ČT 60, 1953–2013

O projektu Autoři

Krátké animované šoty českých tvůrců animovaných filmů na téma „fenomén televize“

1 2 3 4 5 Počet hlasů: 49  

Proměna

Režie, výtvarník, animace: Pavel Koutský
Počítačové zpracování: Martin Procházka
Hudba: Petr Skoumal
Mistr zvuku: ing. Jan Kacian
Produkce: Dagmar Juráková

O projektu

Animace je oblast s humorem a s tvůrčím potenciálem a Česká televize je tradiční a v současné době hlavní producent animovaných filmů v naší zemi. Letos slaví 60. výročí a my jsme oslovili deset českých tvůrců animovaných filmů ze všech generací, aby k této příležitosti vytvořili krátký autorský šot. Každý z tvůrců v něm nabízí svůj pohled na fenomén (nejen České) televize pomocí technologie, která je mu blízká. Premiérové uvedení všech deseti šotů proběhne v květnu 2013 na obrazovce České televize.

Technologie
různé animační technologie; kreslená animace, plošková animace, loutková animace, 3D počítačová animace, pixilace

Autoři

„Zemská tíže“

Jiří Barta *1948

Autor filmů Zaniklý svět rukavic, Krysař, Klub odložených a dalších, které se staly součástí dějin světové kinematografie a získaly mnoho ocenění na světových festivalech. V roce 2009 dokončil celovečerní loutkový film Na půdě aneb Kdo má dnes narozeniny?

„Proměna“

Pavel Koutský *1957

Autor mnoha oceňovaných krátkých filmů jako Curriculum Vitae a Média a televizních sérií No comment, Do pohádky, Dějiny udatného národa českého a dalších. Specializuje se na kreslenou animaci, jako výtvarník spolupracoval s Břetislavem Pojarem na loutkových filmech Psí historie a povídkách pro Fimfárum a Autopohádky. V současné době dokončil celovečerní animovaný film Husiti.

„Hra na televizi“

Bára Dlouhá *1960

Autorka kreslených filmů a seriálů, hudebních klipů a animovaných dokumentů. Jako výtvarnice se podílela na celovečerních filmech V peřině a Autopohádky. Pro Českou televizi vytvořila dětský seriál Tarbíci.

„Ovce“

Michaela Pavlátová *1961

Její krátké animované filmy Repete, Řeči, řeči, řeči, Karneval i zatím poslední Tramvaj získaly řadu prestižních cen na světových festivalech, včetně nominace na Oskara za Řeči, řeči, řeči. Věnuje se také režii hraných filmů, v roce 2004 natočila Nevěrné hry a Děti noci v roce 2008, a animovaných dokumentárních filmů (O babičce, ...až na věky).

„Cvak!“

Michal Žabka *1965

Režisér celovečerního animovaného filmu Čtyřlístek ve službách krále. Je také autorem povídky Účetní a vílaAutopohádek, a krátkých loutkových filmů Babalon, Prasavci a Paní G. V České televizi režíruje seriál Tři prasátka.

„Život s televizí“

Aurel Klimt *1972

Jeho krátké loutkové filmy Maškin zabil Koškina, O kouzelném zvonuPád získaly mnoho domácích i mezinárodních ocenění, včetně nominace na studentského Oscara. Je autorem povídek Franta Nebojsa a Fimfárum ze stejnojmenné celovečerního filmu, na Fimfáru II. se podílel příběhem Tři hrbáči z Damašku. V současné době natáčí loutkový film Lajka.

„Zasaď televizi“

Maria Procházková *1975

Autorka úspěšných celovečerních kombinovaných filmů Žralok v hlavě a Kdopak by se vlka bál. Věnuje se také tvorbě krátkých autorských filmů (Příušnice, Piktogramy) a televizních sérií (České pexeso, Evropské pexeso, Slovíčka).

„Noemova archa“

Noro Držiak *1974

Výtvarník, animátor a režisér, známý svou spoluprací na celovečerním filmu Alois Nebel a seriálu České televize Krysáci. Natočil krátké filmy Velký kýchač a Ztracený Danaus.

„Maják“

David Súkup *1974

Autor povídky Rozum a štěstí z celovečerního filmu Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D. V současné době dokončil seriál Králík Fiala pro Českou televizi.

„2053: Invaze“

Libor Pixa *1979

Jeho absolventský film Graffitiger byl nominovaný na studentského Oskara a získal řadu dalších ocenění, je autorem povídky Vincent v celovečerním filmu Autopohádky. Pro Českou televizi vytvořil animovaný seriál Nejmenší slon na světě.