Zpravodajství Ostrava

Region Šumpersko má svá biojatka

Velikost textu:

Vysoké Žibřidovice - Ve Vysokých Žibřidovicích na Šumpersku zahájila svůj provoz jediná biojatka v regionu. Dříve museli chovatelé vozit svůj dobytek z ekologických chovů na bioporážku desítky kilometrů. Zvíře zabité na klasických jatkách přišlo o značku bio a farmáři o zisk.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Bio maso je chutnější a stravitelnější. Dobytek nesmí vidět, jak řezník zabíjí jiné zvíře a být ve stresu. Maso pak musí několik dní zrát.

přehrát video
Reportáž Moniky Bezuchové

Farmáři z Vysokých Žibřidovic už nechtěli přicházet o zisky. Jako prvododavatelé nedostali ani polovinu z konečné ceny masa. Zbytek peněz si mezi sebe rozdělila jatka a prodejci. Teď budou maso sami i balit dodávat. Na farmě mají zatím vyčleněno k porážce zhruba sto kusů. Podle vedení tak jatka budou fungovat z vlastních kapacit až do listopadu. "Nabídneme tuto možnost i našim kolegům. Buď budeme dobytek vykupovat a potom porážet, nebo to budeme dělat pro ně ve mzdě," informoval František Winter, společník farmy.

Okolní zemědělci možnost porážet svůj skot přímo v regionu přivítají. Například z biofarmy v nedalekých Hanušovicích musí vozit dobytek až do Letohradu. 

Podle organizace, která vydává bio certifikáty, počet ekologických zemědělců roste zejména posledních pět let. Jen jatek už je v Česku skoro třicet.

Vedle porážek má řada ekologických zemědělců vlastní bourárny. "Zjistili, že když maso budou sami prodávat, tak zvířata zhodnotí," upřesnil Milan Berka, ředitel společnosti Kontrola ekologického zemědělství.

"Trh se obohatí, rozšíří a myslím si, že už vzniká okruh spotřebitelů, který tyto výrobky vyhledává," uvedla Kateřina Mračková, ředitelka, Krajské agentury pro zemědělství a venkov.

Farmáři z Vysokých Žibřidovic by chtěli porážet dvě až tři krávy nebo ovce týdně a maso pak prodávat nejdříve lidem v regionu, později do velkoobchodům. Záleží jim také na tom, aby bylo k dostání za přijatelné ceny. 

Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Ducháčku, kde to jsme? To nevím, pane, ale UŽ TAM BUDEM?
    Ducháčku, kde to jsme? To nevím, pane, ale UŽ TAM BUDEM? vydáno 20. 11. 2018 13:44 Továrník a jeho pomocník Ducháček se chystají do vesmíru! A to v připravovaném dětském soutěžním pořadu „Už tam budem?“, který v mnohém navazuje na úspěšné cykly „U6 - ...
   • Hukvaldská obora se rozezněla zpěvem a hudbou
    Hukvaldská obora se rozezněla zpěvem a hudbou vydáno 16. 11. 2018 16:14 Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka věnovaný stému výročí československé státnosti vyvrcholil koncertem pod širým nebem v rodišti samotného skladatele. Filharmonie ...
   • Bojovníci proti totalitě
    Bojovníci proti totalitě vydáno 15. 11. 2018 13:38 Den boje za svobodu a demokracii každoročně připomíná dvě události moderních českých dějin spojených se studenty vysokých škol. Většině Čechů se jako první, a možná i jako ...
   • Chtěla jsem natočit něco odlišného, říká Zora Cejnková
    Chtěla jsem natočit něco odlišného, říká Zora Cejnková vydáno 14. 11. 2018 15:35 První řada projektu Dovolená ve starých časech vynesla režisérce a scénáristce Zoře Cejnkové prestižní ocenění Eurovision Creative Forum Berlin za druhý nejlepší TV formát Evropy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.