Zpravodajství Ostrava

Mobilní hospic pomáhá rodinám pečovat o nevyléčitelně nemocné děti

Velikost textu:

Ostrava - Nevyléčitelně nemocné děti, kterým už lékaři nedokáží pomoci, nemusí zůstat v nemocnici. V moravskoslezském kraji jim může pomoct mobilní dětský hospic Ondrášek. V České republice první a zatím jediný.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Tři zdravotní sestry a dvě dětské lékařky se v mobilním hospicu momentálně starají o tři děti. Všechny mají neurologickou diagnózu.

"Pokud se vyjeví nějaký problém, zavoláme do Ondrášku, tam se nám ozve sestřička, která drží pohotovost," říká matka nemocného Lukáše Zuzana Tvarůžková. Sestra okamžitě sedne do auta a s potřebnými léky vyrazí k dítěti. Pokud na místě zjistí, že je nutný zásah lékaře, přivolá jej.

přehrát video
Reportáž Ivy Bartoňové

Mobilní hospic poskytuje rodinám nejen zdravotní, ale i psychickou pomoc.  "Pomáhá nám to zvládnout, také připravit se na to, co nás čeká. Pokud to bude jenom trochu možné, chceme mít Lukáška do poslední chvíle doma," říká Zuzana Tvarůžková.

"I když medicína má neuvěřitelné možnosti, nemá je neomezené. Cílem je odtabuizovat smrt a havně umožnit dětem, aby mohly být co nejdéle ve svém přirozeném prostředí," vysvětluje dětská lékařka Květoslava Stružová.

Sestry absolvovaly speciální kurzy v sousedním Polsku, kde mají s dětskými hospici zkušenosti. "Sanžíme se o profesionální přístup, ale samozřejmě, když nám dítě umírá, tak si to nosíme domů," říká vrchní sestra mobilního hospicu Bronislava Husovská.

Rodiče, ani zdravotní pojišťovny hospicovou pomoc neplatí. Peníze získávají od sponzorů nebo nadací. Třistapadesát tisíc dostal hospic ze sbírky Pomozte dětem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Čechomor oslavil třicátiny
    Čechomor oslavil třicátiny vydáno 21. 1. 2019 07:05 Hrávali pro náhodné kolemjdoucí nebo hospodské hosty. Toužili dělat pořádný bigbít. A nad lidovkou ohrnovali nos. Kdo by to byl dnes do Čechomoru řekl?! Nový dokumentární snímek ...
   • Rozjezd, jak má být
    Rozjezd, jak má být vydáno 12. 1. 2019 06:14 S novým kalendářním rokem Televizní studio Ostrava vylepšuje signál přímých přenosů. Dlouho očekávaný osmikamerový přenosový vůz s HD rozlišením dorazil do Ostravy a stal se ...
   • Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem
    Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem vydáno 8. 1. 2019 14:16 Když se bojí - tak pořádně. Když je odvážný - tak jako superhrdina. Strážmistr Topinka, ochránce pořádku v beskydském městečku Protějov, svou práci bere jako poslání a žádný ...
   • Narozena 1918
    Narozena 1918 vydáno 4. 1. 2019 16:01 Životní osudy pamětnice narozené v roce 1918, které se přirozeně prolínají s osudy československého státu, přibližuje unikátní dokument Evy Tomanové. Dnes stoletá Vlastimila ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.