Zpravodajství Ostrava

Dozrává ovoce, je málo třešní a višní, jablek by mělo být hodně

Velikost textu:

Moravskoslezský kraj - Ovoce bude letos více než loni, alespoň podle prvních odhadů ovocnářů. Výjimkou jsou ale třešně a višně. Za jejich nízkou úrodu může hlavně deštivé počasí. Více by mělo být naopak jablek a hrušek. Vlivem chladného jarního počasí navíc ovoce letos dozrává později, než v jiných letech.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Letos jich má zahrádkář Jiří Saniter asi třikrát méně. Většina třešní navíc vlivem dešťů popraskala nebo uhnila.

Podle něj je na vině i nedostatek včel. Táhlá zima totiž hodně včel zahrádkářům usmrtila. Letošní sklizeň třešní i višní tak má být podprůměrná. Dopad to má na spotřebitele. Třešně koupí i o polovinu dráž než loni.

přehrát video
Reportáž Alexandry Přečkové

Jablek by však podle odhadů ovocnářů mělo být letos více než v minulém roce. I když některým zahrádkářům se špatné počasí podepsalo i na jabloních.

"Právě deště způsobily rozvoje některých houbovitých chorob a část produkce zřejmě skončí jen na zpracování," informoval Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR.

Úrodu zahrádkářů sledují i majitelé pěstitelských pálenic. Jestli bude letošní sezona lepší, nebo horší než minulá, zatím nedokážou odhadnout. Co ale řada z nich ví už teď, je to, že pálit začnou později než loni.

"Je to o hodně slabší, než to bylo loni. Prozatím mám zapsané dva až tři lidi. Loni to bylo tak kolem dvaceti," uvedl Josef Ciasnocha, zaměstnanec palírny ve Stonavě.

Z čeho ale bude rozhodně co pálit, jsou meruňky. Oproti loňské neúrodě, kdy jich hodně pomrzlo, se jim daří. Sklizeň nejranějších odrůd začala před dvěma týdny.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Atraktivní program, netradiční prostory a hvězdní interpreti klasické hudby
    Atraktivní program, netradiční prostory a hvězdní interpreti klasické hudby aktualizováno 20. 5. 2019 09:13 Pět týdnů klasické hudby v podání těch nejlepších tuzemských a světových interpretů nabídne Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Přehlídka, jíž je Česká televize ...
   • Udržitelný Palacký: parta, která se nedá
    Udržitelný Palacký: parta, která se nedá vydáno 16. 5. 2019 08:46 Plýtvání, rozmařilost a plastové zlozvyky nahradit šetrností vůči planetě, na níž žijeme. Naučit se přemýšlet jinak, žít udržitelněji. Parta podobně naladěných studentů ...
   • Dabing Street zabojuje v Monte Carlu o tři trofeje
    Dabing Street zabojuje v Monte Carlu o tři trofeje vydáno 15. 5. 2019 09:35 Komediální seriál Dabing Street má trojitou šanci na Zlatou nymfu, ocenění prestižního Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu. Příběh dabingového studia Zero jdoucího ke ...
   • Je tu šance na rekord. Ale co počasí?
    Je tu šance na rekord. Ale co počasí? vydáno 14. 5. 2019 12:50 Ostravský tým Dobrého rána se v pátek pokusí o výškový vysílací rekord: oblíbený pořad se přihlásí ze špičky Pradědu. Štáb čeká 150 minut živého vysílání ve výšce 1491 ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.