Zpravodajství Ostrava

Skromný a plachý Ladislav Lábus. ČT odvysílá portrét jednoho z nejvýraznějších českých architektů současnosti

Velikost textu:

Architekt Ladislav Lábus je znám svou skromností a uzavřeností. Nevyčnívá z davu, mluví tiše ale s rozvahou. Tvůrci dokumentárního portrétu byli postaveni před nelehký úkol. Jak zpovídat člověka, který se vyjadřuje nejraději svou prací tak, aby přirozeně představil nejen své stavby, ale také sebe? Diváci film uvidí v úterý 7. října od 20:15 na ČT art.

Architekt Ladislav Lábus
Architekt Ladislav Lábus

„Ladislav Lábus je bezesporu mistrem fantasticky propracovaných a dokonalých rekonstrukcí u nás, ale jak jsme se blíže poznávali a natáčeli, začala jsem cítit, že pan architekt je velmi empatický člověk, který se snaží vcítit do majitele, pro kterého dům staví. přemýšlí do takových detailů, že nad tím člověk žasne,“ říká režisérka Adéla Sirotková a dodává: „Práce dokumentaristy je krásná v tom, že jste vždycky pohlcen tím, co děláte. Takže, i když dnes bydlím v historickém centru Prahy, konečně chodím s hlavou zvednutou a prohlížím si architekturu. Tak jako to dělají turisté na výletě v metropoli, ale kde my ‚místní‘ máme hlavu sklopenou.“

Právě jí se podařilo odhalit, že Ladislav Lábus je nejen schopný architekt, ale i vtipný glosátor a popularizátor architektury, který se svým suchým humorem představuje zdatného nadhazovače svému bratrovi, herci Jiřímu Lábusovi. Film také ukazuje, jak architektonická díla Ladislava Lábuse odrážejí jeho charakter. Nederou se provokativně na odiv, jejich okázalost je na první pohled nenápadná a jejich výlučnost člověk odhaluje postupně. O jeho osobnosti se dozvídáme nejen pomocí jeho vlastních výpovědí, ale i prostřednictvím názorů rodiny a spolupracovníků, mezi nimiž nechybí Alena Šrámková, Josef Pleskot, Lenka Dvořáková nebo Rostislav Švácha.

Bratři Ladislav a Jiří Lábusovi
Bratři Ladislav a Jiří Lábusovi

„Adéla Sirotková dokázala rozmluvit introverta a zároveň divákovi zprostředkovat autentický pocit vnímání architektury na vlastní kůži, včetně zcela pragmatického dotazu, kdo vlastně v naprosto dokonalých, uživatelsky vlídných, do přírody ústrojně zasazených a tím pádem také hodně prosklených domech, umývá všechna okna,“ uzavírá kreativní producentka Lenka Poláková.

scénář a režie: Adéla Sirotková // námět a dramaturgie: Kamila Teslíková // kamera: Patrik Hoznauer, Jan Kníže, David Ployhar // výkonná producentka: Olga Grossmannová


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.