Zpravodajství Ostrava

Příbor se nestal Historickým městem roku 2012

Velikost textu:

Příbor - Na Pražském hradě dnes u příležitosti Mezinárodního dne památek udělovali titul Historické město roku 2012. Na oznámení, kdo zvítězil, napjatě čekali i na severu Moravy. Do finále se vedle Chebu a Jilemnice probojovalo také město Příbor. Krátce před čtvrtou hodinou odpolední naděje příborských pohasly. Zvítězila Jilemnice.

Z uliček Příbora
Z uliček Příbora
Otevřít galerii
 • Z uliček Příbora zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Z uliček Příbora zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Příboru rozhodně neodzvonilo. Místní chtějí zvítězit příště. Je jich necelých devět tisíc, přesto může mít návštěvník po chvíli pocit, že už všechny zná. Podle Marie Šupové, předsedkyně společnosti Sigmunda Freuda, je Příbor jedním z mála měst, který si uchoval lidské rozměry. Je zde minimum paneláků, náměstí s podloubím a kolem uličky jako z pohádky. Pod kostelem jedna voní místní specialitou, praženými oříšky.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Rodiště zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda znají možná lépe v New Yorku než v Praze. A to nechybělo málo, a mohl se tady narodit i další velikán – Leoš Janáček. Před těsně narozením potomka se mladí Janáčkovi odstěhovali na Hukvaldy a Janáček už se narodil tam.

Příbor nakonec, stejně jako v roce 2002, skončil ve finále a historickým městem roku se nestal. V rodišti Sigmunda Freuda se z toho ale psychicky nehroutí, své město mají rádi i bez titulu,

Město škol je dalším přízviskem Příboru. Nejprve zde žili piaristé v klášteře, pak vzdělanci v učitelském ústavu. Městečko zásobovalo česky mluvícími vzdělanci celou Moravu. Do školy sem stále jezdí studenti ze širokého okolí. Teď se tady chystají na sobotní Den památek. Očekávají tisíce návštěvníků. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.