Zpravodajství Ostrava

Ministr pošle kraji stovky milionů na ekologické autobusy na plyn

Velikost textu:

Ostrava, Praha - Ministerstvo životního prostředí podpoří miliardou korun projekty využívající stlačený zemní plyn. Peníze půjdou na nákup autobusů a budování plnících stanic. Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský řekl, že finance ministerstvo uvolní pro tři lokality, které jsou nejvíce postižené znečištěným ovzduším – Moravskoslezskému kraji, Ústeckému kraji a Brnu. Žadatelé by mohli na projekty tohoto typu získat až osmdesátiprocentní podporu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle prvního náměstka ministra Martina Frélicha by řádově měly být obměněny stovky autobusů. „Vím, že jen v případě Ostravy se jedná o 300 autobusů,“ uvedl Frélich. Předpokládá, že první úspěšní žadatelé by mohli dostat peníze už letos, další příští jaro.

Podle Frélicha dotace pomohou v dopravě, která má významný podíl na znečištění ovzduší. „Z operačního programu jsme podpořili ocelářské projekty, probíhá také kotlíková dotace. A toto je nyní další doplňující způsob, jak pomoci ovzduší na Ostravsku,“ shrnul Frélich. Hejtman Miroslav Novák míní, že Moravskoslezský kraj by mohl dostat až polovinu ze slíbené miliardy.

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský v Temelíně
Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský v Temelíně
Více fotek
 • Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský v Temelíně autor: Veis David, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4854/485321.jpg
 • Miroslav Novák, hejtman MS kraje autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4850/484993.jpg
 • Autobus na zemní plyn zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/37/3606/360529.jpg
 • Mapa znečištění ovzduší zdroj: ČHMÚ https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/41/4061/406090.jpg

Ministr přijel do Ostravy na zasedání pracovní skupiny, která jedná o možnostech zlepšování kvality ovzduší. Starostové si na ní dříve stěžovali například na správce lesů kvůli holosečím v příměstských lesích.

„Jednal jsem generálním ředitelem Lesů České republiky a ten mi přislíbil, že v Třinci, ale ani v ostatních dotčených městech Moravskoslezského kraje, se nebudou dělat holoseče,“ prohlásil Podivínský. Dodal, že města se navíc budou do budoucna spolu s Lesy České republiky společně podílet na každoroční přípravě plánů těžby a hospodaření v příměstských lesích, ale i na přípravě nového lesního hospodářského plánu po roce 2017.

přehrát video
Reportáž Michala Poláška

Dodal, že vznikne také nový národní program, z něhož bude možné získat dotace například na lavičky, přístřešky a zpevnění stezek pro pěší či cyklisty.

Na druhé straně kraj zřejmě ve vládě Jiřího Rusnoka neuspěje s návrhem novely zákona o ochraně ovzduší, aby se devadesát procent z poplatků za znečištěné ovzduší vracelo zpátky do regionů, ve kterých velcí znečišťovatelé zatěžují svými provozy obyvatele. Kabinet má jednat o návrhu Moravskoslezského kraje tuto středu. Podle zprávy na webu vlády, která doplňuje předkládací materiály, by tak zásadní změna narušila samotnou podstatu Státního fondu životního prostředí. „Přesunem výnosů z poplatků by sice došlo k posílení krajského rozpočtu, avšak nebylo by zajištěno spolufinancování projektů placených z fondů Evropské unie," uvádí se ve zprávě.

Nejisté je také, jak dopadne návrh hejtmanství na rozšíření možností kontrol domácností, čím topí. A to kvůli možnému porušení domovní svobody.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Festivalová ochutnávka zpod pecí
    Festivalová ochutnávka zpod pecí vydáno 24. 6. 2019 08:27 Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských ...
   • Štramberské probuzení. Už v úterý
    Štramberské probuzení. Už v úterý vydáno 20. 6. 2019 08:05 Dobré ráno znovu vyráží na cesty. Oblíbený ranní pořad České televize se v úterý 25. června přihlásí z malebného a kopcovitého Štramberku na Novojičínsku.
   • Člověk akademický zblízka
    Člověk akademický zblízka vydáno 7. 6. 2019 08:16 Vášnivý milovník džezu, přítel Allena Ginsberga a především univerzitní pan profesor, na jehož přednášky se tradičně stávaly fronty. To je Josef Jařab. Osobitý portrét jedné z ...
   • Premiérová Infiltrace odkrývá nové šmejdí triky
    Premiérová Infiltrace odkrývá nové šmejdí triky aktualizováno 6. 6. 2019 08:57 Šmejdi. Byli tu a jsou tu zas. A jak ukazuje nový díl investigativního pořadu Infiltrace, jsou ještě mazanější. Se skrytou kamerou mezi ně pronikl dokumentární tým režisérky Šárky ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.