Chat

host

Vladimír Weiss

Domácí rozpočet a plánování při inflaci

Záznam chatu ze čtvrtka 13. ledna 2022

AK: „Jak lze domácí rozpočet připravit na inflaci?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, očekávejte růst výdajové strany rozpočtu domácnosti. Nyní je otázkou, jak moc se zvýší výdaje zrovna Vaší domácnosti. Z aktuálních dat je inflace okolo 6,5 %. Takže je rozumné počítat, že se zvednou výdaje domácnosti o cca 6,5 %. Udělejte si rozpočet domácnosti. Jaké jsou výdaje, jaké jsou příjmy. Výdaje rozdělte na zbytné a nezbytné výdaje. Máte kladnou finanční bilanci? Pokud ano, můžete být v klidu. Pokud máte rozpočet napnutý nebo dokonce očekáváte, že budete mít vyšší výdaje, než příjmy, tak se snažte seškrtat zbytné výdaje a připravte si k ruce rezervy. Základní železná rezerva by měla být na běžném účtu nebo ideálně na spořicím účtu. Podle všeho by se měla inflace do cca 2 let vrátit do pásma 2,5 %, na které cíluje ČNB. A právě inflace okolo úrovně 2,5 % je z dlouhodobá zdravá míra růstu spotřebitelských cen. Rád bych ještě uvedl důležitou souvislost - vyšší míra inflace (než jsme byli zvyklí) přichází až po několika letech, kdy v průměru rostly mzdy (ať díky situaci na trhu práce, tak díky zrušení super hrubé mzdy). Zvýšená míra inflace přichází po cca 7 letech, kdy inflace byla naprosto minimální...“

ANTI: „Co doporučujete v tématu domácí rozpočet a plánování při inflaci?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, určitě doporučuji důsledně plánovat v hoziontu 1 roku + mít přehle o PŘÍJMECH a VÝDAJÍCH domácnosti. V souvislosti s inflací očekávejte růst výdajové strany rozpočtu. Nyní je otázkou, jak moc se zvýší výdaje zrovna Vaší domácnosti. Z aktuálních dat víme, že je inflace okolo 6,5 %. Takže pro zjednodušení počítejme, že se výdaje domácnosti zvedají o cca 6,5 %. Udělejte si rozpočet domácnosti. Jaké jsou výdaje, jaké jsou příjmy. Výdaje rozdělte na zbytné a nezbytné výdaje. Máte kladnou finanční bilanci? Pokud ano, můžete být v klidu. Pokud máte rozpočet napnutý nebo dokonce očekáváte, že budete mít vyšší výdaje, než příjmy, tak se snažte seškrtat zbytné výdaje a připravte si k ruce rezervy. Základní železná rezerva by měla být na běžném účtu nebo ideálně na spořicím účtu. Podle všeho by se měla inflace do cca 2 let vrátit do pásma 2,5 %, na které cíluje ČNB. A právě inflace okolo úrovně 2,5 % je z dlouhodobého pohledu zdravá míra růstu spotřebitelských cen. Rád bych ještě uvedl důležitou souvislost - vyšší míra inflace (než jsme byli zvyklí) přichází až po několika letech, kdy v průměru rostly mzdy (ať díky situaci na trhu práce, tak díky zrušení super hrubé mzdy). Zvýšená míra inflace přichází po cca 7 letech, kdy inflace byla naprosto minimální...“

ANTICYKLON: „Jak inflace zasahuje do domácího rozpočtu?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den,inflace navyšuje výdajovou stranu domácnosti - nyní nejčastěji výdaje za bydlení, jídlo, obecně spotřebu. Pokud máte rozpočet napnutý nebo dokonce očekáváte, že budete mít vyšší výdaje, než příjmy, tak se snažte seškrtat zbytné výdaje a připravte si k ruce rezervy. Základní železná rezerva by měla být na běžném účtu nebo ideálně na spořicím účtu. Podle všeho by se měla inflace do cca 2 let vrátit do pásma 2,5 %, na které cíluje ČNB. A právě inflace okolo úrovně 2,5 % je z dlouhodobá zdravá míra růstu spotřebitelských cen.“

