Zpravodajství Ostrava

Vědci našli těžké kovy v plodové vodě matek z Ostravska

Velikost textu:

Ostravsko - Akademici z Vysoké školy báňské v Ostravě zkoumají znečištění nejen v ovzduší, ve vodě nebo v plicích dospělých lidí, ale také v plodové vodě ještě nenarozených dětí. Výzkum prokázal těžké kovy přímo v dělohách budoucích matek z Ostravska. Vliv znečišťujících látek na zdraví novorozenců budou od srpna zkoumat i v Karviné.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Honzík se narodí na konci července. Zatím si hoví v plodové vodě. Výzkum ostravských chemiků zacílil na to, jak ho ovlivňují částice těch nejmenších rozměrů. Našli titan, barium, zinek, cín a antimon. Sloučeniny podobné těm, které znečišťují prostředí z dopravy a hutního průmyslu.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Částice jsou po vdechnutí schopny pronikat do krve a existovala hypotéza, že mohou pronikat i skrz placentu. Nicméně v žádné studii toto nebylo doposud prokázáno.

Do konce roku chtějí výzkumníci ještě porovnat údaje o zdravých plodech s těmi s vývojovými vadami. Vše pak jako první na světě publikují v odborných časopisech.

Jak přesně nanočástice kovů ovlivňují vývoj nenarozených dětí, vědci ještě přesně neví.

"Bylo potvrzeno, že by mohly mít podíl na poškození genetické informace i buněčného dělení a buněk samotných, ale stále je to ještě předmětem výzkumu," uvedla Hana Bielniková, Ústav patologie FN Ostrava.

Od srpna budou tady, na novorozeneckém oddělení karvinské nemocnice zkoumat, jaký vliv má benzo(a)pyren na geny čerstvě narozených dětí.

"Maminkám se bude odebírat mateřské mléko, moč a krev a miminkům pouze moč a pupečníková krev," informovala Lenka Böhmová, primářka dětského oddělení karvinské nemocnice.

Na rozdíl od těžkých kovů o škodlivosti jedovatého benzo(a)pyrenu nemají vědci pochyby. Do vzduchu se nejvíc dostává z lokálních topenišť. Podílí se na vzniku rakoviny a u dětí snižuje imunitu.

"Na Ostravsko-Karvinsku jsou koncentrace benzo(a)pyrenu vysoce dlouhodobě nadlimitní," uvedl Libor Černikovský, ČHMÚ Ostrava.

Výsledky ze smogového regionu pak chtějí porovnat s bilancí dětí z čistějších jižních Čech. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Rozjezd, jak má být
    Rozjezd, jak má být vydáno 12. 1. 2019 06:14 S novým kalendářním rokem Televizní studio Ostrava vylepšuje signál přímých přenosů. Dlouho očekávaný osmikamerový přenosový vůz s HD rozlišením dorazil do Ostravy a stal se ...
   • Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem
    Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem vydáno 8. 1. 2019 14:16 Když se bojí - tak pořádně. Když je odvážný - tak jako superhrdina. Strážmistr Topinka, ochránce pořádku v beskydském městečku Protějov, svou práci bere jako poslání a žádný ...
   • Narozena 1918
    Narozena 1918 vydáno 4. 1. 2019 16:01 Životní osudy pamětnice narozené v roce 1918, které se přirozeně prolínají s osudy československého státu, přibližuje unikátní dokument Evy Tomanové. Dnes stoletá Vlastimila ...
   • Doktor Martin řeší záhadu v Beskydech
    Doktor Martin řeší záhadu v Beskydech vydáno 31. 12. 2018 10:51 Úspěšný seriál České televize Doktor Martin má svůj film! Vrací se v něm svérázný beskydský lékař, kterého tentokrát fanoušci televizní série poznají i jako detektiva. V ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.