Zpravodajství Ostrava

Mobilní hospic pomáhá rodinám pečovat o nevyléčitelně nemocné děti

Velikost textu:

Ostrava - Nevyléčitelně nemocné děti, kterým už lékaři nedokáží pomoci, nemusí zůstat v nemocnici. V moravskoslezském kraji jim může pomoct mobilní dětský hospic Ondrášek. V České republice první a zatím jediný.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Tři zdravotní sestry a dvě dětské lékařky se v mobilním hospicu momentálně starají o tři děti. Všechny mají neurologickou diagnózu.

"Pokud se vyjeví nějaký problém, zavoláme do Ondrášku, tam se nám ozve sestřička, která drží pohotovost," říká matka nemocného Lukáše Zuzana Tvarůžková. Sestra okamžitě sedne do auta a s potřebnými léky vyrazí k dítěti. Pokud na místě zjistí, že je nutný zásah lékaře, přivolá jej.

přehrát video
Reportáž Ivy Bartoňové

Mobilní hospic poskytuje rodinám nejen zdravotní, ale i psychickou pomoc.  "Pomáhá nám to zvládnout, také připravit se na to, co nás čeká. Pokud to bude jenom trochu možné, chceme mít Lukáška do poslední chvíle doma," říká Zuzana Tvarůžková.

"I když medicína má neuvěřitelné možnosti, nemá je neomezené. Cílem je odtabuizovat smrt a havně umožnit dětem, aby mohly být co nejdéle ve svém přirozeném prostředí," vysvětluje dětská lékařka Květoslava Stružová.

Sestry absolvovaly speciální kurzy v sousedním Polsku, kde mají s dětskými hospici zkušenosti. "Sanžíme se o profesionální přístup, ale samozřejmě, když nám dítě umírá, tak si to nosíme domů," říká vrchní sestra mobilního hospicu Bronislava Husovská.

Rodiče, ani zdravotní pojišťovny hospicovou pomoc neplatí. Peníze získávají od sponzorů nebo nadací. Třistapadesát tisíc dostal hospic ze sbírky Pomozte dětem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Nejlepší dramatický televizní seriál loňského roku? Dabing Street!
    Nejlepší dramatický televizní seriál loňského roku? Dabing Street! vydáno 23. 3. 2019 23:20 Letošní 26. ročník prestižní soutěže Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2018 ocenil v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál loňského roku Dabing Street ...
   • Kdo tady blbne?
    Kdo tady blbne? vydáno 22. 3. 2019 11:15 Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní ...
   • Umění v papučích aneb Blíž už to nejde
    Umění v papučích aneb Blíž už to nejde vydáno 19. 3. 2019 20:52 Když se umění přezuje z tvrdých polobotek do měkkých papučí, odhoďte smoking i divadelní kukátko a zapomeňte na frontu na chlebíček. Bezprostřední umělecký zážitek totiž míří ...
   • „Spoločne bez hraníc“ / „Společně bez hranic“
    „Spoločne bez hraníc“ / „Společně bez hranic“ aktualizováno 12. 3. 2019 10:57 Krásná příroda, půvabný folklór, zajímavé osudy, ale hlavně skutečný domov, jehož celistvost neruší ani státní hranice. Pohled na současnost i historii unikátního prostoru mezi ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.