Zpravodajství Ostrava

Bourání havířovského nádraží nepovolím, zopakoval ministr Žák

Velikost textu:

Ostrava - Vedení města Havířova neuspělo u ministra dopravy Zdeňka Žáka s žádostí, aby přehodnotil svůj postoj k tamní staré nádražní budově. Žák, který je teď na návštěvě v kraji, znovu potvrdil, že bourání haly z šedesátých let minulého století nepovolí.

Nádraží Havířov
Nádraží Havířov
Otevřít galerii
 • Nádraží Havířov zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Havířovské nádraží zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Nádraží Havířov autor: Ramík Drahoslav, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Nádraží Havířov zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/46/4519/451874.jpg?1364416254

Zástupci města a Českých drah chtějí velkou halu zbourat a postavit nový terminál. Proti demolici budovy postavené v bruselském stylu se postavilo občanské sdružení Důl architektury a další lidé, kteří žádali zapsání architektonicky cenné stavby mezi kulturní památky. Později město narazilo také na odpor ministra Rusnokovy vlády v demisi Zdeňka Žáka, který dal architektům za pravdu. V půlce listopadu ho vedení magistrátu vyzvalo, aby svůj postoj přehodnotil, neboť hrozí, že město přijde o schválenou evropskou dotaci osmdesát pět milionů na stavbu nového terminálu. Předtím i České dráhy uvedly, že nebudou mít na demolici dost peněz. Téměř připravený záměr, který už město stál několik milionů, přestal být reálný.

Návrh nové haly havířovského nádraží
Návrh nové haly havířovského nádraží

Žák přijel včera na návštěvu Moravskoslezského kraje a sdělil zástupcům Havířova, že postoj nezměnil a trvá na zachování nádražní budovy. „Hodnoty se mají uchovávat, spravovat a kultivovat. Velmi snadno se boří, podstatně hůře se buduje,“ prohlásil Žák.

Hlavní argumenty města, proč halu zbourat, jsou, že stará budova je zchátralá a zbytečně veliká, rekonstrukce by byla příliš nákladná a nic by nevyřešila. Předloni se na tom shodli zástupci města a Českých drah, začali připravovat společný projekt a shánět peníze.

Ministr Žák už inicioval vznik krizového štábu, který má za úkol připravit varianty na rekonstrukci nádražní budovy a zároveň dostavby moderního dopravního terminálu.

Návrh střechy dopravního terminálu
Návrh střechy dopravního terminálu

Občanské sdružení Důl architektury, bez jejichž iniciativy by už zřejmě byla hala odsouzená k demolici, povzbudil pozitivní vývoj k dalším aktivitám. Příští týden chystá sérii kulturních akcí s názvem Nádraží žije!

„Chceme ukázat, že havířovské nádraží má v sobě dosud neobjevený potenciál pro pořádání kulturních akcí,“ uvedla předsedkyně sdružení a architektka Lucie Chytilová. Cyklus začíná v pondělí vernisáží fotografické výstavy Jaroslava Kociána Panelákové děti, následovat bude koncert, filmová a divadelní představení nebo večer poezie. Starší lidi chtějí organizátoři zlákat například na koncert cimbálového souboru Vonička.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přátelská zastavení s hrabětem podruhé
    Přátelská zastavení s hrabětem podruhé vydáno 23. 8. 2019 07:34 Aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice kulturního dědictví. Ve čtvrtek 5. ...
   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.