Zpravodajství Ostrava

Před 74 roky vyjel z Ostravy první evropský transport Židů

Velikost textu:

Ostrava - Koncert mužského pěveckého sboru Noach připomene první evropský deportační transport Židů. Před 74 lety vyrazil z hlavního nádraží v Ostravě do Niska nad Sanem ve východním Polsku. Nacisté tam Židy z Ostravy vyhnali, aby si postavili tábor. Platili přitom suroviny, a dokonce i jednotky SS, které je hlídaly. Odjelo tam tisíc mužů, většina tento nebo další tábory nepřežila.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pro nacisty to byla první zkušenost s transporty. „Ostrava byla pro tento účel vhodná. Měla velmi bohatou židovskou obec. Říkalo se, že Ostrava byla mnohem židovštější než Praha,“ řekl zakladatel pěveckého sboru Noach Tomáš Novotný, docent Ostravské univerzity, který se specializuje na náboženství a učí také hebrejštinu.

Podle historika Mečislava Boráka se Němcům hodila také technická vyspělost ostravských Židů a surovinové zdroje. „Židovští inženýři museli tábor v Nisku navrhnout. Další Žídé jej v říjnu 1939 začali stavět. Použili například ostnatý drát z bohumínských drátoven, plechy a železo z dalších ostravských továren,“ líčil Borák.

Adolf Eichmann
Adolf Eichmann

Nacisté svolali Židy z Ostravy a okolí na 17. října 1939 do areálu ostravské Jízdárny. Prohledali je a zabavili jim všechny cennosti. Pak je autobusy odvezli na nádraží. Druhý den ráno vyjel vlak přes Bohumín, Osvětim a Krakov do Niska nad Sanem.

Borák se těmto transportům, do kterých byli později nahnáni také lidé z Katovic a Vídně, hodně věnoval. Vypátral i jediného dosud žijícího pamětníka. Dnes osmdesátiletý Otto Winecki byl deportován z Katovic, když mu bylo 16 let. Po válce se odstěhoval do Austrálie. „Podle mých informací stále žije. Naposledy jsme spolu hovořili loni,“ řekl Borák. Předkové Wineckého pocházeli z Ostravy.

Jaroslav Achab Haidler
Jaroslav Achab Haidler

Do Niska směřovalo šest transportů pod přímým velením Adolfa Eichmanna. Němci se na nich učili, jak mají být vlaky dlouhé, kolik potřebují vagonů a jak zajistit stavbu tábora. „Část deportovaných byla později zahnána k německo-sovětské hranici. Někteří se mohli po zrušení tábora v březnu 1940 vrátit domů. To se týkalo tří stovek vězňů ostravských a dvou set vídeňských. Brzy však začaly další masové transporty do Terezína a koncentračních táborů,“ uvedl Borák.

Osudy lidí, kteří v prvním vlaku jeli, připomíná od roku 2009 památník. Stojí nedaleko ostravského hlavního nádraží. Oběti transportů teď připomene také koncert sboru Noach, který se uskuteční 17. října v Domě umění Ostrava jako součást Protimluvfestu 2013. V programu vystoupí také herec, překladatel, novinář a znalec židovské kultury Jaroslav Achab Haidler.

 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.