Zpravodajství Ostrava

Sociální pracovníci radí v rámci Týdne rané péče rodičům postižených dětí

Velikost textu:

Ostrava - Domov je doma. Takové je letošní motto Týdne rané péče, který dnes odstartoval v patnácti městech České republiky. Sociální pracovníci v něm chtějí ukázat, jak mohou pomoci rodinám se zdravotně postiženým dítětem, aby nekončilo v nejrůznějších ústavech. V Moravskoslezském kraji docházejí do osmdesáti domácností.

Týden rané péče
Týden rané péče
Otevřít galerii
 • Týden rané péče zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Týden rané péče zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Rodina Kučerových z Ostravy. Maruška má tři roky. Je postižená tělesně i mentálně a navíc je slabozraká. „Byl to komplikovaný porod, ale šli jsme domů se zdravým dítětem a po půl roce jsme zjistili, že není tak pohyblivá, jak by měla,“ vzpomíná Marcela Kučerová. Diagnóza - dětská mozková obrna. Maruška navíc nevnímala žádné hračky, které nevydávají zvuk. „Reagovala jedině na naše mluvené slovo, na vizuální vjemy vůbec,“ říká Marcela Kučerová.

„Tím, že máme už starší zdravou dceru, tak jsme vůbec nevěděli, jak se starat o to nemocné dítě,“ dodává. Rodiče se dozvěděli o existenci rané péče a požádali o pomoc. Za Maruškou začala pravidelně docházet poradkyně. Přináší nejrůznější pomůcky a učí rodiče, jak s Maruškou pracovat a jak s ní komunikovat.

přehrát video
Reportáž Drahomíry Račákové

 

A pokroky se začínají postupně dostavovat. „Když se začne pracovat na tom, co není úplně v pořádku, co nejdříve, tím je větší šance, že se něco povede spravit,“ tvrdí poradkyně rané péče Petra Kelarová. „Ale my považujeme za největší úspěch to, že rodina zůstane s dítětem, dítě nepřijde do ústavu a je doma,“ dodává Kamila Vašutová ze Střediska rané péče. Poskytovatelé rané péče chtějí, aby se o nich vědělo a lidé jim věřili. Kampani Domov je doma věnují celý tento týden. Střediska rané péče poskytují svým klientům služby zdarma. Jejich pracovníci navštěvují v současné době v České republice zhruba 1700 rodin.

Kontakt na autora reportáže: drahomira.racakova@ceskatelevize.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.