Zpravodajství Ostrava

V Ostravě začíná platit povinné čipování psů

Velikost textu:

Ostrava - Město Ostrava zavádí další povinnost pro majitele psů - musí je nechat čipovat. Zaplatit to musí sami. A pokud nebudou nařízení respketovat, hrozí jim pokuta. Mnozí lidé jsou proti tomu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nela je šestiletá fenka jorkšírského teriéra. Stejně jako ostatní psi z Ostravy bude i ona muset mít v sobě čip. Její majitel s tím ale nesouhlasí.

"Každý pes se bojí bolesti. Vím, jak se chovají u veteriáře. A vpich do těla bolí, zvláště do krku," vysvětluje majitel Nely Petr Hadaščok.

přehrát video
Reportáž Alexandry Přečkové

Čipování má pomoci hlavně při identifikaci ztracených psů. Každý čip má v sobě číselný kód, podle kterého se dá dohledat, komu pes patří.

Veterinář Jan Nytra vysvětluje, že čip vypadá jako malá injekční stříkačka s hrotem. Zavádí se na levé straně krku. "Je to podobně bolestivé jako při vakcinaci," říká Nytra.

Někteří pejskaři však prohlašují, že čipování stejně k ničemu dobrému nebude. "Kdo psa přihlásit nechce, tak ho určitě nenchá ani čipovat," míní Štefan Šustai, který má také psa.

V Ostravě stojí čipování od 500 do 800 korun. Třeba v Karviné ho majitelé psů mají zdarma, plně ho hradí město. Ostravští pejskaři ale budou muset čip zaplatit z vlastní kapsy.

A to je další důvod, proč řada Ostravanů s vyhláškou nesouhlasí. Proti čipování už vznikla i petice. "Je to naprosto zbytečný výdaj," tvrdí Petr Hadaščok a další majitel psa Miroslav Revenda dodává: "Už tak platíme za psy vysoké poplatky a toto je další výdaj," zlobí se muž.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská vysvětluje, že obec není povinna na čipování přispívat, avšak městské obvody, které poplatky za psy vybírají, je dotovat mohou.

Jak městské obvody pejskařům pomůžou a jestli vůbec, zatím nikdo neví. Dosud museli být v Ostravě očipovaní jen psi v útulku. Jestli mají čip i všichni ostatní, to budou už od zítřka v ulicích kontrolovat městští strážníci.

"Zatím budou kontroly pouze preventivní. Strážníci pejskaře upozorní na novou povinnost. Už příští rok ale budou dávat pokuty. Za to, že majitel nenchá psa čipovat, může zaplatit na místě i tisíc korun," upozorňuje mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Udržitelný Palacký: parta, která se nedá
    Udržitelný Palacký: parta, která se nedá vydáno 16. 5. 2019 08:46 Plýtvání, rozmařilost a plastové zlozvyky nahradit šetrností vůči planetě, na níž žijeme. Naučit se přemýšlet jinak, žít udržitelněji. Parta podobně naladěných studentů ...
   • Dabing Street zabojuje v Monte Carlu o tři trofeje
    Dabing Street zabojuje v Monte Carlu o tři trofeje vydáno 15. 5. 2019 09:35 Komediální seriál Dabing Street má trojitou šanci na Zlatou nymfu, ocenění prestižního Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu. Příběh dabingového studia Zero jdoucího ke ...
   • Je tu šance na rekord. Ale co počasí?
    Je tu šance na rekord. Ale co počasí? vydáno 14. 5. 2019 12:50 Ostravský tým Dobrého rána se v pátek pokusí o výškový vysílací rekord: oblíbený pořad se přihlásí ze špičky Pradědu. Štáb čeká 150 minut živého vysílání ve výšce 1491 ...
   • Fronta až za dva rohy, ale lidé si televizní den užili
    Fronta až za dva rohy, ale lidé si televizní den užili vydáno 9. 5. 2019 10:32 Ostravské studio České televize hlásí rekordní účast, o Dni otevřených dveří se přišlo podívat 3 600 lidí. Užili si návštěvu televizního zázemí, zábavu venku i setkání ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.