Zpravodajství Ostrava

Další krok k rozvoji výzkumu na Univerzitě Palackého

Velikost textu:

Olomouc – Univerzita Palackého v Olomouci otevřela Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů. V nové budově budou moci špičkoví vědci z tuzemska i zahraničí pokračovat například ve výzkumu nanomateriálů, grafenu nebo vývoji nových technologií pro čištění vody. Vybudování unikátního centra podpořila Evropská unie a stát částkou 545 milionů korun.

Centrum technologií UP
Centrum technologií UP

Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) vzniklo už v roce 2010, vědci ale dosud působili na několika místech. Ode dneška mohou bádat pod jednou střechou. „V budově jsou sloučeny pracovní skupiny, které se věnují právě chemii, některým nanotechnologiím a optickým technologiím,“ upřesňuje generální ředitel centra Radek Zbořil.

Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů zaměstnává na sto špičkových vědců z jedenácti zemí světa. Zajišťuje také spolupráci s nejprestižnějšími světovými univerzitami, na kontě má několik patentů a podílelo se například i na vývoji velkokapacitní výroby nanoželeza, které se dnes běžně používá k sanacím znečištěných podzemních vod. „My používáme nanočástice a jejich oxidy a vlastně je modifikujeme tak, aby se lépe pohybovaly prostředím. Aby se nezachytávaly v horninách a doputovaly tam, kam mají,“ vysvětluje vědecký pracovník centra Petr Slovák.

přehrát video
Reportáž Evy Knajblové

Unikátní jsou také přístroje, které mají vědci k dispozici. Například elektronový mikroskop za 55 milionů korun patří v rámci republiky k těm nejvýkonnějším. Operátoři s ním pracují téměř potmě, aby byl výsledný obraz co nejostřejší. 

Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů je jedním ze třiceti podobných pracovišť, která v České republice vznikla. Všechna se potýkají s komplikovaným financováním. Část nákladů si totiž musejí vědci vydělat sami, část získávají z grantů a z publikační činnosti. V Olomouci se s nedostatkem financí potýkají úspěšně, podle odborníků se tam totiž podařilo skloubit základní výzkum s výzkumem aplikovaným, což je jediná cesta, jak pro vědu zajistit dostatek peněz.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Fénix jménem Libušín
    Fénix jménem Libušín aktualizováno 14. 3. 2018 07:44 Zděšení, slzy a škoda nevyčíslitelné hodnoty. Ničivý požár před čtyřmi roky proměnil chatu Libušín na beskydských Pustevnách v popel. Dnes národní kulturní památka ožívá.
   • Pochoduj nebo zemři
    Pochoduj nebo zemři aktualizováno 12. 3. 2018 09:48 Bojovali a umírali v nelidských podmínkách. V cizích službách. Daleko od domova. Jedni z posledních žijících Čechů a Slováků, kteří se po převratu v roce 1948 aktivně zapojili do ...
   • Spravedlnost získala Českého lva
    Spravedlnost získala Českého lva vydáno 10. 3. 2018 23:17 Letošní 25. ročník prestižní soutěže ocenil v kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie třídílné kriminální drama Spravedlnost režiséra Petera Bebjaka. Na oceněném ...
   • Exotickým Sečuánem provází Petr Voldán
    Exotickým Sečuánem provází Petr Voldán aktualizováno 8. 3. 2018 15:20 Dala vzniknout takovým fenoménům, jako je drahý brokát, ladný čajový rituál či bankovky, bez nichž si už dnes nedokážeme představit placení v obchodě. Řeč je o provincii Sečuán, ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.