Zpravodajství Ostrava

Držitel Nobelovy ceny je v Ostravě

Velikost textu:

Ostrava - Nevolte konvenční cesty, nechte pracovat fantazii - to je vzkaz, který do Ostravy přivezl držitel Nobelovy ceny za fyziku, profesor Albert Fert z Francie. Vrcholné ocenění získal v roce 2007 za objev obří magnetorezistence neboli GMR. Ve společnosti studentů a odborníků z Vysoké školy báňské-Technické univerzity stráví Albert Fert dva dny.

 

Albert Fert, držitel Nobelovy ceny za fyziku 2007
Albert Fert, držitel Nobelovy ceny za fyziku 2007

Charismatický Francouz Albert Fert přitom váhal, jestli nebýt raději umělcem. Nakonec umělcem vlastně je, i když v přírodní vědě. "Berme fyziku jako něco blízkého. Fyzika není abstraktní, jsou to věci, které vidíme očima a také srdcem," uvedl držitel Nobelovy ceny za fyziku 2007.

 

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Jeho přednášku si do auly ostravské technické univerzity přišlo poslechnout více než šest stovek studentů.

Fertův vynález – obří magnetorezistence – umožňuje skladování velkých objemů dat na malých harddiscích. Díky ní vlastně i studenti na přednášce používají notebooky, chytré telefony nebo tablety, které se vejdou do kapsy. Albert Fert je přijel inspirovat – nebojte se fyziky.

Je to náročné studium, ale pak následuje skoro jisté zaměstnání, pokud ho dokončíte. A když se zadaří, tak třeba i Nobelova cena.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.