Zpravodajství Ostrava

Vědci našli těžké kovy v plodové vodě matek z Ostravska

Velikost textu:

Ostravsko - Akademici z Vysoké školy báňské v Ostravě zkoumají znečištění nejen v ovzduší, ve vodě nebo v plicích dospělých lidí, ale také v plodové vodě ještě nenarozených dětí. Výzkum prokázal těžké kovy přímo v dělohách budoucích matek z Ostravska. Vliv znečišťujících látek na zdraví novorozenců budou od srpna zkoumat i v Karviné.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Honzík se narodí na konci července. Zatím si hoví v plodové vodě. Výzkum ostravských chemiků zacílil na to, jak ho ovlivňují částice těch nejmenších rozměrů. Našli titan, barium, zinek, cín a antimon. Sloučeniny podobné těm, které znečišťují prostředí z dopravy a hutního průmyslu.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Částice jsou po vdechnutí schopny pronikat do krve a existovala hypotéza, že mohou pronikat i skrz placentu. Nicméně v žádné studii toto nebylo doposud prokázáno.

Do konce roku chtějí výzkumníci ještě porovnat údaje o zdravých plodech s těmi s vývojovými vadami. Vše pak jako první na světě publikují v odborných časopisech.

Jak přesně nanočástice kovů ovlivňují vývoj nenarozených dětí, vědci ještě přesně neví.

"Bylo potvrzeno, že by mohly mít podíl na poškození genetické informace i buněčného dělení a buněk samotných, ale stále je to ještě předmětem výzkumu," uvedla Hana Bielniková, Ústav patologie FN Ostrava.

Od srpna budou tady, na novorozeneckém oddělení karvinské nemocnice zkoumat, jaký vliv má benzo(a)pyren na geny čerstvě narozených dětí.

"Maminkám se bude odebírat mateřské mléko, moč a krev a miminkům pouze moč a pupečníková krev," informovala Lenka Böhmová, primářka dětského oddělení karvinské nemocnice.

Na rozdíl od těžkých kovů o škodlivosti jedovatého benzo(a)pyrenu nemají vědci pochyby. Do vzduchu se nejvíc dostává z lokálních topenišť. Podílí se na vzniku rakoviny a u dětí snižuje imunitu.

"Na Ostravsko-Karvinsku jsou koncentrace benzo(a)pyrenu vysoce dlouhodobě nadlimitní," uvedl Libor Černikovský, ČHMÚ Ostrava.

Výsledky ze smogového regionu pak chtějí porovnat s bilancí dětí z čistějších jižních Čech. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio
    Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio vydáno 17. 4. 2019 13:15 Ostravské dokumenty Poslední naděje Věry Bílé a Infiltrace: Obchod se zdravím se prosadily v evropské konkurenci. Na letošním ročníku Prix CIRCOM, kde soutěží snímky regionálních ...
   • Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu
    Video
    Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu vydáno 15. 4. 2019 14:59 Pohádka o velké lásce lemované tikotem hodin a hodinek, to je chystaná filmová novinka Hodinářův učeň režisérky Jitky Rudolfové. Čerstvě zveřejněná první ukázka naznačuje, že ...
   • Odešel Jan Jaroš
    Odešel Jan Jaroš vydáno 15. 4. 2019 09:58 Ve věku 85 let nás opustil pan Jan Jaroš, vedoucí technik prvního přenosového vozu tehdejší Československé televize Ostrava. Byl jedním z několika mála zaměstnanců ostravského ...
   • Cesta ven vede přes Most!
    Cesta ven vede přes Most! vydáno 4. 4. 2019 13:50 Tři herecké hvězdy kultovního seriálu Most! Zdeněk Godla, Klaudia Dudová a Julek Oračko se připomenou ve filmu, který jim nastartoval kariéru. Oceňovaný snímek Petra Václava Cesta ven ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.