Zpravodajství Ostrava

Paraglidisté v Beskydech bojují za lepší podmínky

Velikost textu:

Třinec - Spor na Javorovém vrchu v Beskydech vypukl mezi novým nájemcem areálu a paraglidisty z Beskydské školy létání, která tam provozuje paragliding. Vadí jim zvýšený nájem a tahanice kolem vybudování nové startovací plochy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pestrobarevné padáčky vznášející se nad Třincem. Lákadlo, které na Javorový láká řadu turistů. Beskydská škola létání tam kurzy paraglidingu dělá už deset let. Teď se ale změnily podmínky a ty největší škole létání v Česku nevyhovují. „My se nebráníme přispět na provoz, ale momentálně je to pětkrát víc, než to bylo třeba loni nebo předloni,“ uvedl hlavní instruktor Dalibor Carbol. Ještě loni měly školy, které se kurzy létání živí, možnost vybrat si: platit 100 korun na jednoho žáka na den, nebo roční paušál 20 tisíc korun. Podle Dalibora Carbola byl paušál výhodný právě pro velké školy. Nový nájemce ho ale nezavedl. „Já jsem vstupoval do výběrového řízení na tento areál se záměrem nastavit pro všechny rovné podmínky,“ řekl nájemce areálu Javorový vrch Jiří Valenta.

přehrát video
Reportáž Alexandry Přečkové

 

Tím ale neshody mezi oběma stranami zdaleka nekončí. Paraglidisté z Beskydské školy létání mají na Javorovém velké plány. Chtějí vybudovat nové, bezpečnější startoviště. A právě za jeho vybudování už sepsali petici. Ani v tom se totiž neshodnou s nájemcem. Ten, přestože uznává, že stávající startovací plocha může být při severozápadním proudění nebezpečná, navrhuje jiné řešení. Místo vybudování nového startoviště chce pouze rozšířit to současné. „Není to žádný truc z mé strany. Je to snaha zachránit svou investici a zlepšit kvalitu létání,“ tvrdí nájemce areálu Jiří Valenta.

„Vykácení těch lesů k rozšíření té startovací plochy té situaci nepomůže, ty turbulence vznikají za terénní hranou, která je ještě dál,“ oponuje Slavomír Tmej z občanského sdružení Piloti v Beskydech. Paraglidisté chtějí, aby jim s realizací nového startoviště pomohlo město. Petici, která už má více než dva tisíce podpisů, předají úředníkům do poloviny června.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.