Hanička Lálová: „Mám našponovaný domácí rozpočet už teď, co mám udělat, abych ušetřila na vyšší zálohy ? kde najít rezervy ?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, rozumím, je to obtížná situace. Udělejte si rozpočet domácnosti. Jaké jsou výdaje, jaké jsou příjmy. Výdaje rozdělte na zbytné a nezbytné výdaje. Pokud máte rozpočet napnutý nebo dokonce očekáváte, že budete mít vyšší výdaje, než příjmy, tak se snažte seškrtat zbytné výdaje a připravte si k ruce rezervy. Základní železná rezerva by měla být na běžném účtu nebo ideálně na spořicím účtu. Pokud nyní žádné rezervy nemáte a nevidíte výdaje, které je možné seškrtat, pokuste se navýšit příjem domácnosti (vedlejší pracovní poměr? změna práce? brigáda), případně zkuste požádat o pomoc rodinu, přátelé nebo nebo jiné specializované organizace Podle všeho by se měla inflace do cca 2 let vrátit do pásma 2,5 %, na které cíluje ČNB. A právě inflace okolo úrovně 2,5 % je z dlouhodobá zdravá míra růstu spotřebitelských cen.“

Zdenek Sahula: „Před dvěma lety jsme si vzali hypotéku na 5 milionu a máme splátky 17 tis. měsíčně, je možné, že se nám zvednou měsíční splátky, nebo mám nějákou jistotu, že se mi platby nezvednou, jak se dozvím, že je mám zafixované, vše jsem dělal přes finančního poradce“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, nejspíše máte úrokovou sazbu zafixovanou - otázkou je, na jak dlouho. Tyto informace (a další parametry o hypotečním úvěru) získáte v úvěrové smlouvě nebo v inter.bankovnictví... případně i u finančního poradce. Každopádně pokud máte například zafixovanou úrokovou sazbu na 5 let, tak ještě 3 roky máte klid... máte jistotu, původní sazby a tím pádem i měsíčních splátek. Takže v našem případě se měs.splátky nezmění. A co bude po třech letech? to závisí na tržní situaci v době, kdy budete řešit úrokovou sazbu na další fixační období.“

Honza: „podle čeho přizpůsobit domácí rozpočet ?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, podle očekávání, jak moc inflace ovlivní zrovna Vaši domácnost. Pokud je například významnou položkou Vaší domácnosti platba az energie, očekávejte podstatnější růst. Dále výdaje rozdělte na zbytné a nezbytné výdaje. Máte kladnou finanční bilanci? Pokud ano, můžete být v klidu. Pokud máte rozpočet napnutý nebo dokonce očekáváte, že budete mít vyšší výdaje, než příjmy, tak se snažte seškrtat zbytné výdaje a připravte si k ruce rezervy. Podle všeho by se měla inflace do cca 2 let vrátit do pásma 2,5 %, na které cíluje ČNB. A právě inflace okolo úrovně 2,5 % je z dlouhodobá zdravá míra růstu spotřebitelských cen.“

Petr: „co je vlastně ta reposazba ?? a co vlastně ovlivňuje, když se zvýší ?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, jedná se o jednu ze základních úrokových sazeb, kterou vyhlašuje ČNB. A od této sazby se dále odvíjejí další sazby - komerční úvěru, spořicí účty, termínované vklady apod.“

Eva: „Dobrý den, je výhodné uzavírat v současné chvíli stavební spoření a zatěžovat tím rozpočet rodiny? Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, pokud pravidelné úložky, které máte v plánu posílat na stavební spoření, neohrozí stabilitu domácího rozpočtu, nevidím důvod, proč netvořit rezervy. Jen pozor, je potřeba koukat na další souvislosti - jak vypadá majetek domácnosti? Jaké jsou cíle? Jaké jsou možnosti? Je stavební spoření nyní pro Váš cíl vhodný nástroj? atd.“

Kateřina Š.: „Dobrý den, do čeho je dle Vás nejlepší investovat přebytek peněz? Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, jedná se o velice komplexní otázku. Doporučuji se vždy rozhodnout podle finančního plánu - kolik Vám je let? co je cílem? jaký je Váš výchozí stav? jaký máte postoj k riziku? jaké máte možnosti? pravidelně? jednorázově? Jaká je pravděpodobnost, že část budete potřebovat dříve... Nejčastěji s klienty realizujeme portfolio, které je složené: z depozit, dluhopisů, nemovitostí a akcií. Doporučuji navštívit fin.poradce a vše s ním probrat.“

