Zpravodajství Ostrava

Školy v Poličné a Krhové jsou zachráněny

Velikost textu:
aktualizováno 15. 12. 2011 17:11

Valašské Meziříčí - Základní školy v Krhové a Poličné zánik nečeká. Kvůli obavám z odtržení obou městských částí od Valašského Meziříčí se zastupitelé rozhodli jejich zrušení zneplatnit. Návrhy na vyhlášení referenda o odtržení obcí dnes ovšem zastupitelé neschválili. Přestože lidé nasbírali dostatečný počet podpisů, žádosti nebyly doručeny v zákonné patnáctidenní lhůtě k projednání návrhu.

Za svoji školu se postavily i děti
Za svoji školu se postavily i děti
Otevřít galerii
 • Za svoji školu se postavily i děti zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Žáci základní školy v Poličné zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Žáci základní školy v Poličné zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • ZŠ v Poličné zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Plán optimalizace byl ještě včera večer na programu jednání zastupitelstva. Jednání mělo být radikální, podle zákulisním informací měla být zrušena další základní škola na Masarykově ulici. Ale dnes ráno bylo všechno jinak - projednávání optimalizace zastupitelé na poslední chvíli stáhli z programu. Politické kluby se totiž neshodly na podobě třetí etapy optimalizace. 

Následně zastupitelé nečekaně zrušili rozhodnutí o uzavření škol v Poličné i Krhové. Důvod? Politici se obávali odtržení obou městských částí. Školy tak budou fungovat dál.

Obyvatelé obcí stále usilují o referendum

Lidé z Poličné a Krhové dali už před několika týdny najevo, že pokud školy zaniknou, už nebudou chtít být součástí Valašského Meziříčí. Už včera zástupci obou částí odevzdali na radnici petice se žádostí o vypsání referenda. V tisícové Poličné ji podepsalo 798 obyvatel, k vypsání referenda by přitom stačilo jen 450 lidí. Přesto návrh na vyhlášení referenda zastupitelé neschválili. Podpisové archy totiž nebyly doručeny v zákonné lhůtě 15 dní na projednání návrhu.

O referendum budou obyvatelé obcí přesto usilovat dál. "Podmínky jsme už splnili. Takže referendum určitě bude," tvrdí předseda osadního výboru Poličná Vladimír Místecký (KSČM).

Podle tajemníka radnice Josefa Matochy se dá očekávat, že vyhlášením referenda v Krhové a Poličné se bude zastupitelstvo zabývat i na svém lednovém zasedání.

I když zastupitelé konání referenda neodsouhlasili, kvůli petici jej nakonec nejspíše budou muset vyhlásit. Úřad má 15 dnů na formální kontrolu platnosti obou petic, pokud budou v pořádku, tak lednové zastupitelstvo musí formálně konání referenda odsouhlasit. Hlasování by se pak konalo v březnu přístího roku.

Pokud by se v referendu Poličná a Krhová rozhodly odtrhnout, znamenalo by to pro Valašské Meziříčí ekonomickou ztrátu. Například Krhová má na svém katastru městskou skládku a navíc vlastní 300 hektarů lesa.

Vedení města se snažilo obyvatelům Poličné vysvětlit své rozhodnutí
Vedení města se snažilo obyvatelům Poličné vysvětlit své rozhodnutí

Zrušení škol v Poličné a Krhové odsouhlasili zastupitelé naprostě nečekaně

Plán schválili 10. listopadu zastupitelé Valašského Meziříčí při avizovaném projednávání optimalizace škol ve městě. Pro všechny byla zpráva o zrušení školy v Poličné a Krhové naprosto nečekaná. Komise, která plán optimalizace připravovala, totiž navrhla zrušení Základní školy Žerotínova. Vedení Valašského Meziříčí patrně ustoupilo nátlaku rodičů dětí ze Základní školy Žerotínova, kteří začali proti zvažovanému rušení školy sepisovat petici.

V současné době má Valašské Meziříčí v základních školách volných 990 míst. Zrušením škol v Poličné a Krhové by zaniklo 200 míst, v případě Žerotínovy by to znamenalo úbytek 400 míst.

přehrát video
Reportáž Josefa Kvasničky


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.