Zpravodajství Ostrava

Ostrava má Okrašlovací spolek

Velikost textu:

Ostrava – Spolek volně navazuje na obdobná seskupení z předválečného období. Jeho činnost má být pro členy intelektuální podporou, obohacením a zábavou. Spolek je volné, apolitické sdružení, nezávislé na sponzorech, dotacích a grantech.

Ostravská halda Ema
Ostravská halda Ema

Členy spolku jsou např. básník Petr Hruška, režisér Radovan Lipus, historik Martin Jemelka, výtvarník Jiří Surůvka a řada dalších osobností kulturního a společenského života.

přehrát video
Kultura v regionech

Spolek chce aktivně vstupovat do veřejného prostoru a některá jeho místa skutečně okrašlovat. „Chceme navázat na okrašlovací aktivity jednotlivců, kteří tady byli před námi a které štvalo, jak to na některých místech v Ostravě vypadá,“ vysvětluje Ilona Rozehnalová z ostravského Antikvariátu a galerie Fiducia, která patří mezi iniciátory vzniku spolku. „Začít chceme 21. května pamětní deskou mlýna na Mlýnské ulici. Mlýn tam byl od 15. století, pomníček je nyní v tristním stavu. Před dvěma lety tam vysadila jedna stará paní květiny a rok se o ně starala, ale zřejmě už umřela, protože dva roky je pomníček opuštěný,“ upřesňuje Ilona Rozehnalová. Spolek chce pamětní desku očistit od sprejů a nalepených plakátů a znovu jej osadit květinami. „V červnu chceme zorganizovat pouť s piknikem na Landek – na místo, kde kdysi stála výletní restaurace. I tam bychom chtěli dát pamětní cedulku,“ dodává Ilona Rozehnalová. 

 • Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě
  Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě autor: Ilona Rozehnalová, zdroj: ČT Ostrava
 • Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě
  Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě autor: Ilona Rozehnalová, zdroj: ČT Ostrava

Spolek chce vydávat také bulletin. Bude vycházet čtyřikrát ročně a zaměří se na ostravskou kulturu. Má obsahovat jak kritické články, tak příspěvky, kterým nebude chybět humor a nadhled, sloupky nebo fejetony.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Vánoční pohádka udělala radost. Už posedmé
    Vánoční pohádka udělala radost. Už posedmé vydáno 5. 12. 2019 14:05 Mikulášská nadílka v podobě čerstvě vyrobené pohádky. To je tradiční adventní dárek, který dětem s rodinným či zdravotním hendikepem každoročně věnuje Česká televize.
   • Waldorf po česku
    Waldorf po česku vydáno 3. 12. 2019 09:57 Nemají učebnice ani známky v žákovské. Zato po nich učitelé chtějí vlastní názor a iniciativu. Waldorfské školství funguje sto let a v Česku patří mezi vzdělávací alternativu. ...
   • Čudlíky, kabely, pájka. Seznamte se s bastlíři
    Čudlíky, kabely, pájka. Seznamte se s bastlíři vydáno 25. 11. 2019 11:08 Znáte hudební bastlíře? Kutily, kteří vylepšují nebo sami sestrojují různé elektronické nástroje, syntezátory, a pak na ně hrají? Představí je dokument Jiřího Šlofara Rytíři ...
   • Adámek, Kateřina, Eliška. Co je v kauzách nového?
    Adámek, Kateřina, Eliška. Co je v kauzách nového? vydáno 14. 11. 2019 09:30 Infiltrace je zpět, aby dopověděla příběhy, které letos v červnu otevřela v epizodě Obchod se svědomím. Investigativní cyklus České televize tehdy zasáhl celé Česko. A ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.