Jana: „jak a do čeho investovat?.....stříbro, zlato-jaké....? Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, do čeho investovat? Jedná se o velice komplexní otázku. Doporučuji se vždy rozhodnout podle finančního plánu - kolik Vám je let? co je cílem? jaký je Váš výchozí stav? jaký máte postoj k riziku? jaké máte možnosti? pravidelně? jednorázově? Jaká je pravděpodobnost, že část budete potřebovat dříve... Nejčastěji s klienty realizujeme portfolio, které je složené: z depozit, dluhopisů, nemovitostí a akcií. Doporučuji navštívit fin.poradce a vše s ním probrat. Nejsem zastáncem "investování" do zlata, stříbra a dalších komodit. Osobně mám rád aktiva/investice, které nesou běžný výnos. Pokud ale někdo vyloženě požaduje investovat do komodit, ať je to max 5 nebo 10 % invetičního portfolia... A jestli kupovat "papírové" nebo fyzické zlato /stříbro, to k debatě. Oboje má pro a proti...“

Renáta: „Dobrý den pane Weiss,prosím,mohl byste mi poradit kam nejlépe investovat 100 000 Kč,které mám navíc na běžném účtu? Moc Vám děkuji za odpověď.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, jedná se o velice komplexní otázku. Doporučuji se vždy rozhodnout podle finančního plánu - kolik Vám je let? co je cílem? na jak dlouho? jaký je Váš výchozí stav? jaký máte postoj k riziku? jaké máte možnosti? Jaká je pravděpodobnost, že část budete potřebovat dříve... Nejčastěji s klienty realizujeme portfolio, které je složené: z depozit, dluhopisů, nemovitostí a akcií. Doporučuji navštívit fin.poradce a vše s ním probrat.“

Alžběta P.: „Dobrý den, aktuálně řešíme otázku, co s finančními prostředky, které máme na účtu a pravděpodobně pro ně nebudeme mít v dohledné době využití. Zvažujeme, zda tuto částku dát například do investičních fondů či spořící účet, nebo zda zvolit nákup nějaké levnější nemovitosti či pozemku. Důvodem těchto úvah je inflace a tedy snižování hodnoty peněz. Co byste prosím doporučoval? Předem děkuji za odpověď. Alžběta“

Vladimír Weiss: „„Dobrý den, rozumím Vám, rád bych Vám více pomohl, ale jedná se o velice komplexní otázku. Doporučuji se vždy rozhodnout podle finančního plánu - kolik Vám je let? co je cílem? na jak dlouho? jaký je Váš výchozí stav? jaký máte postoj k riziku? jaké máte možnosti? Jaká je pravděpodobnost, že část budete potřebovat dříve... Nejčastěji s klienty realizujeme portfolio, které je složené: z depozit, dluhopisů, nemovitostí a akcií. Doporučuji navštívit fin.poradce a vše s ním probrat.““

Petr: „Dobrý den,myslíte si,že je vhodné vložit část peněz do Bitcoinu? Děkuji.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, nejsem fanouškem Bitcoinu a ani jsem ho sám nikdy nenakoupil. Nejsem ani specialista na Krypto záležitosti. Osobně mám tento segment zařazen v alternativní formě investic. Pokud se Vám to líbí a jste si vědom rizik, tak doporučuji do BTC vložit max. pár procent svého invest.majetku.“

Vodičková: „Dobrý den, zajímalo by mne, zda-li lze oslovit služby (i placené) finančního poradce v případě, že nechci investovat, ale "jen banálně" pomoci se spočítáním a nastavením rodinného rozpočtu. Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, myslím, že klidně můžete oslovit. Zkuste to a uvidíte. Pěkný den“

