Zpravodajství Ostrava

Studenti práv radí lidem v Olomouci zdarma

Velikost textu:

Olomouc - Na olomoucké univerzitě radí studenti práv zdarma těm, kteří si nemohou dovolit advokáta. Studentská poradna je jediná v Česku a nově teď funguje i přes prázdniny. Posluchači práva zájemcům vypracují analýzu konkrétních případů a navrhnou řešení. Podle nich je to jednak pomoc lidem, ale i užitečná položka do životopisu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Paní Žaneta Pišoja se chce nechat rozvést. Do studentské poradny se dnes přišla poradit, jaké kroky musí udělat.

"Maminka dělá tady na právnické fakultě. A protože nemám finanční prostředky na právníka, tak jsem zvolila tuto cestu," uvedla Žaneta Pišoja, klientka Studentské právní poradny.

přehrát video
Reportáž Moniky Bezuchové

S případem jí pomáhá student třetího ročníku Karel Růžička. V poradně pracoval už přes školní rok. Nejčastěji řešil s klienty dluhy.

Na univerzitní poradnu se jen v minulém semestru obrátilo sto dvacet čtyři lidí. Studenti tak mohli v praxi řešit třeba exekuce, pojišťovací nebo pracovní spory.

"Největší část je občanské právo. Řešíme rozvody, nájem, péči o dítě a dokonce určení otcovství," informovala Lucia Valentová, vedoucí kanceláře Studentské právní poradny.

"Poradenství je bezplatné a probíhá pod supervizí buď učitelů, nebo advokátů, tak aby byla zajištěna kvalita služeb," uvedl Maxim Tomoszek, garant Studentské právní poradny.

Poradna je primárně určena pro lidi, kteří nemají na služby advokáta peníze. Zájemci ji najdou v budově A Právnické fakulty. Konzultace poskytují studenti jen osobně.

V poradně funguje třicet osm studentů, rady vždy rozdává vždy jiná dvojice. Působit budou na právnické fakultě až do 9. srpna.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přátelská zastavení s hrabětem podruhé
    Přátelská zastavení s hrabětem podruhé vydáno 23. 8. 2019 07:34 Aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice kulturního dědictví. Ve čtvrtek 5. ...
   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.