Zpravodajství Ostrava

Region Šumpersko má svá biojatka

Velikost textu:

Vysoké Žibřidovice - Ve Vysokých Žibřidovicích na Šumpersku zahájila svůj provoz jediná biojatka v regionu. Dříve museli chovatelé vozit svůj dobytek z ekologických chovů na bioporážku desítky kilometrů. Zvíře zabité na klasických jatkách přišlo o značku bio a farmáři o zisk.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Bio maso je chutnější a stravitelnější. Dobytek nesmí vidět, jak řezník zabíjí jiné zvíře a být ve stresu. Maso pak musí několik dní zrát.

přehrát video
Reportáž Moniky Bezuchové

Farmáři z Vysokých Žibřidovic už nechtěli přicházet o zisky. Jako prvododavatelé nedostali ani polovinu z konečné ceny masa. Zbytek peněz si mezi sebe rozdělila jatka a prodejci. Teď budou maso sami i balit dodávat. Na farmě mají zatím vyčleněno k porážce zhruba sto kusů. Podle vedení tak jatka budou fungovat z vlastních kapacit až do listopadu. "Nabídneme tuto možnost i našim kolegům. Buď budeme dobytek vykupovat a potom porážet, nebo to budeme dělat pro ně ve mzdě," informoval František Winter, společník farmy.

Okolní zemědělci možnost porážet svůj skot přímo v regionu přivítají. Například z biofarmy v nedalekých Hanušovicích musí vozit dobytek až do Letohradu. 

Podle organizace, která vydává bio certifikáty, počet ekologických zemědělců roste zejména posledních pět let. Jen jatek už je v Česku skoro třicet.

Vedle porážek má řada ekologických zemědělců vlastní bourárny. "Zjistili, že když maso budou sami prodávat, tak zvířata zhodnotí," upřesnil Milan Berka, ředitel společnosti Kontrola ekologického zemědělství.

"Trh se obohatí, rozšíří a myslím si, že už vzniká okruh spotřebitelů, který tyto výrobky vyhledává," uvedla Kateřina Mračková, ředitelka, Krajské agentury pro zemědělství a venkov.

Farmáři z Vysokých Žibřidovic by chtěli porážet dvě až tři krávy nebo ovce týdně a maso pak prodávat nejdříve lidem v regionu, později do velkoobchodům. Záleží jim také na tom, aby bylo k dostání za přijatelné ceny. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio
    Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio vydáno 17. 4. 2019 13:15 Ostravské dokumenty Poslední naděje Věry Bílé a Infiltrace: Obchod se zdravím se prosadily v evropské konkurenci. Na letošním ročníku Prix CIRCOM, kde soutěží snímky regionálních ...
   • Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu
    Video
    Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu vydáno 15. 4. 2019 14:59 Pohádka o velké lásce lemované tikotem hodin a hodinek, to je chystaná filmová novinka Hodinářův učeň režisérky Jitky Rudolfové. Čerstvě zveřejněná první ukázka naznačuje, že ...
   • Odešel Jan Jaroš
    Odešel Jan Jaroš vydáno 15. 4. 2019 09:58 Ve věku 85 let nás opustil pan Jan Jaroš, vedoucí technik prvního přenosového vozu tehdejší Československé televize Ostrava. Byl jedním z několika mála zaměstnanců ostravského ...
   • Cesta ven vede přes Most!
    Cesta ven vede přes Most! vydáno 4. 4. 2019 13:50 Tři herecké hvězdy kultovního seriálu Most! Zdeněk Godla, Klaudia Dudová a Julek Oračko se připomenou ve filmu, který jim nastartoval kariéru. Oceňovaný snímek Petra Václava Cesta ven ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.