Zpravodajství Ostrava

Nezdaněný líh našel georadar z Vysoké školy báňské

Velikost textu:

Ostrava – Téměř půl milionu litrů nezdaněného lihu, který minulý týden objevili kriminalisté v areálu bývalé likérky Daněk v ostravských Mariánských Horách, pomohl najít georadar z Vysoké školy báňské. Celníci teď musí líh vyčerpat, aby mohli stanovit výši daňového úniku. Surovina přitom mohla být pod zemí i deset let.

Georadar
Georadar

Vypadá to jako velká sekačka na trávu. Georadar ale místo úpravy trávníku dokáže zjistit, co se nachází až desítky metrů pod zemí. Právě tento přístroj použili specialisté z Vysoké školy báňské k nalezení skrytých cisteren v Mariánských Horách. Na displeji ukazuje strukturu podloží.

 

přehrát video
Reportáž Michala Poláška

"Součástí georadaru jsou dvě antény. Jedna vysílá vysokofrekvenční elektromagnetické vlnění, druhá anténa ta zachycená data z povrchu přijímá zpátky do řídicí jednotky. Z řídicí jednotky jdou naměřená data do počítače," uvedl  Ivo Čelechovský, mluvčí Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Ostrava.

Osm tajných nádrží nechali pachatelé podle policistů ukrýt do areálu likérky Daněk už před deseti lety. Většinu z nich si nechali vyrobit přímo na míru.

Profesionální provedení nádrží zaskočilo zasahující policisty i celníky. Bez georadaru by je neměli šanci objevit.

Objekt bývalé likérky hlídají celníci nepřetržitě už dva týdny. Od pondělí vyčerpali polovinu obsahu z podzemních nádrží. Vybavení zapůjčili hasiči, celní správa si se statisíci litrů lihu sama neporadí.

Kam celní správa líh vozí, nemohou její pracovníci prozradit. Co se už ale téměř jistě ví, je skutečnost, že místo půl milionu obsahují nádrže o desítky tisíc litrů lihu méně.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.