Zpravodajství Ostrava

Ostrava odkládá projekt inteligentního dopravního systému

Velikost textu:

Ostrava - Druhá etapa projektu inteligentního dopravního systému bude odložena, město totiž nedostane dotaci od Evropské unie.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

„Důvodem je dosud neukončený výběr dodavatele, nejisté termíny, kdy by se projekt uskutečnil, a riziko, že by se peníze nepodařilo včas vyčerpat,“ řekl Michal Sobek, mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v Moravskoslezském kraji evropské peníze rozděluje. Právě rada v roce 2011 pro projekt schválila dotaci 218 miliónů korun.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil výběr dodavatele a není zřejmé, kdy by mohla být soutěž ukončena, ani kdy by se mohlo začít s realizací," uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek. Riziko nevyčerpání evropských prostředků do konce roku 2015 by podle něj bylo v případě dalších průtahů neúnosně vysoké.

Městská hromadná doprava
Městská hromadná doprava

Tomáš Sucharda, náměstek ostravského primátora, vidí situaci stejně. „Firmy, které daly městu méně výhodnou finanční nabídku, podaly před koncem roku odvolání k ÚOHS. Tento úřad ani přes urgence ze strany města Ostravy v dané věci dosud nerozhodl. Město tak s vybraným uchazečem nemohlo uzavřít smlouvu," vysvětlil Sucharda. Dodal, že město předloží projekt k financování v nadcházejícím plánovacím období pro léta 2014 až 2020.

Při první etapě modernizace dopravy, jež stála zhruba 35 milionů korun, město v roce 2010 nainstalovalo značky, které řidiče navádějí na volná parkovací místa. V druhé etapě mají být na 25 nejdůležitějších dopravních uzlech v Ostravě vybudovány takzvané inteligentní zastávky, na kterých se cestující mimo jiné dozví, za jak dlouho jejich spoj skutečně přijede.

Nová zastávka na Svinovských mostech
Nová zastávka na Svinovských mostech

Vzniknout má i dynamický dispečink, jenž umožní ovlivňovat dopravu ve městě, například zvýhodnit na křižovatkách vozidla MHD. První upravené zastávky měly podle původních plánů začít fungovat na konci loňského roku.

O peníze však kraj nepřijde, využijí se na jiné prospěšné investice, opět v dopravě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Člověk akademický zblízka
    Člověk akademický zblízka vydáno 7. 6. 2019 08:16 Vášnivý milovník džezu, přítel Allena Ginsberga a především univerzitní pan profesor, na jehož přednášky se tradičně stávaly fronty. To je Josef Jařab. Osobitý portrét jedné z ...
   • Premiérová Infiltrace odkrývá nové šmejdí triky
    Premiérová Infiltrace odkrývá nové šmejdí triky aktualizováno 6. 6. 2019 08:57 Šmejdi. Byli tu a jsou tu zas. A jak ukazuje nový díl investigativního pořadu Infiltrace, jsou ještě mazanější. Se skrytou kamerou mezi ně pronikl dokumentární tým režisérky Šárky ...
   • Sarkofág bude exkluzivně k vidění. Po deset dní
    Sarkofág bude exkluzivně k vidění. Po deset dní vydáno 5. 6. 2019 11:04 Ukrytý před světem čeká, až přijde jeho chvíle. Do té doby lze mimořádné umělecké dílo pro výjimečného adresáta vidět jen zprostředkovaně – ve sběrném dokumentu Pavla ...
   • Usměvaví lidé, bezpečno a jedna pozoruhodnost vedle druhé
    Usměvaví lidé, bezpečno a jedna pozoruhodnost vedle druhé aktualizováno 5. 6. 2019 07:48 Tučňáci? Ano! Česká architektura? Ano! Surfující Agatha Christie? Svého času – ano! To všechno a ještě mnohem víc lze najít na jihu Afriky, kterou čerstvě zmapoval osvědčený tým ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.