Zpravodajství Ostrava

Dominanta Frýdku-Místku půjde k zemi. Začalo bourání haly

Velikost textu:
aktualizováno 25. 9. 2013 13:20

Frýdek-Místek – Po letech diskuzí a přes nesouhlas mnoha frýdecko-místeckých patriotů, architektů i památkářů začala demolice víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku. Vedle panoramatu nedalekých Beskyd to byla největší dominanta města, která fungovala od roku 1985. Vedení magistrátu místo ní nechá postavit zábavně-obchodní centrum.

Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku
Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku

Mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková potvrdila, že zakázku získala stavební firma Euro Mall FM, která také provede bourání. „Město se zavázalo do konce srpna halu vyklidit. To se stalo. Bourání už je na developerské společnosti,“ sdělila mluvčí.

Zastupitelé schválili záměr zbourat budovu a postavit na jejím místě nákupní centrum už v roce 2009. Na protesty tisíců obyvatel, kteří podepisali protestní petici, nedali. Argumentovali tím, že rekonstrukce zchátralé haly by byla dražší než stavba nové. Proti opravě podle nich hovořil i nákladný provoz obrovské budovy.

Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku
Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku

Pozemky pod halou město podle smlouvy z roku 2009 prodalo za osmdesát milionů korun. Vybavení haly v hodnotě třicet šest milionů korun si město nechá a použije je v novém stadionu Polárka, který bude stát severovýchodně od současné haly. Jeho stavbu schválili zastupitelé letos v dubnu, náklady by měly dosáhnout téměř tři sta milionů korun. Kapacita Polárky bude dva a půl tisíce diváků, do staré haly se jich vešlo šest a půl tisíce.

Halu pomáhali stavět obyvatelé v akcích Z

Hala fungovala od roku 1985 a stavěla se deset let. Stovky obyvatel města tam o víkendech zadarmo pracovaly v takzvaných akcích Z. I proto mají mnozí lidé, které tam tehdy vládnoucí komunisté nutili pracovat, k hale blízký vztah. „Hala není tak stará, je dobře postavená, je z kvalitního materiálu. Navíc je technicky i architektonicky zajímavá a měla by být chráněná. Tomu, že se nedá za rozumnou cenu opravit, nevěřím,“ uvedl například důchodce Alois Novotný, který na stavbě také brigádničil.

přehrát video
Vstup Tomáše Vzorka

Také Martin Strakoš z Národního památkového ústavu Ostrava považuje frýdecko-místeckou halu za hodnotou stavbu. "Je to opravdu jedna z nejvýznamnějších sportovních staveb regionu typická pro pozdní modernismus," řekl České televizi.

Město halu získalo zpět do svého majetku v roce 2004, kdy ji koupilo v dražbě za deset milionů korun. Mluvčí magistrátu Matějíková uvedla, že za tu dobu investovalo město do oprav asi třicet milionů korun. Poslední velkou akcí tam byl červnový koncert Iggyho Popa.

přehrát video
Reportáž Pavlíny Daňkové
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Umění v papučích aneb Blíž už to nejde
    Umění v papučích aneb Blíž už to nejde vydáno 19. 3. 2019 20:52 Když se umění přezuje z tvrdých polobotek do měkkých papučí, odhoďte smoking i divadelní kukátko a zapomeňte na frontu na chlebíček. Bezprostřední umělecký zážitek totiž míří ...
   • „Spoločne bez hraníc“ / „Společně bez hranic“
    „Spoločne bez hraníc“ / „Společně bez hranic“ aktualizováno 12. 3. 2019 10:57 Krásná příroda, půvabný folklór, zajímavé osudy, ale hlavně skutečný domov, jehož celistvost neruší ani státní hranice. Pohled na současnost i historii unikátního prostoru mezi ...
   • Zemřel Karel Wojnar
    Zemřel Karel Wojnar vydáno 11. 3. 2019 12:00 Ve věku nedožitých osmdesáti let zemřel po těžké nemoci Karel Wojnar, někdejší dlouholetý významný dramaturg ostravského studia České televize. Odešel skromný umělec, který v ...
   • Podává se rýže, vajíčková káva a křupavé chipsy z hadí kůže
    Podává se rýže, vajíčková káva a křupavé chipsy z hadí kůže vydáno 4. 3. 2019 12:59 Tři slova, když se řekne Vietnam? Skromnost, nezlomnost, příroda. Rýže, trhovci, motocykl. Pracovitost, nenáročnost, vlídnost. Každý z televizního štábu volí slova trochu jiná. Na ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.