Zpravodajství Ostrava

Dominanta Frýdku-Místku půjde k zemi. Začalo bourání haly

Velikost textu:
aktualizováno 25. 9. 2013 13:20

Frýdek-Místek – Po letech diskuzí a přes nesouhlas mnoha frýdecko-místeckých patriotů, architektů i památkářů začala demolice víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku. Vedle panoramatu nedalekých Beskyd to byla největší dominanta města, která fungovala od roku 1985. Vedení magistrátu místo ní nechá postavit zábavně-obchodní centrum.

Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku
Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku

Mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková potvrdila, že zakázku získala stavební firma Euro Mall FM, která také provede bourání. „Město se zavázalo do konce srpna halu vyklidit. To se stalo. Bourání už je na developerské společnosti,“ sdělila mluvčí.

Zastupitelé schválili záměr zbourat budovu a postavit na jejím místě nákupní centrum už v roce 2009. Na protesty tisíců obyvatel, kteří podepisali protestní petici, nedali. Argumentovali tím, že rekonstrukce zchátralé haly by byla dražší než stavba nové. Proti opravě podle nich hovořil i nákladný provoz obrovské budovy.

Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku
Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku

Pozemky pod halou město podle smlouvy z roku 2009 prodalo za osmdesát milionů korun. Vybavení haly v hodnotě třicet šest milionů korun si město nechá a použije je v novém stadionu Polárka, který bude stát severovýchodně od současné haly. Jeho stavbu schválili zastupitelé letos v dubnu, náklady by měly dosáhnout téměř tři sta milionů korun. Kapacita Polárky bude dva a půl tisíce diváků, do staré haly se jich vešlo šest a půl tisíce.

Halu pomáhali stavět obyvatelé v akcích Z

Hala fungovala od roku 1985 a stavěla se deset let. Stovky obyvatel města tam o víkendech zadarmo pracovaly v takzvaných akcích Z. I proto mají mnozí lidé, které tam tehdy vládnoucí komunisté nutili pracovat, k hale blízký vztah. „Hala není tak stará, je dobře postavená, je z kvalitního materiálu. Navíc je technicky i architektonicky zajímavá a měla by být chráněná. Tomu, že se nedá za rozumnou cenu opravit, nevěřím,“ uvedl například důchodce Alois Novotný, který na stavbě také brigádničil.

přehrát video
Vstup Tomáše Vzorka

Také Martin Strakoš z Národního památkového ústavu Ostrava považuje frýdecko-místeckou halu za hodnotou stavbu. "Je to opravdu jedna z nejvýznamnějších sportovních staveb regionu typická pro pozdní modernismus," řekl České televizi.

Město halu získalo zpět do svého majetku v roce 2004, kdy ji koupilo v dražbě za deset milionů korun. Mluvčí magistrátu Matějíková uvedla, že za tu dobu investovalo město do oprav asi třicet milionů korun. Poslední velkou akcí tam byl červnový koncert Iggyho Popa.

přehrát video
Reportáž Pavlíny Daňkové
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Rozjezd, jak má být
    Rozjezd, jak má být vydáno 12. 1. 2019 06:14 S novým kalendářním rokem Televizní studio Ostrava vylepšuje signál přímých přenosů. Dlouho očekávaný osmikamerový přenosový vůz s HD rozlišením dorazil do Ostravy a stal se ...
   • Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem
    Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem vydáno 8. 1. 2019 14:16 Když se bojí - tak pořádně. Když je odvážný - tak jako superhrdina. Strážmistr Topinka, ochránce pořádku v beskydském městečku Protějov, svou práci bere jako poslání a žádný ...
   • Narozena 1918
    Narozena 1918 vydáno 4. 1. 2019 16:01 Životní osudy pamětnice narozené v roce 1918, které se přirozeně prolínají s osudy československého státu, přibližuje unikátní dokument Evy Tomanové. Dnes stoletá Vlastimila ...
   • Doktor Martin řeší záhadu v Beskydech
    Doktor Martin řeší záhadu v Beskydech vydáno 31. 12. 2018 10:51 Úspěšný seriál České televize Doktor Martin má svůj film! Vrací se v něm svérázný beskydský lékař, kterého tentokrát fanoušci televizní série poznají i jako detektiva. V ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.