Zpravodajství Ostrava

Nová aplikace pro HbbTV

Archiv ČT ve vašem chytrém televizoru

Velikost textu:
aktualizováno 10. 7. 2013 08:30

Praha - Další průlomový krok učinila Česká televize na poli pilotního projektu HbbTV. Nabídku takzvané hybridní televize rozšířuje ve zkušebním provozu o atraktivní aplikaci iVysílání, kde si diváci mohou přehrávat pořady z internetového archivu televizního vysílání ČT přímo v chytrých televizích. Týká se to i pořadů, které vznikají v regionech. Diváci z Moravskoselzského kraje si tak budou moci kdykoliv přehrát třeba zpravodajskou relaci Události v regionech, pořad Před půlnocí, Dobré ráno vysílané z ostravského televizního studia a další pořady.

Aplikace iVysílání pro HbbTV
Aplikace iVysílání pro HbbTV

V již dříve publikovaném TV programu zájemci nově najdou odkazy na celé záznamy archivních pořadů v iVysílání, kam je uživatel automaticky přesměrován. Vybrané pořady je možné spouštět přímo z aplikace TV program. Nabídku služeb HbbTV si u takto vybavených televizorů divák aktivuje stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači.

Aplikace iVysílání je členěna do čtyř hlavních kategorií, v kterých se uživatel pohybuje tzv. kurzovými tlačítky na dálkovém ovladači a tlačítkem OK. V první záložce najde tipy ČT a nejsledovanější videa. Na druhé pozici může vybírat pořady podle data. Tato položka zahrnuje i podrobný kalendář pro vyhledávání pořadů z předchozích let. V aplikaci lze pořady rovněž vyhledávat podle abecedy, a to formou jednoduchého filtrování názvů pořadů. Poslední záložka "Moje pořady" je určena pro individuální výběr oblíbených pořadů uživatele aplikace.

přehrát video
Novinky v HbbTV ČT

V detailu pořadu má divák dvě volby přehrávání videa, buď v okně, nebo na celou obrazovku. Přehrávač videí zahrnuje i funkce pro rychlejší posun v obraze. V detailu každého pořadu si divák vybere i další části pořadu a související pořady.

Služby hybridní televize na platformě HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) se aktivují jednoduše, pouze stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači. Uživatel však musí mít k dispozici televizní přijímač nebo set-top-box s podporou HbbTV (viz. přehled modelů na www.ceskatelevize.cz/hbbtv). Potřeba je také relevantní způsob příjmu TV signálu.

V iVysílání České televize je ke zhlédnutí tisíce snímků včetně řady úspěšných seriálů a další dramatické tvorby, dokumentů, zábavných pořadů, magazínů, zpravodajství atd. Více než 71 tisíc hodin videa je divákům k dispozici bezplatně. Pořady si mohou přehrávat i prostřednictvím speciálních aplikací také v chytrých mobilech i tabletech.

V současnosti má uživatel ČT k dispozici čtyři aplikace. Jedná se o tzv. superteletext (první aplikace pro HbbTV v ČT), tj. teletext s moderní grafikou. Dále o aplikaci TV program obohacenou o video ukázky pořadů a informační aplikaci o vysílání HbbTV, prostřednictvím které si může divák prohlédnout již dříve odvysílané aplikace (k MS v hokeji v letech 2012 i 2013, k fotbalovému EURO 2012 a k LOH v Londýně v roce 2012).

 • Menu HbbTV
  Menu HbbTV zdroj: ČT
 • TV program na HbbTV
  TV program na HbbTV zdroj: ČT24

HbbTV umožňuje pohodlný příjem digitálních informací šířených přímo v televizním signálu nebo prostřednictvím internetu. "Hybridní" se jmenuje právě proto, že kombinuje televizní vysílání (broadcast) s širokopásmovým internetem (broadband). Testovací provoz HbbTV je dostupný u všech programů ČT, a to jak v pozemní distribuci, tak prostřednictvím satelitního vysílání.

Pokud chcete HbbTV České televize využívat, je třeba mít televizor nebo set-top-box s touto funkcionalitou. Je možné, že takový přístroj už máte doma a stačí aktualizovat software. Proto si nejdříve projděte seznam, který je k dispozici na www.ceskatelevize.cz/hbbtv. Na trhu už jsou desítky modelů, od celého spektra výrobců a tento prvek už je obsažen i v některých přístrojích nízkých cenových kategorií.

Na příjem služeb HbbTV je divák upozorněn v momentě přepnutí na program ČT, a to zobrazením červeného čtverečku a nápisu ČT menu dole v pravé části obrazovky. Po stisknutí červeného tlačítka se mu zobrazí úvodní nabídka služeb ČT menu. Vše lze ovládat jednoduše, pouze dálkovým ovladačem.

HbbTV je univerzální platforma pro digitální doplňkové služby, podporují ji zejména vysílatelé v Evropě včetně České televize. Základní výhodou HbbTV je jednoduchost obsluhy a synergie s televizním vysíláním.  Už nyní se za minulý měsíc k HbbTV službám České televize připojovalo přes 90 tisíc míst.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio
    Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio vydáno 17. 4. 2019 13:15 Ostravské dokumenty Poslední naděje Věry Bílé a Infiltrace: Obchod se zdravím se prosadily v evropské konkurenci. Na letošním ročníku Prix CIRCOM, kde soutěží snímky regionálních ...
   • Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu
    Video
    Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu vydáno 15. 4. 2019 14:59 Pohádka o velké lásce lemované tikotem hodin a hodinek, to je chystaná filmová novinka Hodinářův učeň režisérky Jitky Rudolfové. Čerstvě zveřejněná první ukázka naznačuje, že ...
   • Odešel Jan Jaroš
    Odešel Jan Jaroš vydáno 15. 4. 2019 09:58 Ve věku 85 let nás opustil pan Jan Jaroš, vedoucí technik prvního přenosového vozu tehdejší Československé televize Ostrava. Byl jedním z několika mála zaměstnanců ostravského ...
   • Cesta ven vede přes Most!
    Cesta ven vede přes Most! vydáno 4. 4. 2019 13:50 Tři herecké hvězdy kultovního seriálu Most! Zdeněk Godla, Klaudia Dudová a Julek Oračko se připomenou ve filmu, který jim nastartoval kariéru. Oceňovaný snímek Petra Václava Cesta ven ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.