Zpravodajství Ostrava

Na ostravských vysokých školách přibývá zahraničních studentů

Velikost textu:

Ostrava - Vysoká škola báňská-Technická univerzita letos přivítá skoro tři stovky zahraničních studentů. Je to vůbec nejvyšší počet v historii univerzity. Jsou mezi nimi studenti nejen z evropských zemí, ale třeba i z Číny nebo Taiwanu. Víc studentů ze zahraničí hlásí letos i Ostravská univerzita.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Úkolem bylo zapsat jména, rozdělit studenty, rozdat mapy města, univerzitního kampusu a studentské karty na vlak. Dnes se oficiálně poprvé sešli zahraniční studenti, kteří se rozhodli své studium zpestřit pobytem mimo svou domovskou univerzitu na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě. 

přehrát video
Reportáž Venduly Horníkové

Pro studium jednoho semestru strojního inženýrství v Ostravě se rozhodl i dvaceti tříletý Nicolo Barone z Itálie. Ze stejného oboru už má bakalářský titul. Dal na rady svých přátel, kteří mu o České republice vyprávěli.

"Nikdy jsem v České republice nebyl, zdá se mi jako hezká země, hezká kultura, nabízí mi spoustu příležitostí. V mé zemi, v Itálii, v Milaně, všichni mluví o České republice moc hezky, zvláště o lidech. Strojní inženýrství, všechny ty příležitosti, zařízení a laboratoře, to je důvod, proč jsem si tohle vybral," komentoval volbu studia Nicoló Barone.

Spolu s ním přijelo letos studovat na VŠB-TU ještě asi dvě stě osmdesát zahraničních studentů. Je to vůbec nejvíc v historii školy

"Chceme konfrontovat naše studenty s jinými studenty, protože kulturní výměna je také nesmírně důležitá. Nejde jenom o část výukovou a poznávací, ale skutečně o to, že poznají mentalitu lidí. Myslím si, že naše budoucnost je v tom, jak spolu budeme komunikovat, nikoliv proti sobě bojovat," uvedl Ivo Vondrák, rektor VŠB-TU.

Zorientovat se v prostředí univerzity i města pomáhají cizincům členové studentského klubu při Vysoké škole báňské. Komunikují s nimi už několik týdnů před příjezdem do České republiky.

"Začíná to kontaktováním studenta před tím, než přijede. Máme body-systém, vždy jeden student dostane přiděleného jednoho našeho studenta. Ten má za úkol ho kontaktovat ho," uvedl Michal Gloger, prezident ESC VŠB-TU.

Víc posluchačů ze zahraničí hlásí i Ostravská univerzita.

"Ta navíc bude lákat za krátkou dobu cizince i na lékařskou fakultu. Chce totiž akreditovat obor všeobecné lékařství v angličtině," uvedla Eva Kijonková, mluvčí OU.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.