Zpravodajství Ostrava

Ostrava má okrašlovací spolek

Velikost textu:

Ostrava - Město bude ode dneška krásnější. Slibují to zakládající členové nového okrašlovacího spolku. Jmenuje se Za krásnou Ostravu. Založily ho osobnosti umělecké a kulturní ostravské obce. Spolek navazuje na tradice prvorepublikových okrašlovacích spolků. Starat se bude o památky a zajímavá místa. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Umělci, historici, literární kritici a další tvůrčí osobnosti si už řekli dost a rozhodli se vzít podobu Ostravy do svých rukou. Začínají v centru města, a to okrašlováním pamětní desky mlýna na Mlýnské ulici.

"Dolní nebo taky Valchovní mlýn byl jedním z několika přibližně deseti moravsko-ostravských mlýnů. Zajímavostí této lokality je skutečnost, že v 70. letech 19. století si mlýn pronajal Frída, otec Vrchlického," uvedl Martin Jemelka, historik z VŠB-TU Ostrava.

Mlýn shořel před sto lety. Místo, které je teď připomínkou jeho existence, ale připomíná spíše řádění vandalů. Po "řádění" nadšenců s uměleckou krví ale opět prokoukne.

přehrát video
Reportáž Alexandry Přečkové

"Okrašlovací spolky jsou opravdu jenom pro odvážné lidi. Děláte činnost, na kterou se mnozí dívají spatra, považují ji za zbytečnost," uvedl Pavel Hruška, literární kritik.

Okrašlovací spolky měla kdysi skoro každá obec. V Moravské Ostravě byly dokonce dva – německý a český.  Komunismus ale tuhle tradici vymazal.

Umělci chtějí svou činností připomenout nejen zajímavá místa, ale i významné české osobnosti. Třeba ty, po kterých se jmenují některé ostravské ulice.

Každé místo, které umělci jakýmkoliv způsobem zvelebí, nezůstane obyvatelům Ostravy utajeno, ale objeví se na mapě na webu spolku. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Vánoční pohádka udělala radost. Už posedmé
    Vánoční pohádka udělala radost. Už posedmé vydáno 5. 12. 2019 14:05 Mikulášská nadílka v podobě čerstvě vyrobené pohádky. To je tradiční adventní dárek, který dětem s rodinným či zdravotním hendikepem každoročně věnuje Česká televize.
   • Waldorf po česku
    Waldorf po česku vydáno 3. 12. 2019 09:57 Nemají učebnice ani známky v žákovské. Zato po nich učitelé chtějí vlastní názor a iniciativu. Waldorfské školství funguje sto let a v Česku patří mezi vzdělávací alternativu. ...
   • Čudlíky, kabely, pájka. Seznamte se s bastlíři
    Čudlíky, kabely, pájka. Seznamte se s bastlíři vydáno 25. 11. 2019 11:08 Znáte hudební bastlíře? Kutily, kteří vylepšují nebo sami sestrojují různé elektronické nástroje, syntezátory, a pak na ně hrají? Představí je dokument Jiřího Šlofara Rytíři ...
   • Adámek, Kateřina, Eliška. Co je v kauzách nového?
    Adámek, Kateřina, Eliška. Co je v kauzách nového? vydáno 14. 11. 2019 09:30 Infiltrace je zpět, aby dopověděla příběhy, které letos v červnu otevřela v epizodě Obchod se svědomím. Investigativní cyklus České televize tehdy zasáhl celé Česko. A ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.