Zpravodajství Ostrava

Srpen 1968 v Ostravě

Velikost textu:

Ostrava - Česká republika si dnes připomíná čtyřicáté páté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Severní Morava a Slezsko byli mezi prvními oblastmi, které byly obsazeny. I tady lidé vyšli do ulic a proti okupaci protestovali. Na rozdíl od Brna nebo Prahy tady ale k žádnému krveprolití nedošlo.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Kvádr ani pásem tanků nerozdrtíš - Buď proklet na věčné časy. Bojovat jen údernými hesly přišlo ostravským ocelářům z Nové huti málo. Zlobu, strach a touhu po odplatě přetavili v mnohem rafinovanější plán. 

"Na jedné z ulic, na které stály tanky je most, ze kterého chtěli mladí oceláři vylít surové železo na tanky," uvedla Hana Sojková, bývalá pracovnice archivu.

přehrát video
Reportáž Pavly Daňkové

Z jednoho z vagónů, takzvané Veroniky, mohli mladí oceláři vylít na ruské tanky až sto tun rozžhaveného železa. Nápad si ale nakonec rozmysleli.

"Rozmluvili jim to jejich starší kolegové, protože ti si uvědomili, že by mohlo dojít ke krveprolití," uvedla Hana Sojková.

Okupaci nakonec v ocelárnách všichni přežili. Surové železo mezi hutí a ocelárnou vozí dodnes.

Na okupaci dnes vzpomínala i Danuše Martiníková. V archivu bývalé Nové huti moc věcí nezůstalo. Proti invazi vojsk totiž z úvodu protestovali i vysoce postavení funkcionáři. Jen co se v nové situaci zorientovali, rozhodli se z praktických důvodů materiál zlikvidovat. 

Někteří lidé svůj názor na okupaci změnili, jiní ho otiskli do svých děl. 

Karel Kryl byl v noci na 21. srpna u svých známých na chatě v Chřibech. Pro Český rozhlas tehdy řekl: "Před půlnocí jsem slyšel od protivzdušné obrany státu letět velký skupinový cíl – Antonovy a nebylo jich málo. Tak jsem si říkal - toto není náhoda."

Krátce poté natočil Karel Kryl v ostravském studiu Českého rozhlasu jednu ze svých nejznámějších písní - Bratříčku, zavírej vrátka.

"Vím, jak to chutnalo zblízka, být nepohodlný, a taky jak chutná lidská lhostejnost a jak chutná lidský strach," uvedl Karel Kryl pro Český rozhlas. 

Sovětští vojáci nakonec v zemi zůstali 23 let. Ti poslední opustili republiku v roce 1991. 

Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Fénix jménem Libušín
    Fénix jménem Libušín aktualizováno 14. 3. 2018 07:44 Zděšení, slzy a škoda nevyčíslitelné hodnoty. Ničivý požár před čtyřmi roky proměnil chatu Libušín na beskydských Pustevnách v popel. Dnes národní kulturní památka ožívá.
   • Pochoduj nebo zemři
    Pochoduj nebo zemři aktualizováno 12. 3. 2018 09:48 Bojovali a umírali v nelidských podmínkách. V cizích službách. Daleko od domova. Jedni z posledních žijících Čechů a Slováků, kteří se po převratu v roce 1948 aktivně zapojili do ...
   • Spravedlnost získala Českého lva
    Spravedlnost získala Českého lva vydáno 10. 3. 2018 23:17 Letošní 25. ročník prestižní soutěže ocenil v kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie třídílné kriminální drama Spravedlnost režiséra Petera Bebjaka. Na oceněném ...
   • Exotickým Sečuánem provází Petr Voldán
    Exotickým Sečuánem provází Petr Voldán aktualizováno 8. 3. 2018 15:20 Dala vzniknout takovým fenoménům, jako je drahý brokát, ladný čajový rituál či bankovky, bez nichž si už dnes nedokážeme představit placení v obchodě. Řeč je o provincii Sečuán, ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.