Zpravodajství Ostrava

V Ostravě vznikne superuniverzita

Velikost textu:

Ostrava - Třetí největší univerzita by měla vyrůst v Ostravě. Vysoká škola báňská - technická univerzita Ostrava (VŠB-TU) a Ostravská univerzita se chtějí spojit. Vedení obou škol už mají konkrétní plán. Na tahu je teď ministerstvo školství, které má sloučení finančně podpořit.

Ostravská univerzita
Ostravská univerzita

S plánem přišli rektoři obou univerzit. Vzniklá škola by totiž měla daleko větší možnosti pro získání peněz na výzkum, stoupl by i její význam. "Bude to univerzita v Česku ojedinělá tím, že nebude čistě humanitní nebo čistě technická, ale bude obě tyto disciplíny spojovat dohromady," řekl Ivo Vondrák, rektor (VŠB-TU). Spojením obou škol by vznikla univerzita s třinácti fakultami a bezmála pětatřiceti tisíci studenty.

přehrát video
Reportáž Ivy Kubankové

Vláda plánuje vznik výzkumných univerzit, které bude dotovat. Má jich být maximálně pět. Obě ostravské školy by tento status rády získaly a společně mají mnohem větší šanci. "Je otázka, jestli na to ministerstvo najde finance a projeví podporu, bez které to nejde," míní rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. Ministerstvo školství záměr přivítalo a nyní čeká, zda ho obě školy zahrnou do svých strategických plánů na rok 2012.

Sloučení obou škol vítají i studenti. Společné superuniverzity by se měli dočkat v roce 2014. Zda se ministerstvo školství rozhodne financovat její provoz, se uvidí za dva týdny.

Kontakt na autora reportáže: iva.kubankova@ceskatelevize.cz
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
    Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy vydáno 21. 8. 2019 09:40 Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo ...
   • Smích léčí, věří režisér komedie
    Smích léčí, věří režisér komedie vydáno 16. 8. 2019 05:50 Rodilý Newyorčan zdědí zámek Kostka, rozpadající se rodové sídlo v Čechách. Na zaskočeného zámeckého pána, jeho temperamentní ženu a dceru Marii čeká v novém domově ...
   • Hodinářův učeň to s časem umí
    Hodinářův učeň to s časem umí vydáno 13. 8. 2019 12:07 Někdy se líně vleče a někdy letí jako splašený, co jsou tohle za čáry? Říši času, hodin i hodinek důvěrně zná Urban. Hodinářův učeň.
    Stejnojmenná česko-slovenská pohádka ...
   • Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
    Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská vydáno 7. 8. 2019 09:02 Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize. Schránka s heslem ukrytá u Slezskoostravského ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.