Zpravodajství Ostrava

Do Ostravy dorazila první část superpočítače

Velikost textu:

Ostrava - V Ostravě začínají stavět superpočítač, který má být jedním z nejvýkonnějších v celé Evropě a s prvními výpočty se počítá už v tomto roce.  Do areálu Vysoké školy báňské dnes dorazil kontejner s jeho první částí. O jeho využití už projevily zájem nejen automobilové a letecké společnosti, ale také vědci.

 

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Otevřít galerii
 • Ilustrační foto zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/45/4489/448883.jpg?1363628420
 • Ilustrační foto zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Pracovníci Vysoké školy báňské si před transportem z Francie osobně kontrolovali přípravu prvních částí superpočítače. Ten byl za přísných bezpečnostních podmínek převezen ve speciálním kontejneru. Podle slov Martina Palkoviče, ředitele IT 4 Innovations, sloužila cesta do Francie k tomu, aby si prověřili způsob kompletace a především skutečnost, že vše funguje tak, jak má.

přehrát video
Reportáž Pavlíny Daňkové

Krátce po poledni vyložil v Ostravě jeřáb kontejner se záložními zdroji budoucího superpočítače. Zařízení, které dorazilo, vyjde na více než 90 milionů korun. Ostraha ho proto bude hlídat 24 hodin denně.

"Tento superpočítač má být jeden z největších, ne-li největší, v Evropě a takové pracoviště samozřejmě přitáhne zájem celé řady výzkumníků a zdaleka ne jen z České republiky," uvedl Vilém Novák z Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování z Ostravské univerzity.

Modelování aut, letadel, výpočty ve zdravotnictví a genetice. Na to všechno jsou už v Ostravě připraveni. Zbývá vybrat jméno. Z řad obyvatel kraje přišlo už 5 tisíc návrhů. Mezi návrhy je řada názvů, které odkazují na Ostravu, Chachara, Baník, haldu apod. Další skupinou návrhů, které jsou velmi populární, jsou odkazy na scifi literaturu nebo IT tématiku. Zazněly návrhy jako Scheldon, Holy, Červený trpaslík nebo Centrální mozek lidstva.

Další část superpočítače dorazí do Ostravy na konci března. Jeho křest se potom uskuteční v květnu. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.