Zpravodajství Ostrava

Sokolská 26 vystavuje bytosti z druhého břehu Davida Moješčíka

Velikost textu:
aktualizováno 30. 9. 2013 13:45

Ostrava – Výstavní síň Sokolská 26 představuje už poslední týden sochy Davida Moješčíka. Tento rodák z Frýdku-Místku patří k umělcům, kterým se daří prosazovat i ve veřejném prostoru. Je například autorem třímetrové bronzové sochy Levitace, která zdobí prostranství před vlakovým nádražím Ostrava-Svinov, vytvořil sousoší Tragikomedie v Činoherním klubu v Praze, podílel se na pomníku Operaci Antropoid v Praze 8.

Výstava Davida Moješčíka v galerii Sokolská 26 v Ostravě
Výstava Davida Moješčíka v galerii Sokolská 26 v Ostravě

Pro Moješčíkovu tvorbu jsou typické až hyperrealistické nahé ženské postavy, které jsou k vidění i na ostravské výstavě. Ta se jmenuje Bytosti z druhého břehu a sochařství Davida Moješčíka.

Kurátorem je Pavel Netopil. „Autor je bytostný figuralista a obratný modelér, který v tradičním souladu považuje zobrazování lidského těla za projev smyslu lidské existence,“ shrnuje Moješčíkovu tvorbu Pavel Netopil, který také oceňuje, že se mladý sochař dostává k práci ve veřejném prostoru i v nelehkých podmínkách současné kulturní politiky.

přehrát video
Reportáž Heleny Dohnalové

Při pohledu na sochu Levitace i některé další je zřejmé, že autor zachycuje postavy v pozicích jógy. "Jóga mne zajímá od dětství," potvrdil umělec. "Jde mi o to, aby sochy byly statické, aby působily sošně, zastaveně, aby to nebyl jen doslova zastavený pohyb," vysvětloval devětatřicetiletý sochař.

Sochy Davida Moješčíka
Sochy Davida Moješčíka

David Moješčík zahájil středoškolská studia na kamenickém učilišti v Žulové, pokračoval na stavební průmyslovce v Ostravě, odkud přešel na ostravskou Střední umělecko-průmyslovou školu na design. Nakonec zakotvil v oboru kamenictví a sochařství průmyslové školy v Hořicích v Podkrkonoší. Vysokoškolská studia zahájil v Brně v sochařském ateliéru Vladimíra Preclíka, rok strávil na pražské akademii u Jana Hendrycha, odkud se vrátil zpátky do Brna, kde pracoval v ateliéru Michala Gabriela.

Sochy Davida Moješčíka
Sochy Davida Moješčíka

Výstava se zkráceným názvem MojDa, což je jeho umělecký pseudonym, končí 4. října. Poté galerie představí pražského malíře Jakuba Hoška.

Foto z výstavy
Foto z výstavy
Více fotek
 • Foto z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/51/5089/508805.jpg
 • Foto z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/51/5089/508803.jpg
 • Foto z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/51/5088/508800.jpg
 • Foto z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/51/5089/508801.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Úspěch pro Dabing Street
    Úspěch pro Dabing Street vydáno před 3 hodinami Čtvrtý ročník televizních cen IDNES.cz zná své vítěze. Kategorii původní český televizní seriál 2018 vyhrál Dabing Street. Dvanáctidílný komediální televizní seriál Petra ...
   • Čechomor oslavil třicátiny
    Čechomor oslavil třicátiny vydáno 21. 1. 2019 07:05 Hrávali pro náhodné kolemjdoucí nebo hospodské hosty. Toužili dělat pořádný bigbít. A nad lidovkou ohrnovali nos. Kdo by to byl dnes do Čechomoru řekl?! Nový dokumentární snímek ...
   • Rozjezd, jak má být
    Rozjezd, jak má být vydáno 12. 1. 2019 06:14 S novým kalendářním rokem Televizní studio Ostrava vylepšuje signál přímých přenosů. Dlouho očekávaný osmikamerový přenosový vůz s HD rozlišením dorazil do Ostravy a stal se ...
   • Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem
    Malé případy ve velkém stylu. Strážmistr Topinka vyráží do boje se zločinem vydáno 8. 1. 2019 14:16 Když se bojí - tak pořádně. Když je odvážný - tak jako superhrdina. Strážmistr Topinka, ochránce pořádku v beskydském městečku Protějov, svou práci bere jako poslání a žádný ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.