Zpravodajství Ostrava

Detektory v archeologii: Výstava dokládá spolupráci vědců a hledačů

Velikost textu:

Přerov - Profesionální archeologové sice nevidí rádi amatérské hledače pokladů s detektory kovů, jejich spolupráce je však možná a může být i přínosná. Vůbec poprvé to ukazuje výstava nazvaná Detektory v archeologii, která je teď v přerovském Muzeu Komenského. Vědci a hledači tam prezentují společné nálezy. „Některé kusy jsou zcela unikátní a mají mimořádnou historickou hodnotu,“ řekl kurátor výstavy Zdeněk Schenk.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Spolupráci amatérských hledačů s vědci otevřel projekt Archeologického centra Olomouc s názvem Preventivní archeologie, do kterého se zapojil Národní památkový ústav Olomouc, Muzeum Prostějovska, šumperské a také přerovské muzeum. Výstava přináší kovové archeologické nálezy ze společného detektorového průzkumu prováděného na Přerovsku, Prostějovsku, Šumperku a Olomoucku v letech 2010 až 2013.

„Jde o nálezy drobných předmětů ze železa a barevných kovů ale i unikátní poklady, které byly v minulosti uloženy do země,“ uvedl kurátor. Mezi exponáty jsou například zbytky seker staré asi tři tisíce let, spona z doby římské, napoleonské dělostřelecké knoflíky a jiné vzácnosti.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Kurátor zdůraznil, že výstava je ojedinělým počinem. Detektory v rukou amatérských hledačů pokladů jsou totiž stále ožehavé téma, protože část z nich cíleně útočí na archeologicky cenné lokality a nerespektují zákonnou povinnost odevzdat nálezy úřadům. Jednou z největších afér byl případ detektorového hledače Tomáše Tůmy. Po jeho smrti v roce 2008 objevili archeologové v jeho bytě v Praze tři tisíce předmětů nesmírné historické hodnoty.

Detektorový boom začal v České republice po roce 2000. "V současné době má podle odhadů detektory kovů dvacet až třicet tisíc lidí. Se svými negativními i pozitivními dopady se tento koníček stal naprostým fenoménem dnešní doby," řekl Schenk. Výstava podle něho ukazuje na jednu z možných cest, jak společně chránit kulturní dědictví České republiky.

Všechny archeologické nálezy nalezené v zemi patří podle zákona státu. Ohlašovací povinnost ukládá každému občanu ohlásit archeologický nález na nejbližším památkovém úřadu, v muzeu nebo archeologickém ústavu.

Výstava, která má podtitul Jak pomáhat a neublížit, bude v přerovském zámku do 1. června.

přehrát video
Reportáž Moniky Bezuchové   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přátelská zastavení s hrabětem podruhé
    Přátelská zastavení s hrabětem podruhé vydáno 23. 8. 2019 07:34 Aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice kulturního dědictví. Ve čtvrtek 5. ...
   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.