Zpravodajství Ostrava

Nové výzkumné centrum VŠB-TU bude řešit ekologické problémy

Velikost textu:

Ostrava - Rostoucí skládky, zhoršující se ovzduší a ekologické využití odpadu, to jsou problémy, které trápí Moravskoslezský kraj. Bude je řešit nové výzkumné centrum vysoké školy báňské. Stálo přes čtvrt miliardy korun a v České republice je ojedinělé. Od ledna v něm najdou práci desítky odborníků.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Skládky v Moravskoslezském kraji se rozrůstají. Podle odborníků z Vysoké školy báňské - Technické univerzity zbytečně. V novém centru testují zařízení, která mohou odpad ekologicky likvidovat.

přehrát video
Reportáž Pavlíny Daňkové

Stanislav Bartusek z katedry ochrany životního prostředí popisuje, jakým způsobem je možné zlikvidovat a dále využít například staré baterie. Zatím končí na skládkách nebezpečných odpadů. Časem z nich ale lidé mohou získat tepelnou energii a cenné kovy jako je zlato nebo stříbro.

Rezervy mají i zařízení určená k likvidace bioodpadů. Vytvořit nové, lepší a ekologičtější, je úkolem nového výzkumného centra. "Rezervy bioplynových stanic jsou zejména v dokonalosti zamezení šíření zápachu do okolí," uvedl Jiří Rusín, vědecký pracovník enviromentálního výzkumného centra.

Kromě odpadů se v novém centru zaměří i na ochranu ovzduší. Vyvinout a testovat tady chtějí zařízení na zachytávání nečistot z průmyslových lokalit. Nové výzkumné centrum bude mít padesát kmenových zaměstnanců. Kromě nich tady budou na praxi docházet také studenti VŠB-TU.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.