Zpravodajství Ostrava

Festivalově úspěšné Budiž světlo se těší do kin

Velikost textu:

Čeští i slovenští filmoví diváci jej teprve uvidí a mají pádný důvod ho nepromeškat: snímek Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa sbírá jednu cenu za druhou. Celovečerní hraný koprodukční film získal čerstvě Grand Prix na Almaty Film Festivalu v Kazachstánu a na BIAFF v Gruzii.

Dvě mezinárodní Grand Prix pro Budiž světlo během jednoho víkendu
Dvě mezinárodní Grand Prix pro Budiž světlo během jednoho víkendu

„Ceny jsou dalšími radostmi k řadě předešlých úspěchů, které film na festivalech a u odborné veřejnosti sklízí. Teď si hlavně přejeme, aby na něj všude, kde se bude promítat, chodili diváci, protože je v dnešní době mimořádně potřebné tento skvělý film vidět,“ říká Kateřina Ondřejková, jejíž Tvůrčí producentská skupina snímek za Českou televizi koprodukovala. „Přečetla jsem si scénář a zastavil se mi dech. Příběh zprvu může vzbudit dojem, že jde o rodinné drama. Má však přesah. Syn doma nenachází autoritu u svého otce, který jezdí za prací do Německa, a tak ji hledá jinde. Konkrétně mezi domobranou, což jsou vlastně náckové krytí katolickou církví. Vrstev je tam mnohem víc. Je to silná výpověď o křehkosti doby spojené s věkem dospívání. O tom, jak někdo, kdo má navrch, dokáže slabší ovládat a využívat a jak strašlivý dopad to může mít na naše soukromé životy.“

Budiž světlo - Milan Ondrík
Budiž světlo - Milan Ondrík
Více fotek
 • Budiž světlo - Milan Ondrík zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/76/7526/752569.jpg
 • Příběh obyčejného člověka zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/76/7526/752571.jpg
 • V hlavní roli Milan Ondrík zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/76/7526/752570.jpg
 • Společné Vánoce zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/76/7526/752572.jpg

Emotivní příběh čtyřicátníka Milana, který se nevrátí za lukrativním platem do Německa, protože ho především potřebuje vlastní rodina, už dříve získal několik ocenění. Představitel hlavní role Milan Ondrík si z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odnesl cenu za nejlepší mužský herecký výkon, tamtéž snímek získal zvláštní uznání Ekumenické poroty. František Beleš získal cenu mladé poroty na Dunav Film Festivalu v Srbsku. Za slovenskou kinematografii se film pokusí o nominaci na Oscara.

„Zdá se mi, že je jen tenká hranice mezi příslušností ke svým, k našim, k takovým, jako jsem já, na straně jedné a rozbitým nosem od těch samých lidí, když s nimi přestanete ladit. Chci se pokusit zobrazit zlo a chyby, které ke zlu mohou vést v naší vratké existenci,“ říká o filmu režisér Marko Škop.

Na Slovensku vstupuje snímek do kin právě dnes, česká distribuční premiéra je 10. října.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.