můžete jíst klidně třikrát denně, ať se nemusíte "obtěžovat" se svačinama. Důležité je v těch třech porcích sníst celodenní příjem. Vitamíny a minerály patří mezi DOPLŇKY stravy. Stravu tedy doplňují, nikoliv nahrazují.“

Eva: „Dobrý den,mám často problémy s nafouklým břichem i když zrovna nejím nic,co by to mohlo způsobit.V práci jsem převážně na nohách a na konci směny sotva dopnu kalhoty.Ráno snídám ,pak mám místo obědu svačinu a obědvám až doma ..Čím to může být způsobeno? Děkuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, problémy s nafouklým břichem- odpovídala jsem již v dotazu níže :)“

Irma: „Moniko, osvědčila se vám při RS nějaká speciální strava? Přeji hodně spokojených klientů a vám osobně i pevné zdraví. Irma“

Monika Věžníková: „Dobrý den Irmo, ano, jak píšu v komentáři níže- bez lepku, mléka a vajec :)“

Michaela P.: „Dobrý den, jsme asi půl roku po covidu a stále nemám chuť a čich, jsem šíleně unavená, výsledky krve mám v pořádku, tak bych chtěla poradit co by mě tak mohlo ve stravě nabít energií.Děkuji“

Monika Věžníková: „Dobrý den, taky jsem to zažila. Zaměřit se na dostatek kvalitní pestré stravy, vitamíny, minerály. Podpořit zdraví střeva, imunitu máme ve střevech :)..“

Vlaďka: „Dobrý den, mám 2 roky diagnostikovanou diabetes II typu a neskutečně jsem přibrala . Chodím i k výživové poradkyni už 5 měsíců , ale nemůžu z váhou hnout. Mohla byste mi prosím poradit jak na to. Děkuji mnohokrát“

Monika Věžníková: „Dobrý den, pokud k někomu docházíte, osobní kontakt je vždy lepší, takže zkuste kdyžtak vyřešit s vaší poradkyní. Pokud to nepůjde, zkuste si mě vyhledat a můžeme se pokusit o řešení :)“

Jana: „Dobrý den,jak správně určit množství jídla v gramech na porci? Aby nebyl hlad? Pokus omyl ? :-)“

Monika Věžníková: „Dobrý den, množství jídla se odvíjí také od pohybové aktivity, stresu, toho jak se hýbete celkově přes den a jaký máte vůbec cíl :)“

Karolína N.: „Jste zastáncem úplně dokonalé stravy?“

Monika Věžníková: „Určitě ne, jak jsem říkala v rozhovoru- pravidlo 80/20 :)“