Zpravodajství Ostrava

Opavské OKO zve na čaj, přednášky a poezii do mongolské jurty

Velikost textu:

Opava - Lidé z Opavy si teď mohou zvenku i zevnitř prohlédnout pravou mongolskou jurtu. Sdružení Jurta pro život ji půjčilo Opavské kulturní organizaci. Stojí v sadech nedaleko Obecního domu. Tradiční obydlí kočovných kmenů z Asie a Středního východu přechodně slouží jako čajovna a místo pro pořádání cestopisných přednášek nebo čtení poezie.

Jurta pro život
Jurta pro život

Jednoduché obydlí stanového typu, které uvnitř nabízí nečekané pohodlí, patří každé dopoledne těm nejmenším. Děti z mateřských a základních škol se tam pomocí her dozví, kdo a jak jurtu staví, jak se v ní chovat. A zájem předčil všechna očekávání.

"Hned během prvního týdne, kdy jsem obeslala školy s touto nabídkou, jsme měli plno," říká lektorka Opavského kulturní organizace (OKO) Simona Juchelková.

"Je to totiž fajn příležitost seznámit děti s mongolskou kulturou. Ukázat jim jurtu je něco jiného, než si o ní jen povídat," chválí nápad OKA učitelka Mateřské školy Pekařská Lucie Kováčová.

přehrát video
Reportáž Květy Gebauerové

Jakmile děti v poledne odejdou, je jurta volně přístupná. V příjemném prostředí a teple si tam zájemci mohou dát čaj nebo svařené víno. A odpoledne začíná kulturní program. Jurta má sedm metrů v průměru a patří mezi střední velikosti. Pochází skutečně z Mongolska, patří sdružení Jurta pro život.

Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Hukvaldská obora se rozezněla zpěvem a hudbou
    Hukvaldská obora se rozezněla zpěvem a hudbou vydáno 16. 11. 2018 16:14 Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka věnovaný stému výročí československé státnosti vyvrcholil koncertem pod širým nebem v rodišti samotného skladatele. Filharmonie ...
   • Bojovníci proti totalitě
    Bojovníci proti totalitě vydáno 15. 11. 2018 13:38 Den boje za svobodu a demokracii každoročně připomíná dvě události moderních českých dějin spojených se studenty vysokých škol. Většině Čechů se jako první, a možná i jako ...
   • Chtěla jsem natočit něco odlišného, říká Zora Cejnková
    Chtěla jsem natočit něco odlišného, říká Zora Cejnková vydáno 14. 11. 2018 15:35 První řada projektu Dovolená ve starých časech vynesla režisérce a scénáristce Zoře Cejnkové prestižní ocenění Eurovision Creative Forum Berlin za druhý nejlepší TV formát Evropy.
   • Doktor Martin řeší záhadu v Beskydech
    Video
    Doktor Martin řeší záhadu v Beskydech vydáno 13. 11. 2018 13:11 Úspěšný seriál České televize Doktor Martin má svůj film! Vrací se v něm svérázný beskydský lékař, kterého tentokrát fanoušci televizní série poznají i jako detektiva. V ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.