Zpravodajství Ostrava

Festival světla doprovodí v Olomouci výstava fotografů

Velikost textu:

Olomouc – Konec měsíce v Olomouci půjde ruku v ruce s uměním světla i s fotografiemi. Od 24. do 28. září proběhne další ročník festivalu VZÁŘÍ, který letos bude doplněn i o výstavu pěti fotografů.

Jindřích Štreit, fotograf
Jindřích Štreit, fotograf

Autoři z České republiky, Slovenska a Německa budou vystavovat svá díla v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea Olomouc, tématem jejich snímků bude světlo v různých podobách. Výstava dostala jméno Světlo jinak II.

Videomapping na festivalu VZÁŘÍ
Videomapping na festivalu VZÁŘÍ

Jako speciálního hosta si autoři vybrali fotografa Jindřicha Štreita, který mnohé z nich v minulosti nejen inspiroval, ale také odborně připravoval ke studiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Na výstavě budou i Štreitovy snímky, které zachycují atmosféru 70. a 80. let 20. století. Návštěvníci budou moci spatřit i jednu z jeho nejznámějších fotografií, traktor parkující v kostele.

Výstava Jindřicha Štreita
Výstava Jindřicha Štreita

„Ústředním tématem letošní mezinárodní přehlídky je zpodobení světla v různých souvislostech. Světlo figuruje v tvorbě zastoupených autorů v mnoha podobách, například jako prostředek komunikace nebo jako fenomén osvětlující temné kouty naší minulosti," řekla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Fotografie mladých umělců zachycují například skličující okamžiky, které provázely uzavření frýdecko-místeckého výrobního podniku Slezan, ale návštěvníci uvidí i snímky ze života v ulicích Latinské Ameriky a Asie nebo proměny prostředí bývalých Sudet.

Videomapping na festivalu VZÁŘÍ
Videomapping na festivalu VZÁŘÍ

Výstava Světlo jinak II bude první akcí programu olomouckého festivalu světla a videomappingu VZÁŘÍ. Třetí ročník mezinárodní soutěžní přehlídky nabídne od 24. do 28. září videomappingové projekce, tedy vizuální umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty, například fasády budov. Centrem dění bude historické centrum Olomouce. Součástí festivalu jsou i komentované projekce pro nevidomé, workshopy videomappingu, koncerty a výstavy.

Výstava fotografií bude otevřena v úterý a potrvá do 20. října.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Fénix jménem Libušín
    Fénix jménem Libušín aktualizováno 14. 3. 2018 07:44 Zděšení, slzy a škoda nevyčíslitelné hodnoty. Ničivý požár před čtyřmi roky proměnil chatu Libušín na beskydských Pustevnách v popel. Dnes národní kulturní památka ožívá.
   • Pochoduj nebo zemři
    Pochoduj nebo zemři aktualizováno 12. 3. 2018 09:48 Bojovali a umírali v nelidských podmínkách. V cizích službách. Daleko od domova. Jedni z posledních žijících Čechů a Slováků, kteří se po převratu v roce 1948 aktivně zapojili do ...
   • Spravedlnost získala Českého lva
    Spravedlnost získala Českého lva vydáno 10. 3. 2018 23:17 Letošní 25. ročník prestižní soutěže ocenil v kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie třídílné kriminální drama Spravedlnost režiséra Petera Bebjaka. Na oceněném ...
   • Exotickým Sečuánem provází Petr Voldán
    Exotickým Sečuánem provází Petr Voldán aktualizováno 8. 3. 2018 15:20 Dala vzniknout takovým fenoménům, jako je drahý brokát, ladný čajový rituál či bankovky, bez nichž si už dnes nedokážeme představit placení v obchodě. Řeč je o provincii Sečuán, ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.