Lýdie: „Dobrý den,můžete mi prosím poradit ,jak si rozdělit důchod 15 tis,aby nedošlo k zadlužení za energie a vypořádat se s inflaci, abych nemusela prosit o dávky od státu?Existuje několik doporučení,jak si příjem rozdělit procentuálně.Jaký návod byste měl vy jako odborník.Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, přiznám se, že je to velice těžká otázka, protože o Vás (kromě důchodu 15 000/m a že nechcete prosit o dávky) nic nevím :-) Doporučuji platit jen nezbytné výdaje a cokoli, co jde, tak omezit/seškrtat... prostě co nejvíce šetřit. Podaří se Vám dostat pod 15tis? P.S.: Za úvahu stojí také to, zda nepřejít k jinému dodavateli nebo zda se nedohodnout na novém kontraktu se stávajícím dodavatelem.“

Gabriela Moravcová: „Dobrý den, prosím o radu. Dcera má zafixovanou hypotéku do r. 2023. Tento týden dostala urgentní nabídku ke sjednání nového úroku (vyššího), s odůvodněním, že po r.2023 budou úrokové sazby vyšší, než dnes sjednaná vyšší sazba. Rozhodnutí bylo limitováno datem 14.1.2022. Prosíme o odpověď, přejeme úspěšný rok 2022. Jiří Nykl Gabriela Moravcová (gabi.morav@seznam.cz)“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, rozumím dotazu, jen je na něj těžké odpovědět: 1)neznám další důležité skutečnosti, 2) a zejména se jedná o určitou spekulaci na hypoteční úrokové sazby. Nyní jde o to, zda dnešní sazba okolo 4% bude lepší, než sazba kdykoli později (od dnešního dne po výročí fixace v 2023). Aktuální prognózy jsou takové, že hypo sazby budou dále růst... Ale kde budou hypo sazby v roce 2023?? Těžko říci, můžeme jen odhadovat. Osobně bych se přiklonil k dnešní nabídce - když nic jiného, budete mít jistotu, že horší sazbu, než dnešních cca 4 %, mít nebudete :-)“

Gabriela Moravcová: „Dobrý den, prosím o radu. Dcera má zafixovanou hypotéku do r. 2023. Tento týden dostala urgentní nabídku ke sjednání nového úroku (vyššího), s odůvodněním, že po r.2023 budou úrokové sazby vyšší, než dnes sjednaná vyšší sazba. Rozhodnutí bylo limitováno datem 14.1.2022. Prosíme o odpověď, přejeme úspěšný rok 2022. Jiří Nykl Gabriela Moravcová (gabi.morav@seznam.cz)“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, rozumím dotazu, jen je na něj těžké odpovědět: 1)neznám další důležité skutečnosti, 2) a zejména se jedná o určitou spekulaci na hypoteční úrokové sazby. Nyní jde o to, zda dnešní sazba okolo 4% bude lepší, než sazba kdykoli později (od dnešního dne po výročí fixace v 2023). Aktuální prognózy jsou takové, že hypo sazby budou dále růst... Ale kde budou hypo sazby v roce 2023?? Těžko říci, můžeme jen odhadovat. Osobně bych se přiklonil k dnešní nabídce - když nic jiného, budete mít jistotu, že horší sazbu, než dnešních cca 4 %, mít nebudete :-)“

Hana Petrášová: „Dobrý den. Myslíte, že obálková metoda při hospodaření v domácnosti má něco do sebe?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, určitě má to smysl! Ale pozor, peníze v obálkách musí být pro běžné výdaje či pro krátkodobé cíle (pro významné výdaje, které použijete v následujících měsících). Rozhodně nedoporučuji obálkovou metodu 30níkovi pro přípravu na penzi :-) Peníze v obálkách by požrala inflace :-)“

Lýdie: „Ještě k mému předchozímu dotazu-schvalujete postup koupit si sešit a přesně zapisovat příjmy a výdaje, (příjmy jsou konstantní) Výdaje si rozdělit a zkusit škrtat zbytné výdaje.Jakou minimální rezervu na nezbytné výdaje je dobře si každý měsíc vytvořit? Děkuji“

Vladimír Weiss: „Ještě jednou dobrý den, ano, tento postup je naprosto v pořádku :-) Osobně doporučuji pro sledování výdajů spíše nějakou aplikaci. Doporučuji základní rezervu vytvořit co nejrychleji. Výše takové rezervy by měla být ve výši cca 3x měs.výdajů. Pěkný den“