Zpravodajství Ostrava

Region Šumpersko má svá biojatka

Velikost textu:

Vysoké Žibřidovice - Ve Vysokých Žibřidovicích na Šumpersku zahájila svůj provoz jediná biojatka v regionu. Dříve museli chovatelé vozit svůj dobytek z ekologických chovů na bioporážku desítky kilometrů. Zvíře zabité na klasických jatkách přišlo o značku bio a farmáři o zisk.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Bio maso je chutnější a stravitelnější. Dobytek nesmí vidět, jak řezník zabíjí jiné zvíře a být ve stresu. Maso pak musí několik dní zrát.

přehrát video
Reportáž Moniky Bezuchové

Farmáři z Vysokých Žibřidovic už nechtěli přicházet o zisky. Jako prvododavatelé nedostali ani polovinu z konečné ceny masa. Zbytek peněz si mezi sebe rozdělila jatka a prodejci. Teď budou maso sami i balit dodávat. Na farmě mají zatím vyčleněno k porážce zhruba sto kusů. Podle vedení tak jatka budou fungovat z vlastních kapacit až do listopadu. "Nabídneme tuto možnost i našim kolegům. Buď budeme dobytek vykupovat a potom porážet, nebo to budeme dělat pro ně ve mzdě," informoval František Winter, společník farmy.

Okolní zemědělci možnost porážet svůj skot přímo v regionu přivítají. Například z biofarmy v nedalekých Hanušovicích musí vozit dobytek až do Letohradu. 

Podle organizace, která vydává bio certifikáty, počet ekologických zemědělců roste zejména posledních pět let. Jen jatek už je v Česku skoro třicet.

Vedle porážek má řada ekologických zemědělců vlastní bourárny. "Zjistili, že když maso budou sami prodávat, tak zvířata zhodnotí," upřesnil Milan Berka, ředitel společnosti Kontrola ekologického zemědělství.

"Trh se obohatí, rozšíří a myslím si, že už vzniká okruh spotřebitelů, který tyto výrobky vyhledává," uvedla Kateřina Mračková, ředitelka, Krajské agentury pro zemědělství a venkov.

Farmáři z Vysokých Žibřidovic by chtěli porážet dvě až tři krávy nebo ovce týdně a maso pak prodávat nejdříve lidem v regionu, později do velkoobchodům. Záleží jim také na tom, aby bylo k dostání za přijatelné ceny. 

Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • S nadějí i bez ní
    S nadějí i bez ní aktualizováno 23. 2. 2018 11:33 Přežila výslech gestapa, únos dcery, politickou popravu manžela, komunistické vězení i práci v lisovně umělých hmot. Podepsala Chartu 77. Napsala knihu. Ve správnost komunismu nikdy ...
   • Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin
    Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin aktualizováno 22. 2. 2018 14:02 Sebevražda, nebo vražda? Nová svědectví o smrti československého ministra zahraničí Jana Masaryka v hodinovém dokumentu režiséra Marcela Petrova. Snímek ostravského televizního studia ...
   • Neobyčejný život Jiřího Menzela
    Neobyčejný život Jiřího Menzela aktualizováno 21. 2. 2018 08:26 Život předního filmového a divadelního režiséra, herce, spisovatele a držitele Oscara Jiřího Menzela čítá už 80 neobyčejných let. U příležitosti jeho kulatých narozenin ...
   • Hřebejkova Učitelka zaujala celý svět. Nyní na obrazovkách ČT
    Video
    Hřebejkova Učitelka zaujala celý svět. Nyní na obrazovkách ČT aktualizováno 15. 2. 2018 06:45 Nejprve Učitelka sesbírala ceny na zahraničních i českých festivalech, pak s úspěchem vstoupila do distribucí evropského, amerického, asijského kontinentu či Austrálie. Snímku ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.