Zpravodajství Ostrava

Studenti olomoucké konzervatoře se opět bouří

Velikost textu:

Olomouc - Proti odvolání ředitele se opět bouří studenti olomoucké konzervatoře. O odvolání rozhodla Českobratrská církev evangelická, která školu zřizuje. Studenti dávali lidem podepisovat petici. Stalo se tak v rámci koncertu na Horním náměstí, který uspořádali na protest. Kvůli krokům zřizovatele chtějí studenti z akademie odejít a založit novou pod hlavičkou kraje.

Protesty studentů
Protesty studentů

S bojovnou písní na rtech odjížděli začátkem měsíce studenti Konzervatoře evangelické akademie demonstrovat do Prahy. Chtěli vědět, proč vedení odvolalo ze dne na den ředitele školy. Dozvěděli se jen to, že personální změny musí respektovat. Proto znovu vyrazili do ulic. Zřizovatel totiž údajně nepřipustil žádnou debatu, navíc dosadil do vedení novou ředitelku. Mladí hudebníci tak mají pocit, že se svým jednáním snaží školu rozvrátit. „Politickým rozhodnutím je škola nezrušitelná, ale pokud nějakými kroky tu školu destabilizují a položí se sama, tak to je možné,“ obává se zástupce odborů pedagogů KEA Robert Mimra. Studenti se proto snaží sesbírat pomocí takzvané petiční houpačky podpisy, aby mohli založit novou hudební školu pod křídly Olomouckého kraje. Petice koluje i mezi studenty a pedagogy – podepsalo ji téměř 80 procent z nich.

přehrát video
Reportáž Moniky Bezuchové

Kraj by se ovšem konzervatoře ujal jen se souhlasem Českobratrské církve. Ta chce ovšem školu vést i nadále. Současný zřizovatel navíc nařčení studentů striktně odmítá. Ředitele neodvolal, že by chtěl konzervatoř rozvrátit, ale kvůli změně školského zákona. „Rada rozhodně nechce situaci destabilizovat. Rozhodně má zájem, aby profesoři i studenti měli podmínky ke své práci,“ tvrdí mluvčí Českobratrské církve evangelické Tomáš Najbrt. Dnes byl na pedagogické radě navíc představen nový ředitel – Pavel Zatloukal. Ve funkci bude příštích 6 let, což je podle zřizovatele další signál, že se školou počítá.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.