Zpravodajství Ostrava

Studenti VŠB-TUO staví letadlo, které bude měřit stav ovzduší

Velikost textu:

Ostrava – Bezpilotní letadlo, které bude měřit kvalitu ovzduší, postavila v rámci své bakalářské práce čtveřice studentů programu Technologie letecké dopravy. S projektem začali  na Vysoké škole báňské před půl rokem a dokončit ho chtějí během několika týdnů.

Studenti VŠB staví letadlo
Studenti VŠB staví letadlo

Bezpilotní letadlo bude mít rozpětí křídel tři metry, váhu osm kilogramů a rychlost až osmdesát kilometrů v hodině. Nebude ale bojovat s teroristy ani monitorovat fotbalové fanoušky, ale zkoumat vzduch nad Ostravou. Vysoká škola báňská za něj nemusela utrácet horentní sumy. Sami studenti načrtli loni v květnu první plány letadla, které zatím stálo přibližně osmdesát tisíc korun.

„Cílem je měřit v trojrozměrném prostoru znečištění ovzduší. Ale hlavní cíl pro mě jako pro učitele na vysoké škole je dát dohromady tým studentů, kteří by pracovali společně,“ uvádí vedoucí projektu Petr Jančík.

přehrát video
Reportáž Radka Wiglasze

Přístroje do letadla studenti hledali a nakupovali na internetu. Některá zařízení jsou dokonce prototypy. Například anténa, která zajišťuje okamžitý on-line přenos dat. „Mělo by to zajistit FULL HD přenos obrazu a zajistit přenos všech veličin z našich senzorů v reálném čase až do pěti kilometrů,“ vysvětluje student Aleš Stuchlík. Letadlo se dá pilotovat dvěma způsoby. Buď vysílačkou, nebo mu pilot zadá trasu přímo z počítače.

Bezpilotní letouny u nás ještě nemají přesně upravená pravidla provozu, a tak jej mohou studenti zkoušet bez povolení zatím jen v omezených podmínkách. „Musíme si vybírat místa, kde to nikoho neohrozí. Místa která jsou neosídlená,“ dodává student Tomáš Zavacký.

Studenti by chtěli dokončit letoun v lednu, aby s ním stihli vzlétnou ještě během této smogové sezony.   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.